Kanuti Gildi SAALis etendub Varssavi Nowy Teatrikurtide osatäitjatega lavastus

Varssavi Nowy Teatri viipekeelele keskenduv lavastus
Varssavi Nowy Teatri viipekeelele keskenduv lavastus "Üks viibe" / "One Gesture".

Kanuti Gildi SAAL tähistab Poola Vabariigi 100. sünnipäeva Poola tippteatri viipekeelele keskenduva lavastusega "Üks viibe". 28. ja 29. novembril saab Tallinnas Kanuti Gildi SAALis kogeda Varssavi Nowy Teatri viipekeelele keskenduvat lavastust "Üks viibe" / "One Gesture", kus osatäitjad on kurdid ning mille on lavale toonud Wojtek Ziemilski ja Wojciech Pustoła.

"Üks viibe" on lavastus maailmaga suhtlemisest – suhtlemisest kuuljate maailma ja selle teise, kurtide maailmaga. Kuidas toimib kommunikatsioon? Kuidas tekivad, kantakse edasi ning töödeldakse teadmisi, emotsioone ja kultuuri üldisemalt. Kui keel on ainus reaalsus, millele meil on ligipääs ("Minu keele piirid on ühtlasi ka minu maailma piirid", ütles kunagi Ludwig Wittgenstein), siis mida võiksime õppida kurtide keelelt. Millised kogemused suhtlemisel on universaalsed ja millised ainuomased vaid viipekeelele?

Lavastus "Üks viibe" / "One Gesture" esietendus septembris 2016 ja seda on siiani mängitud teatrites ja festivalidel Poolas, Leedus, Saksamaal, Norras, Bosnias, Slovakkias, Tšehhis, Šveitsis ning Hiinas. Eelmise aasta festivalil Zürcher Theater Spektakel auhinnati lavastus Grand Prix'ga.

Wojtek Ziemilski on teatrilavastaja ja visuaalkunstnik. Tema tööd ulatuvad erinevatesse valdkondadesse, toetudes etenduskunstide mitmekesisusele. Sageli töötab ta mitteprofessionaalsete näitlejatega. XS Art Centre asutaja, Varssavi Galeria BWAga seotud Golgota Picnic Polska kaasasutaja. Ta annab loenguid eksperimentaalteatri uute suundade teemal Riiklikus teatrikunsti akadeemias Varssavis ja Varssavi ülikoolis.

Wojciech Pustoła on visuaalkunstnik, kelle huviorbiidis on film, skulptuur, performance ja stsenograafia. Viimastel aastatel teinud videoinstallatsioone ja märkimisväärselt minimalistlikku ning funktsionaalset stsenograafiat koostöös teatrilavastaja Wojtek Ziemilskiga.

Nowy Teatri on loonud Krzysztof Warlikowski ja grupp ning tema regulaarseid koostööpartnereid. Nowy Teatr tahab rakendada tööle dialoogiruumi publikuga, mitte piirata end üksnes teatrialaste püüdlustega. 

Etendused toimuvad kolmapäeval, 28. novembril kell 19.30 ja neljapäeval, 29. novembril kell 14.00 ning 19.30 Kanuti Gildi SAALis (Pikk 20, Tallinn). Etendusele 28. novembril järgneb vestlus autoritega, mis on tõlgitud inglise, eesti ja eesti viipekeelde.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: