Teatrinõunik: ei vasta tõele, et Vana Baskini teater jäi ainsana toetusest ilma

Katre Väli
Katre Väli Autor/allikas: ERR

Vana Baskini teater teatas teisipäeval, et lõpetab tegevuse, kuna kultuuriministeerium katkestab 14 aastat kestnud tegevustoetuse maksmise. Kultuuriministeeriumi teatrinõuniku Katre Väli sõnul hindavad nad tegevustoetusi jagates kõigi taotlejate puhul väga erinevaid kriteeriume ja vale on teatri väide, et nad jäid ainsana tegevustoetusest ilma.

"Väide, et Vana Baskini Teater oli ainuke, kes toetusest ilma jäi, ei vasta tõele. Eraõiguslikest teatritest jäi toetuseta kuus taotluse esitanut. Soovid on alati suuremad kui riigieelarve võimalused," märkis Väli.

"Lisaks ei ole täpne väide, et teater sai eksisteerida üksnes riigi antava toetuse abil. 2017. aasta statistika järgi – 2018. aasta kokkuvõtet veel ei ole – oli Vana Baskini Teatri aastatulu koos toetustega 223 604 eurot. Sellest oli kultuuriministeeriumi toetus 33 801 eurot ehk 15 protsenti," lisas ta.

"Eestis on eraõiguslikke etendusasutusi suurusjärgus 40 või veelgi enam. Nende rahastamisallikad on erinevad alates kultuuriministeeriumi antavast tegevustoetusest ja kultuurkapitalist kuni Rahvakultuuri Keskuse toetusprogrammini "Teater maal"."

Viimasest on ühe kõige aktiivsema taotlejana taotlenud toetust ka Vaba Baskini Teater, kes on esitanud oma lavastuste nimekirja ja väljasõitude plaani ehk taotluse ka selleks kvartaliks, selgitas Väli. "Seetõttu tuli tänane teade teatri tegevuse lõpetamise kohta mõneti ootamatult. Ka saadetud pressiteatest järeldub, et teater jätkab etendustegevust vähemalt kuni suve teise pooleni."

Tema sõnul on Eesti teatripilt tervikuna elav ning selgelt pidevas muutmises. "Üle aastakümnete avati mullu esimene kaasaegne teatrimaja Narvas, samal ajal lõpetas tegevuse Eestile palju rahvusvahelist tuntud toonud teater NO99. Nagu näitab ka käimasolev Sakala 3 teatrimaja ideekonkurss, on huvi uute teatrivormide ja -laadide tekkeks püsiv ja väga suur."

Seega ei saa öelda, et need liikumised halvendaksid Eesti teatripildi mitmekesisust ja kättesaadavust, märkis Väli. "Kvaliteetse teatrikunsti regionaalset kättesaadavust aitab tagada ka meie sihtasutuste võrgustik ning nende külalisetendused maapiirkondades – lisaks siis juba mainitud muudele rahastamisallikatele, kes taotlevad toetusi eraõiguslikud etendusasutused."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: