Neeme Külm: Anu Põdra looming püsib oma ajas

Foto: Eesti Kunstimuuseum

Kuuenda augustini saab Kumu kunstimuuseumis näha näitust "Anu Põder. Haprus on vaprus", kus eksponeeritakse skulptor Anu Põdra loomingut kõrvuti rahvusvahelise naiskogemust kujutava kunstiga. "OP" rääkis Anu Põdrast kahe kunstnikuga.

Kunstnik Marge Monko arvas, et Anu Põder võis end kunstnikuna üksi tunda ning seda suurem on ta heameel näha Põdra loomingut näitusel kõrvuti tundlikult valitud kunstnike loominguga. Monko rääkis veel, et Anu Põdra tööde puhul on olemuslik läbi materjalide sügavuti minek.

Kunstnik Neeme Külm ütles, et Anu Põdra looming püsib kindlasti oma ajas.

"Kui küsida, kas ta on poliitiline, siis on äratuntavad vastandused ajale, milles ta tegutses."

Külm lisas, et Anu Põder oli inimesena tagasihoidlik, siiras ja põikpäine. "Ta ei lasknud ennast ära rääkida, ta ei laskunud vaidlustesse. Aga ta armastas kunsti ja ta vaimustus sellest."

Lisaks Põdra loomingule on näitusel Ana Mendieta "Mehhiko siluettide" fotoseeria ja videod, mis mõtestavad naise kehalist kogemust looduses ja vägivalda ühiskonnas. Alina Szapocznikowi installatsioon "Personifitseeritud kasvajad" käsitleb ajalikkust ja mälestusi. Iza Tarasewiczi ruumiinstallatsioon kätkeb endas aga imeravimina tuntud raviseeni ja meenutab oma vormilt habrast muusikainstrumenti. Uue maaliseeria teeb näituseks Katrin Koskaru, mis keskendub sõdade tajumisele ja läbielamisele tagantjärgi ja praeguses hetkes. Ursula Mayeri multimeedia installatsioon räägib konfliktidest ühiskonnas ja iseendas, põimides mütoloogia, kirjanduse ja päevapoliitika.

Näitus jääb avatuks kuuenda augustini.

Kunstnikud: Anu Põder, Katrin Koskaru, Ursula Mayer, Ana Mendieta, Alina Szapocznikow, Iza Tarasewicz

Kuraator: Rebeka Põldsam
Kujundajad: Maarja Kask, Neeme Külm, Ralf Lõoke
Graafiline disain: Brit Pavelson, Koit Randmäe
Koordinaator: Triin Tulgiste

Näituse meeskond: Juta Kivimäe, Isabel Aaso-Zahradnikova, Kaie Kukk, Valmar Pappel, Andres Amos, Erki Nagla, konserveerimis- ja digiteerimiskeskuse Kanut restauraatorid

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "OP"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: