Eesti nukufilmid olid rahvusvahelistel festivalidel edukad ({{commentsTotal}})

Riho Unt
Riho Unt "Isand" Autor/allikas: Kaader filmist

Nukufilmi stuudio filmid võitsid nädalavahetusel hulgaliselt auhindu erinevatel rahvusvahelistel animafilmide festivalidel.

Riho Undi nukufilm "Isand“ võitis 20.–28. novembril.Hispaanias Badalonas toimunud 41. FILMETS Badalona lühifilmide festivalil peaauhinna Badalona Venus’e. Auhind on juba järjekordne suure rahvusvahelise kaaluga tunnustus sellele filmile. Juunis võitis “Isand” maailma suurimal animafilmide festivalil Annecy’s žürii peapreemia, septembris võitis film Ottawa rahvusvahelisel animafilmide festivalil Cartoon Networki parima narratiivse lühianimafilmi auhinna ning novembris Espinho festivalil Grand Prix’.

Badalona festivali puhul lisab kaalu see, et tegemist oli lühifilmide festivaliga, kuhu üle 4000 ülesantud filmi hulgast valiti välja 255 filmi 46 riigist, nende hulgas terve rida Euroopa Filmiauhinnale kandideerivaid lühimängufilme.

“Isand” on senini linastunud enam kui 50 rahvusvahelise festivali programmis. Neist olulisemad on lisaks eelpool nimetatutele Stuttgarti animafilmide festival (ITFS), Melbourne’i rahvusvaheline animafilmide festival (MIAF), Seouli rahvusvaheline animafilmide festivalil (SICAF), Busani lühifilmide festival, Animamundi rahvusvaheline animafilmide festival Brasiilias, Kataloonia rahvusvaheline fantaasiafilmide festival, Animafest Zagrebis ning Krakovi filmifestival. Erinevatelt festivalidelt on tänaseks koju toodud 8 auhinda.

Friedebert Tuglase novelli “Popi ja Huhuu” ainetel loodud film jutustab loo, milles koer Popi ja pärdik Huhuu ootavad koju oma isandat, kes ühel päeval lihtsalt enam ei tule. Sellest päevast algab nende ühine elu. Popi, olles ise küll targem, alistub ahvi tujudele sümboliseerides seega kuulekust ja allaheitlikust. Huhuu olles sümboliks liiderlikkusele ning rumalusele võtab tasahilju üle isanda rolli. Nii liiguvad mõlemad kangelased koos traagilise lõpu poole. Film räägib loo heast ja halvast isandast ning vastutusest.

Tänapäeva maailmas juhivad meid kõiki erinevad isandad, olgu need tööandja või riigijuhi näol. Meie elu sõltub paljuski sellest, millised isandad meil on. Kas oleme oma isandatega õnnelikud. Kas jääme ellu sõltumata sellest, milline isand meid valitseb. Need on küsimused, millele film vastust otsib. Filmis kasutatakse Lepo Sumera ja Arvo Pärdi muusikat.

Teine film, Girlin-Bassovskaja "Papa“ võitis 26.–28. novembril 2015.a. Itaalias Acireales toimunud MAGMA Mostra di cinema breve festivalil Grand Prix’, Lorenzo Vecchio auhinna. "Papa“ on osalenud enam kui 20 rahvusvahelisel filmifestivalil ning senini saavutatud tulemustest on olnud parimad The Borderlands Award Stop Trik rahvusvahelisel filmifestivalil Krakowis, Poolas 2014. aastal. 2015. aastal võitis film parima helikujunduse auhinna Jaipuri rahvusvahelisel filmifestivalil Indias ning äramärkimine Anibali rahvusvahelisel filmifestivalil Peja’s, Kosovos 2014.

Ka MAGMA Mostra di Cinema Brava festival oli lühifilmide festival, kus osales suur hulk väga tugevaid lühifilme.

Girlin-Bassovskaja film "Papa“ on filosoofiline lähenemine perekonna sidemete, nende purunemise ning taastamise võimalikkuse teemale. Ema katsub lagunevat perekonda koos hoida. See on peaaegu võimatu ülesanne, kui teine pool võrdselt ei pinguta. Ja laps jääb igatsema armastust, proovides usaldada ja armastada inimest, keda võib-olla polegi olemas olnud. On vaid kujutlus ja lootus. Et ta on, et ta võiks olla... Isa. Teda oodatakse. Lõputult. Ja kui ta siis lõpuks on... Kas siis on enam õige aeg?

Brasiilias V Brasil Stop Motion filmifestivalil said kaks Nukufilmi filmi samuti auhinnad – Ülo Pikkovi "Tik-Tak“ sai auhinna parima animatsiooni eest ning Riho Undi "Isand“ festivali tiimipoolse äramärkimise täiskasvanute filmide hulgas. Festival toimus 24.–28. novembril Recife’s, 5. Brasiilia nukufilmide rahvusvahelisel filmifestivalil. Sel aastal tegi žürii valiku 275 filmi hulgast, mis pärinesid 46 riigist.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: