Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"OP" Michel Sittowi jälgedel: Eestist Euroopasse, Ameerikasse ja tagasi

{{1527665700000 | amCalendar}}
Foto: ERR/kuvatõmmis

8. juunist on Kumu kunstimuuseumis publikule avatud Michel Sittowi näitus.

ETV kultuurisaade "OP" jälgis kahe aasta vältel Michel Sittowi näituste ettevalmistamist ning võttegrupp eesotsas saatejuht Margit Kilumetsa ja režissöör Antti Häkliga jälgis Sittowi elulugu ja tema maalide käekäiku Tallinnas, Brugges, Washingtonis ja mujal. Saatelõikudest on kokku lõigatud video, mis oli eetris hooaja viimases "OPis".

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtonis asuva Rahvusgaleriiga suurejoonelise näituse Eestist pärit maalikunstnikust Michel Sittowist (umbes 1469–1525), kellest sai 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik.

Omas ajas hinnatud meister jäi vahepeal sajanditeks unustusse, kuniks tema ajalooline isik Teise maailmasõja eel taasavastati. Nüüd, 500 aastat pärast Sittowi eluaega, toimub tema esimene isikunäitus.

Tänapäeval hindavad Madalmaade kunsti eksperdid Michel Sittowi virtuoosses peenmaalitehnikas maale ülikõrgelt. Tema umbes kahekümnest tööst koosnev looming asub laiali pillutatuna nimekates muuseumides üle maailma: Louvre'is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, Rahvusgaleriides Londonis ja Washingtonis jne. Mitmed meistri maalid on osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus oli siiani korraldamata.

Viimased soovitused enne suurnäitust andis "OPile" näitleja Andrus Vaarik.

"Mul oli väga suur au tunda ennast eestlasena Washingtoni rahvusgaleriis," märkis Vaarik. "Juba see plakat – "Estonian painter from Reval"."

Vaarik rääkis, et tal oli järgmisel päeval pärast Sittowi näituse külastamist veel üks uhke elamus. "Ma läksin rahvusmuuseumi moodsa kunsti ossa, East Buildingusse ja pöördusin seal infoleti taga Ameerika kohaliku Eha Komissarova poole, kes oli lahkelt nõus mulle väikse ülevaate tegema, mis on nende kollektsioonis kõige tähelepanuväärsem, ja siis, kui ta mulle audiogiidi pakkus ja ma sellest loobusin, põhjendusega, et mu inglise keel on sellisel tasemel, et ei ole mõtet, siis ta küsis, et kust ma olen. Ma mõtlesin, et mis see Eesti talle ikka ütleb. Ütlesin, et Euroopast."

Seepeale küsis infoleti töötaja, et täpsemalt kust Euroopast. Vaarik ütles, et Eestist.

""Eestist?! Te olete Eestist?! Kas te teate, et meil kõrvalmajas on selline Eesti kunstniku näitus?!" – ta oli valmis mulle sellest pikemalt rääkima ja ma sain ka talle öelda, et tänan pakkumast, ma olen seda juba näinud. Aga tema vaimustus oli tõesti nii suur ja äkki ma sain aru, et Sittow on loomulikult hea kunstnik, aga lisaväärtus on see, et ta on toonud Eesti Ameerikas kaardile ikkagi kui kultuurmaa," nentis Vaarik.

"Kui ma vaatasin New Yorgis tema õpetajat [Hans] Memlingut, siis ma sain aru, et õpilane on teinud talle pika puuga ära ja hüpanud tegelikult juba järgmisesse kunsti paradigmasse, kus Rembrandt teda avasüli ootas," lisas ta.

Michel Sittowi personaalnäitust on võimalik Kumus vaadata alates 8. juunist – Kumus on ülal isegi üks töö rohkem kui Washingtoni rahvusgaleriis.

Toimetaja: Merit Maarits, Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: