Bruno O'Ya noore näitleja stipendiumi pälvis Pääru Oja

Pääru Oja filmis
Pääru Oja filmis "Viimased" Autor/allikas: Kaader filmist

Filminäitleja Bruno O'Ya nimelise stipendiumi pälvis tänavu Pääru Oja. Noorele filminäitlejale mõeldud 1000 euro suuruse stipendiumi laureaat kuulutati välja Pimedate Ööde filmifestivali avatseremoonial, kus Oja ise Hispaanias toimuvate filmivõtete tõttu viibida ei saanud.

32-aastane Pääru Oja on mänginud filmides "Viimased", "Hüvasti, NSVL", "Põrgu Jaan", "Jõulud džunglis", "O2", "Luuraja ja luuletaja", "1944" ja mitmes teises, kokku on tal filmirolle juba üle 20. Ta on mitmel korral kandideerinud Eesti filmi- ja teleauhinnale. 2018. aastal pälvis ta Islandi filmiauhinna Edda nominatsiooni osatäitmise eest Islandi, Eesti ja Norra koostööfilmis "Mihkel". 2020. aastal valiti Oja noori filminäitlejaid tutvustavasse programmi European Shooting Stars, mis kuulub Berliini filmifestivali programmi.

Vabakutselisena tegutseva Oja viimaseid rolle on Netflixi ajaloolises telesarjas "Viikingid: Valhalla", mis jõuab ekraanile tõenäoliselt 2022. aastal.

Auhinda välja andva Bruno O'Ya fondi komisjoni kuuluva režissööri Peeter Simm sõnul on tegu väga andeka näitlejaga. "Tema ampluaa on harvanähtavalt lai, ta võib mängida väga erinäolisi rolle," ütles ta.

2018. aastal osales Oja ka PÖFFi filmitööstusürituse Industry@Tallinn & Baltic Event talendiprogrammis "Black Nights Stars", mille eesmärk on anda Läänemere maade noortele näitlejatele vajalikke teadmisi ja kontakte, et nad saaksid alustada rahvusvahelist karjääri. Eestlastest on tänavu sinna valitud Doris Tislar ja Miika Pihlak.

Bruno O'Ya fond tegutseb PÖFFi juures juba kaheksandat aastat. Mullu pälvis stipendiumi Reimo Sagor.

2002. aastal surnud Bruno O'Ya ehk Oja on mänginud ligemale sajas filmis, millest kõige tuntum on leeduka Vytautas Žalakeviciuse "Keegi ei tahtnud surra", 1967. aastal pälvis O´Ya selle eest NSVLi riikliku preemia. 1960. aastate lõpust alates elas ja töötas ta peamiselt Poolas.

Pimedate Ööde filmifestival kestab kuni 28. novembrini. Festivali fookuses on tänavu Ungari filmikunst.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: