Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: Rein Raud esitles poliitilist põnevikku

Kirjanik Rein Raud esitles Viru Keskuse Rahva Raamatus oma uut ulmeliste sugemetega poliitilist põnevikku "Viimane kustutab tule". Esitlusel vestles autoriga Jaanus Rohumaa. ERR kultuuriportaal kandis esitluse üle ja salvestas videos.

"Mõned mu sõbrad on mulle öelnud, et muidu on mu raamatutega kõik hästi, aga tuleb lugeda 30-50 lehekülge, enne kui lugu täitsa käima läheb," sõnas Rein Raud "Aktuaales kaameras" ja kinnitas, et seepeale testis ta oma võimeid ja pani suhteliselt kohe gaasi põhja. "Me väga ei pääse mu tegelaste pähe, saame väljaspoolt vaadata, mis toimub, aga seda sisemonoloogi, mida ma harrastan, siin ka praktiliselt ei ole."

Raua arvates on viimase paari aastaga teinud maailma poliitiline olukord väga järsu pöörde. "Mulle kui kodanikule valmistab see suurt muret ja olen mõelnud, et minu kui kirjaniku jaoks on kõige loomulikum viis seda muret väljendada küsimusi mitmeplaanilisel, aga ühtlasi atraktiivsemal viisil teiste kodanikeni tuues."

Raamatust: Pärnu üleujutuse tõrjetöid oma silmaga üle vaatama tulnud peaminister Holger Tramm annab Endla teatri peaukse ees intervjuud, kui korraga hüppab rahvahulgast välja keegi noormees, tabab otse telekaamerate ees turvameest jalahoobiga pähe ning lööb oma hambad toimuvast justkui halvatud peaministrile unetuiksoonde. Veri pritsib joana.

Peaministri jõhkra tapmise jälgi ajades satub uuriv ajakirjanik Kairit Nõlvak varsti palju suurema saladuste puntra otsa — ja taipab ühtlasi, et sama pundart püüab temaga võidu lahti harutada ka keegi teine, temast palju võimsam... Uhiuus teos "Viimane kustutab tule" on korraga lugu võimust ja vastutusest, vassimisest ja usaldusest, eeskätt aga sellest, mille kõigega võivad inimesed oma põhimõtete kaitsel eneselegi ootamatult hakkama saada.

"Rein Raua ootamatu otsus kirjutada poliitiline ulmethriller on andnud meile põnevaid ideid täis raamatu, mis paneb küsima, kas Eesti on saanud endale oma Stieg Larssoni?" küsis Daniel Vaarik, poliitilise kommunikatsiooni ekspert, endine peaministri pressinõunik.

"See raamat on haarav rännak, mitte lihtsalt põnevus või ulme, vaid mõistatus, mille igal killul on mitu tähendust. Kui ohtlik on ühiskond, kus pea iga inimest saab millegi eest karistada? Valmidus teiste elude ja saatustega omakasuliselt riskida ju võimusuhetest ei kao. Inimloomuse tumedam külg, vandenõud ja usk neisse võtavad ses raamis uusi vorme. Aga äkki ongi elu palju salapärasem kui arvata oskame?" küsis Ülle Madise, Eesti Vabariigi õiguskantsler.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: