Hiiumaal peetakse Erkki-Sven Tüüri juubelit

{{1564574400000 | amCalendar}}
Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Autor/allikas: Rene Jakobson

Pühapäeval, 4. augustil toimub Hiiumaal, Pühalepa kirikus Pühalepa muusikafestivali lõppkontsert "Erkki-Sven Tüür 60, Tõnu Kõrvits 50 ja Rascher Saxophone Quartet 50". Kontserdil astuvad koos üles Rascher Saxophone Quartet ja kammerkoor Collegium Musicale. Ettekandele tuleb Erkki-Sven Tüüri "Meditatio" ja Tõnu Kõrvitsa "Hümnid Läänerannikult". Dirigent Endrik Üksvärav.

Kaheksas Pühalepa muusikafestival kannab pealkirja "Juubeli eri". Kuna tegemist on Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva aastaga, siis kõlab seekord kõigil kontsertidel tema looming. Üks sünnipäevalaps on sel festivalil veel - Tõnu Kõrvits, kes tähistas 2019. aasta kevadel esimest juubelit - 50. Selle tähiseni on jõudnud ka maailmas tunnustatud Rascher Saxophone Quartet Saksamaalt. 

Esmakordselt Hiiumaad külastavat Raschér Saxophone Quarteti on Austria ajaleht Wiener Zeitung nimetanud saksofonide kroonimata kuningaks. Saksa leht Die Welt arvab, et Raschér Saxophone Quartet saaks kuldmedali, kui puhkpillimuusika virtuoossuse hindamiseks korraldataks olümpiamänge. 

1969. aastal Ameerika Ühendriikides asutatud ansambel on inspireerinud üle 350 helilooja kirjutama ja pühendama teoseid neile. Raschér Saxophone Quartet on alates asutamisest esinenud mainekates saalides Euroopas, Aasias ja Ameerikas. Ansambel kannab traditsioone, mida 1930ndatel juurutas klassikalise saksofoni pioneer, ansambli asutaja Sigurd Raschér. 

Kvartett on saanud kutseid maailma juhtivatelt orkestritelt nagu Leipzigi Gewandhausi orkester, Dresdeni Staatskapelle, Baieri Raadio orkester, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestre de Paris, Helsingi Filharmooniaorkester, Haagi Residentie-orkester, Berliini Sümfooniaorkester jt. Palju heliloojad on lummatud Raschér kvarteti ja orkestri kooslusest, mille tulemusel on sündinud üle 40 uue teose. Peale selle on kvartett esinenud koos paljude instrumentalistide ja lauljatega, samuti kooridega, nagu The London Voices, BBC Singers, Lääne-Saksa Raadio koor, RIAS Kammerkoor, Islandi Rahvuslik Katedraalikoori ja Madalmaade Kammerkoor. 

Eesti tippkammerkooriga Collegium Musicale tegi kvartett esimest korda koostööd 2017. aastal, mil Tallinnas ja Tartus kõlas nende ühises esituses Eesti esiettekandena Lera Auerbachi "72 inglit". Tänavusel Pühalepa muusikafestivalil tuleb üheskoos ettekandele Erkki-Sven Tüüri "Meditatio" ja Tõnu Kõrvitsa "Hümndi Läänerannikult", kusjuures "Meditatio" on spetsiaalselt Raschér Saxophone Quartetile kirjutatud. 

Hiiumaal astub saksofonikvartett üles koosseisus: 

Christine Rall (sopran-saksofon)
Elliot Riley (alt-saksofon)
Andreas van Zoelen (tenor-saksofon)
Noah Bedrin (bariton-saksofon, külalisena) 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: