Hamburgis tuleb esiettekandele Pärdi "Swansong. Hamburger Fassug"

Elbphilharmonie kontserdimajas Hamburgis kõlab 5. ja 6. detsembril Arvo Pärdi orkestriteose "Swansong" Hamburgi redaktsiooni esiettekanne. Teose toovad kuulajateni Hamburgi Liidumaa Filharmooniaorkester ja selle peadirigent Kent Nagano, kelle tellimusel teose redaktsioon on sündinud.

Orkestriteos "Swansong" pärineb 2013. aastast ning kõlas esiettekandes Viini filharmoonikute ja dirigent Marc Minkowski esituses 2014. aastal Mozartwoche festivalil. 

Arvo Pärdi sõnul oli ta aga juba pikemat aega tundnud vajadust teose partituuri redigeerida ning täpsustada teatud orkestratsiooni- ja vorminüansse. Selleks andis tõuke Kent Nagano ettepanek luua orkestriteos Hamburgi pikima ajalooga esinduskollektiivile, Hamburgi Liidumaa Filharmooniaorkestrile.

Märkimaks 2021. aastal valminud uut redaktsiooni, andis helilooja sellele alapealkirja "Hamburger Fassung". 

"Swansong" suurele sümfooniaorkestrile põhineb 2000. aastal koorile ja orelile loodud teosest "Littlemore Tractus", mis valmis püha John Henry Newmani 200. sünniaastapäeva tähistamiseks. Kooriteose aluseks on kardinal Newmani poeetiline õhtupalve, aga ka viimse rahu ootuse palve, mis on andnud sümboolse pealkirja "Luigelaul" ka Pärdi orkestriteosele. 

Kontserdil kõlab ka Igor Stravinski ja Robert Schumanni looming. Arvo Pärdi teostest on kavas veel "Fratres" viiulile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: