Vana Baskini teatri juht Aarne Valmis: minister otsustas, et me ei ole piisavalt uuenduslikud

Aarne Valmis
Aarne Valmis Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Vana Baskini teater teatas täna tegevuse lõpetamisest käesoleval aastal. Teatrijuht Aarne Valmis kommenteeris ERR kultuuriportaalile otsust esmalt kahe sõnaga: "Null eurot," pidades silmas kultuuriministeeriumi toetuse täielikku lakkamist.

"Kultuuriministri põhjendus kõlas, et me ei ole piisavalt innovaatilised ja uuenduslikud ja meie etenduste tase on madal," ütles Valmis. "Kuigi kiideti selle eest, et me oleme mobiilsed ja meil on kõik paberid korras. Oli ka mainitud, et eesti rahva jaoks me oleme keskmiselt tähtsad."

Vihje tuli ministeeriumist teatrile kõigepealt enne jõule. Ministri otsus laekus teatrile 18. jaanuaril. Siis võeti Valmise sõnul kuu aega mõtlemiseks. "Kaalusime kõiki variante, sest teater on selline asi, et tuleb aasta aega ette mõelda."

Viimaks otsustati jätkata pooleliolevate projektidega, sest kokkulepped olid olemas ja tuua juulis välja viimane esietendus, Gertrud Larsson "Kodutütred", mille osades Helgi Sallo, Katrin Karisma ja Anne Veesaar ning lavastajaks Eero Spriit.

Küsimusele, kas oli võimalik ka vastuargumente esitada, vastas Valmis: "Meid ei kutsutud isegi välja, komisjon ja minister tegid otsuse ilma meieta."

Valmise sõnul oli Vana Baskini teatri rahastuse lõpetamine laual juba ka aasta eest, ent siis pööras minister rahanduskomisjoni ettepaneku ümber ning otsustas Vana Baskini teatri rahastamist jätkata.

"Teeme koostööd Polygon teatriga, see annab natuke leevendust inimeste töö osas," märkis Valmis, kes enda pärast ei muretsevat: tal on mitu ametit ja käsil ka muusikaprojekte.

Vana Baskini teater andis oma esietendused Salme kultuurikeskuses, peamiselt aga sõideti mööda Eestit ringi. "Publikut on olnud, mitte alati täissaalid, aga kui mõnes kohas on tõesti ainult sada, siis kohalike sõnul polegi selles kohas rohkem rahvast ühelgi etendusel," sõnas Valmis.

Mida head kaasa võtta? Aarne Valmis rõhutas, et on suudetud oma publik saada. "Me oleme parima leviga teater, Rakverega ehk väljasõitudelt võrreldavad."

Vana Baskini Teatri tegevustoetus on olnud suurusjärgus 30 000 eurot aastas, millega teater suutis katta kõik oma püsikulud, seal hulgas dekoratsiooni- ja kostüümiladu, kontor ja prooviruumid, näitlejate buss, dekoratsiooniauto ja muud püsikulud.

Veebruaris 2020 saaks Vana Baskini teater (enne seda oli Vanalinna Stuudio) 15aastaseks. "Siis tulevad sünnipäev ja peied korraga ja tõenäoliselt anname ka ühe etenduse," ütles Aarne Valmis.

Kultuuriministeeriumi kommentaar on järgnemas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: