Film Ülo Soosterist linastus Moskvas Tretjakovi galeriis

Ülo Soosterist rääkiva dokfilmi esilinastus Moskvas Tretjakovi galeriis
Ülo Soosterist rääkiva dokfilmi esilinastus Moskvas Tretjakovi galeriis Autor/allikas: Gleb Anfilov

17. oktoobril oli vene režissööri Lilija Vjugina värske dokumentaalfilmi "Ülo Sooster. Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes" eellinastus Moskvas mainekas Tretjakovi galeriis. Film esilinastub Eestis 21. oktoobril KUMU Dokumentaali raames.

Filmi saab näha Tallinnas Artises ja Sõpruses, Tartus Elektriteatris, lisaks Hiiumaa kinos ja mujal kinodes üle Eesti.

Vjugina film räägib läbi aegade ühest mõjukamast eesti kunstnikust Ülo Soosterist, keda ei võtnud omaks ei kodumaa ega Venemaa, kuhu ta olude sunnil oma dramaatilisel eluteel sattus. Kes ei teaks Soosteri loomingust tuntud muna kujundit või kunstniku sünnipaigast Hiiumaast inspireeritud töid kadakate ja kala-motiiviga? Ja muidugi "Huuled", mis küll kunstniku enda sõnul pidi algselt vihmausse kujutama.

1924. aastal Hiiumaal Pendi talus sündinud Sooster alustas õpinguid Tartus Pallases 1943. 1949. aastal mõisteti ta nõukogudevastase tegevuse eest kümneks aastaks Karaganda Dolinka vangilaagrisse. Vabanenud 1956. aastal, naasis Sooster esmalt Eestisse, ent kolis peagi abikaasa Lidiaga Moskvasse, kus temast sai vene avangardi teise laine tuntumaid esindajaid. Ta osales Moskva Maneeži kuulsal avangardistide näitusel 1962. aastal, mida külastas ka Nikita Hruštšov. Mitme kunstniku tööd tekitasid Hruštšovis nõutust, teiste hulgas Soosteri omad. Kompartei peasekretär nõudis kunstnike tegevuse keelamist, kasutades seejuures üsna vängeid sõnu moodsa kunsti ja selle loojate aadressil.

Sooster korraldas Krassini tänaval kuulsaid teisipäevi, kuhu kogunes Moskva põrandaalune seltskond. Ametlikult oli ta graafik, teadusliku ulme illustraator, mitteametlikult eksperimentaalmaali meister, esimene nõukogude sürrealist, kelle isiklik metafüüsika peegeldus tema omapärases stiilis.  

Ülo Sooster suri 1970. aastal oma ateljees Moskvas vaid 46aastasena ning tema surma põhjus on seni jäänud mõistatuseks. Ta elu oli dramaatiline, intensiivne ja vastuoluline, tema mõju Eesti ja Vene kunstielule jõuline, tema kunstipärand intrigeeriv ja hindamatu.

Film on üles võetud neljas riigis: Venemaal, kus kunstnik töötas, Eestis, kus ta sündis ja kuhu on maetud tema põrm, Kasahstanis, kus ta oli vangilaagris, ja Iisraelis, kus elab praegu tema pere. Film on omamoodi rännak ajas ja ruumis, mille teeb läbi kunstniku poeg Tenno Sooster.

Filmi režissöör ja stsenarist on Lilija Vjugina, operaator Sergei Sõrbu, monteerija Sergei Voronin, helilooja Timo Steiner. Filmi tootjad on Baltic Film Production, AVC Charity ja Reval Film, filmi peaprodutsendid on Marianna Kaat ja Maia Avelitševa. Filmi on toetanud Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Film on valminud koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga.

Treiler: 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: