Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti kunst Pariisis: mainekas Orsay muuseumis näeb Balti kunstnike loomingu

Eile õhtul avasid Prantsusmaa ja Balti riikide presidendid Pariisi mainekas Orsay muuseumis näituse "Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis". Pariisi publikule on avastamiseks välja pandud 19. ja 20. sajandi alguse oluliste Balti kunstnike looming. Nelja muuseumi koostöös sündinud näitusel eksponeeritakse Eesti kunstnikest teiste seas Konrad Mägi, Kristjan Raua ja Nikolai Triigi töid.

Orsay muuseum Pariisi südalinnas võõrustab maailma suurimat impressionistlike ja postimpressionistlike meistrite kunstikogu. Degaz, Renoir, Cézanne'i, Gauguini ja paljude teiste maailmakuulsate kunstnike kõrval on siin nüüd väljas ka Balti sümbolistid.

"Klomp tuleb kurku, kui sa mötled, milline on tähendus nende kunstnike jaoks sellel näitusel, et nad on jõudnud siia Orsay muuseumisse, mis on ikka väga eriline," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Eesti Kunstimuuseumi kuraator Liis Pählapuu.

Orsay muuseumisse jõudis 150 tööd neljast Balti muuseumist. Näitusel on v�ljas Eesti, Läti ja Leedu sümbolistlik kunst 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Orsay muuseumi kuraator Rodolphe Rapetti ütles, et muuseumi uus poliitika on aidata Pariisi publikul avastada uusi aspekte 20. sajandi kunstis.

Orsay muuseumi kuraatori Rodolphe Rapetti jaoks ei tundu see kõik sugugi kui "amatööride kunst metsast".

"Sugugi mitte! See näib ehk veidi kummaline, aga sugugi mitte amatöörlik. Mõned neist kunstnikest järgivad avangardi trende. Kui mõtlete näiteks Triigi või Mägi peale, siis nad kulgevad paralleelselt Prantsusmaa Fovistidega. Meie Prantsuse kunst tegeleb rohkem jälgimise ja tõlgendamisega, värvidega liialdamisega. Aga siin on hingemaastikud, mis pole pühendatud üksnes maale, vaid ka kosmosele.

Üks pea 5000ndest näituse avamisele kutsutud kunstihuvilisest, graafiline disainer Aurelien, seisab Läti skulptori Burkardz Dzenise büsti ees ja püüab seda märkmikusse joonistada. 

"Olen siit avastanud palju ilusaid asju nagu see skulptuur. Küsid, miks ma seda joonistan? Ma ei tea, see on lihtsalt väga ilus. Ka see teine büst selle taga, need meeldivad mulle," rääkis Aurelien.

Kirjandusõpetaja ja sümbolismiuurija Marie uurib tähelepanelikult Kristjan Raua joonistust "Muinasvärav". 

"Mulle meeldivad need linnud ja taimed sellel pildil. See tundub minu jaoks eksootiline, aga selles on melanhoolia, mis mulle väga meeldib," rääkis teine näitusekülastaja Marie.

Nii Marie kui Aurilien tunnistavad, et enne Orsay näituse külastamist ei teadnud nad Eesti kunstist midagi. Balti sümbolistide näitus on osa Eesti Vabariik 100 programmist. Pariisis Orsay muuseumis on näitus avatud 15. juulini.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: