Kristi Kongi avab isikunäituse "Kas oled end näinud?"

{{1478154248000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Näitus "Kas oled end näinud?" koosneb kunstniku viimastel aastatel kogutud pakendite mustritest. Kristi Kongi ütleb, et iga ta teos saab alguse mõnest materjalist või detailist ja soovist teatud kogemust edasi anda. 3. novembril avatud näitus sai alguse punaseruudulisest kilekotist.

Tegemist on kahtlemata ühe väljapaistvama ja aktiivsema noorema põlvkonna maalikunstnikuga. Kristi Kongi on lõpetanud 2008. aastal maalingute osakonna Tartu kõrgemas kunstikoolis ja kaitsnud 2011. aastal Eesti kunstiakadeemias magistrikraadi. 2007. aastal viibis ta välisõppes Lahtis, Soomes. Ta on pälvinud noore kunstniku preemia (2011) ja Sadolini kunstipreemia (2013).

Kongi viimaste aastate ülesastumistest meenuvad esimesena isiknäitus "Siis. Praegu. Kõikide aegade vahel" Tallinna linnagaleriis ja mastaapne väljapanek grupinäitusel "Can't go on. Must go on" / "Võimatu minna. Kindlasti minna" Tallinna kunstihoones.

Käesoleval aastal on Kristi Kongi nimi olnud fookuses eelkõige seoses kandideerimisega kaasaegse kunsti preemiale Köler Prize. Kristi Kongi maaliinstallatsioon "Pilk läbi pisarate" preemia nominentide näitusel Eesti kaasaegse kunsti muuseumis oli täiuslik vahekokkuvõte kunstniku senisest, värvi- ja ruumiuuringutele keskendunud loomingust. Ka oli Kristi Kongi esitatud üheks tänavuse Konrad Mäe preemia ja medali kandidaadiks.

"Näitus on galeriiruume täitev terviklik maaliinstallatsioon. See koosneb viimastel aastatel kogutud mustritest, mis on pärit mingit sorti pakenditelt näiteks: kilekottidelt, lille- ja kingipaberitelt," ütles Kongi oma värske, Hobusepea galeriis avatava näituse kohta.

Ta lisas, et iga detail on osaks loo moodustumisel, mida aitab luua mäletamine. "Aeg koosneb erinevatest märksõnadest ja tundmustest. Oluliseks märksõnaks, miks mind hakkasid pakendid huvitama, on varjatud olek. Iga pakend sisaldab endas midagi. On mõeldud kellelegi või on kelleltki. Mõni ese selle paki sees omab kindlat funktsiooni. Või siis näiteks lilled, mis lõpuks tegelikult närtsivad ja kaovad. Ja see paber, mis on lillede ümber jääb alles. Mõnest maalist kumavad läbi asjade varjud, mis kohati abstraktse, kohati reaalsena võiksid anda märku olemasolust. Selle näituse juures olen mõelnud võibolla kõige rohkem olemasolemisele. Sellele mõtlemise tingib kindlasti kõik, mis meid ümbritseb. Mustrid ja värvid aitavad natuke peita seda, mida päriselt ei taha näha või tunda. Samas aitavad nad kaasa endast mõtlemisele," ütles ta.

Näitus jääb avatuks 21. novembrini.

Toimetaja: Rutt Ernits, Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: