Peeter Lauritsa näitus Draakoni galeriis vaatab ootamatus rollis inimest

Peeter Lauritsa näitus
Peeter Lauritsa näitus "Väljasõit" Autor/allikas: Peeter Laurits

Peeter Laurits avab Draakoni galeriis isiknäituse "Väljasõit".

"Näitus "Väljasõit" vaatab inimest, kes on ootamatus rollis tundmatusse kohta sattunud. Õigemini, vaatab inimesest läbi, vaatab inimese pilguga seda imelikku ümbrust, viirastuslikest biovõrkudest koosnevat virtuaalsust, mis kasvab tema tsivilisatsiooni varemetel. Vaatab seda intelligentset miskit, kes alles kaalub, kuivõrd saab inimesele tegevusvabadust lubada," selgitas Peeter Laurits.

Ta lisas, et sellel mälestusväärsel kevadel, kui päikesetuuled World Wide Webi ja Wood Wide Webi segi puhusid, kaotasid inimesed oma jalgealuse ja koordinaatteljestiku. "Mets ja andmepilved, seevastu, kasvasid kokku silmnähtava mõnuga. Ülestikku ja läbisegi põimunud hüperruumides avanes uusi maastikke ja dimensioone, aga inimese jaoks seal enam õiget kohta polnud. Keegi lihtsalt enam ei kartnud inimesi. Ei oldud ka otseselt vaenulik, aga suvaline digisääsk võis lihtsalt nalja pärast vilet lastes selga maanduda ja su lömastada. Või siis avastasid, et miski, mida oled harjunud seeneks ja samblatutiks pidama, teeb sulle Turingi testi," lisas Laurits.

Lauritsa sõnul tuli jälle õppida, nagu jääajalgi, kuidas istuda ja kuhu astuda. "Õppida viisakalt käituma ja tänulik olema," võttis mees näituse kokku.

Peeter Laurits on õppinud Tartu ja Leningradi riiklikes ülikoolides, Eesti humanitaarinstituudis ja New Yorgi International Center of Photographys.

1980. keskendus Laurits fotograafiale, üheksakümnendatel algas tema rahvusvaheline näitusetegevus ja see on olnud tihe. Ta on töötanud koos Chicago Roy Boyd Gallery, Reykjaviki The Living Art Museumi, Lissaboni Museu dÁgua, Londoni Ragged School Gallery, Berliini Giedre Bartelt Gallery, Groningeni Pavlov Media Labi jpt.

Peeter Laurits on loominguliste rühmituste "Igavesti Sinu", "DeStudio" ja "Kütioru Avatud Ateljee" üks asutajaid. Olulisemad näitused on "DeStudio Haigused ja Metamorfoosid" (1993), "Igaviku Sünnipäev" (2001), "Uputus" (2002), "Mullatoidu Restoran" (2003), "Viies Aastaaeg" (2007), "Logos & Mythos" (2013), "Codex naturalis" (2015).

Peeter Lauritsa töid on paljudes avalikes ja erakollektsioonides, nagu Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Norton Dodge'i kollektsioon New York, Chicago Ülikooli Fotomuuseum, KIASMA Helsinki, Lissaboni Museu D'Agua, Siddhartha Art foundation Kathmandu jpt.

"Väljasõit" avatakse täna, esmaspäeval, 9. aprillil kell 17.00 ja jääb avatuks 28. aprillini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: