Aarne Valmis: ilma saab jääda see, kes varem midagi sai (lisatud Katre Väli vastus)

{{1550578020000 | amCalendar}}
Foto: Vana Baskini teater

Vana Baskini teatri juht Aarne Valmis esitab vastulaused kultuuriministeeriumi teatrinõuniku Katre Väli põhjendustele Vana Baskini teatri toetusest ilma jätmisele.

Katre Väli: "Väide, et Vana Baskini Teater oli ainuke, kes toetusest ilma jäi, ei vasta tõele. Eraõiguslikest teatritest jäi toetuseta kuus taotluse esitanut."

Aarne Valmise vastulause: "Ilma saab jääda see, kes varem midagi sai! Ülejäänud viis olid taotlejad ja nad pole ka varasematel aastatel ministeeriumilt toetust saanud. Vana Baskini Teater on 14 aastat toetust saanud ja nüüd jäeti sellest ilma. Ühtegi teist varem toetatud teatrit tegevustoetusest ilma ei jäetud."

Toetust ei saanud taotlejaist ka ühing Polygon, MTÜ Must Kast, Tartu Suveteatri Selts, MTÜ MIKSTEATER ja MTÜ Inimese Arengu Keskus.

Lisatud omakorda täpsustused kultuuriministeeriumi teatrinõunik Katre Välilt, mis Valmise väited kummutavad.

"Vastupidiselt Aarne Valmise öeldule on nii Emajõe Suveteater kui ka Miksteater eelnevatel aastatel tegevustoetust saanud. Sealjuures on Tartu Suveteatri Selts ehk Emajõe Suveteater samuti paar aastat tagasi toetusest ilma jäänud, aga tegutseb jätkuvalt edasi. Teater on oma tegevust isegi laiendanud ning tegutseb nüüd ka Karlova Teatrimajas, mitte ainult suveteatrina. Ka varem mainitud Rahvakultuuri Keskuse taotlusvooru "Teater maal" võimalus jääb Vana Baskini Teatrile alles, kuid kahetsusväärselt püüab Aarne Valmis liita ühte erinevaid toetusi ja ka erinevaid otsuseid."

Katre Väli: "2017. aasta statistika järgi – 2018. aasta kokkuvõtet veel ei ole – oli Vana Baskini Teatri aastatulu koos toetustega 223 604 eurot. Sellest Kultuuriministeeriumi toetus oli 33 801 eurot ehk 15%," rõhutas Väli.

Aarne Valmise vastulause: "Koos "Teater maale" projektirahadega (mis olid 2017. aastal ca 21 000 eurot) moodustab ministeeriumipoolne osakaal meie eelarvest ligi 25%. Ei saa nõustuda, et see just tähtsusetu oleks. See teeb kokku ca 55 000 eurot, mis pisikese repertuaariteatri eelarves on vägagi oluline summa. Eriti veel olukorras, kus jäime 2017. aastal kahjumisse."

Täna, 19. veebruaril teatas uste sulgemisest 2019. aastal Vana Baskini teater, sest lakkas kultuuriministeeriumi toetus.

"Eestis on eraõiguslikke etendusasutusi suurusjärgus 40 või veel enam. Nende rahastamisallikad on erinevad alates kultuuriministeeriumi antavast tegevustoetusest ja kultuurkapitalist kuni Rahvakultuuri Keskuse toetusprogrammini "Teater maal"."

Viimasest on ühe kõige aktiivsema taotlejana taotlenud toetust ka Vaba Baskini Teater, kes on esitanud oma lavastuste nimekirja ja väljasõitude plaani ehk taotluse ka selleks kvartaliks, selgitas Väli. "Seetõttu tuli tänane teade teatri tegevuse lõpetamise kohta mõneti ootamatult," lisas Väli.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: