Draamateatris esietendub Juhan Ulfsaki lavastatud "Teoreem"

Draamateatri suures saalis esietendub Pasolini „Teoreem“
Draamateatri suures saalis esietendub Pasolini „Teoreem“ Autor/allikas: Johan Elm

Laupäeval esietendub Eesti Draamateatri suures saalis Juhan Ulfsaki lavastus "Teoreem", mis põhineb Pier Paolo Pasolini samanimelisel jutustusel.

Hästi elava kodanliku perekonna rahulikku idülli astub ühel päeval meeldiv tundmatu. Tal tekivad intiimsed suhted kõigi perekonnaliikmetega, mis peagi ulatuvad kaugemale sõprusest. Isa, ema, poeg ja tütar tajuvad, et midagi väga olulist neis on muutumas.

"Pasolini loomingus on väga huvitav mikstuur seksuaalsest ambivalentsist, religioossest ülevusest ja kriitilisest marksismist. Tema teostes ja filmides otsitakse heakskiitu ja samas pettutakse, kõik on seotud ja vastandatud ning kõige alt kumavad mingid väga tugevad ürgsed impulsid," kirjeldas lavastaja Juhan Ulfsak.

Lavastaja selgitas, et "Teoreemi" puhul valis ta lavateose alusmaterjaliks mitte stsenaariumi, vaid jutustuse. "Olen töötanud mitmel korral teatris filmistsenaariumitega, tahtsin seekord kirjandust. Jutustuses avanes Pasolini poeedina, tema sõnakasutus, süntaks, kirjelduste poeesia on erakordne," märkis ta.

Siiski märkis ta, et ennekõike olid olulised Pasolini ideed, mis tekitavad intriigi ja plahvatusohtlikkust. "Kuna teatri väljendusvahendid erinevad filmi või kirjandusteose omast, tuli leida teatrile ainuomaseid viise Pasolini väga filmiliku ja poeetilise tunnetuse väljendamiseks."

Pasolini teos radikaalsetest muutustest inimeses ja ühiskonnas jõuab Eesti teatrilavale esmakordselt.

"Teoreemi" dramaturg on Eero Epner, kunstnik Laura Pählapuu, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra, valguskujundaja Priidu Adlas, videokunstnik Emer Värk, muusikaline kujundaja Jakob Juhkam ja jutustuse tõlkis Merike Pau.

Laval asuvad üles Liisa Saaremäel, Mari Abel, Marian Eplik, Teele Pärn, Jaan Rekkor ja Ursel Tilk.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: