Kultuuripealinn 2024 lõppvooru pääsesid Narva ja Tartu

{{1540299360000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Rahvusvaheline ekspertkomisjon otsustas, et Euroopa kultuuripealinna tiitlile jäävad kandideerima Narva ja Tartu, konkurentsist langes Kuressaare.

Kultuuripealinna 2024 konkurss algas mullu, 2017. aasta novembris. Tähtajaks, käesoleva aasta oktoobriks esitasid taotluse kolm linna: Kuressaare, Narva ja Tartu. Sõelale jäänudlinnadelt oodatakse taotluse lõplikku vormistamist hiljemalt järgmiseks suveks. Seejärel kohtub eksperdirühm 2019. aasta teises pooles taas Tallinnas, et kinnitada linn, kes hakkab kandma 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitlit.

Kultuuripealinna valikut läbi viiv komisjon on 12-liikmeline. Euroopa institutsioonid ja asutused on sellesse nimetanud kümme esindajat – kolm Euroopa Parlamendist, kolm nõukogust ja kolm Euroopa Komisjonist ning üks Regioonide Komiteest. Eesti ekspertidena on komisjonis Anu Kivilo ja Mikko Fritze. 

"On väga tore, et mõlemad kandidaadid lähenevad oma ülesandele täiesti erineva nurga alt, jutustades mõlemad väga tugevat lugu. Esialgu me rohkem ei tea ja ootame, kuidas on projektid välja arendatud järgmiseks suveks," kommenteeris eelvaliku komisjoni esimees Beatriz Garcia "Aktuaalses kaameras".

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et kultuuripealinna ideed peavad olema jätkusuutlikud aastaid. "Need ellujäämise kunstid, millest me räägime, peavad mõjutama Tartut ja Euroopat ka pärast 2025. aastat, sest me ei tee seda projekti pärast, meie teemad on, kuidas kultuur selles ebakindlas maailmas saab mõjutada kõiki eluvaldkondi," kommenteeris ta.

Narva linnapea Tarmo Tammiste sõnul on linnal piisavalt potentsiaali ja soovi see tiitel saada. "Eriti tore, et Narva noored on selle asjaga tulnud eriti aktiivselt kaasa. Meid on nüüd teise ringi edasi valitud, see peaks andma signaali meie volikogule, et tuleks sügavamalt mõelda," ütles ta.

Ühtekokku kannab 2024. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit kolm linna. Lisaks Eestile saab kultuuripealinna tiitli üks Austria linn ning ka üks Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni riigi (Island, Liechtenstein, Norra, Šveits), euroliidu kandidaatriigi (Albaania, Makedoonia, Montenegro, Serbia, Türgi) või võimaliku kandidaatriigi (Bosnia ja Hertsegoviina ja Kosovo) linn. 

Eestist valitakse kultuuripealinn teist korda, kuna 2011. aastal kandis tiitlit pealinn Tallinn.

Tänavu on Euroopa kultuuripealinnad Hollandis asuv Leeuwarden ja saareriigi Malta pealinn Valletta. 2019. aastal võtavad tiitli üle Itaalias asuv Matera ning Bulgaaria linn Plovdiv.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: