Presidendi noore kultuuritegelase preemia pälvisid videomängu "Disco Elysium" loojad

Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase 5000-eurose preemia pälvisid seekord 2019. aastal välja antud videomängu "Disco Elysum" loojad Robert Kurvitz ja Aleksander Rostov.

"Rollimängude maastikul on tegu ka mõnevõrra uuendusliku mänguolukorraga, kus kujundada tuleb peategelase karakterit ja meelolusid, mistõttu on tegemist on ühtlasi ka ilukirjandusele sarnaselt toimiva empaatia- ja eneseloomeharjutusega," selgitas kultuurirahastu nõukogu liige Meelis Oidsalu.

Robert Kurvitz ja Aleksander Rostov peavad mängu loomisel eeskujuks poeet Arvi Siiga. "Arvi Siig on suurim Eesti poeet. Ilma tema modernismita poleks Elysium ehk maailm, kus mäng aset leiab, pooltki see, mis ta on," ütles Kurvitz ja lisas, et "Disco Elysiumis" elab edasi Arvi Siia nägemus rahvusvahelisest, radikaalsest ja üldhumanistlikust Eesti kultuurist, mille objekt on kogu inimkond, mitte vaid Eesti ise.

Lisaks arvestatavale müügitulule on mängu premeeritud ka oma valla olulisemate auhindadega. Ajakiri Time valis selle kümnendi parimate videomängude hulka ning The Guardian, New York Times ja New Yorker mainisid seda aasta parimate mängude seas. "Kui väljendada mängu edu filmitööstuse keeles, siis võib öelda, et mäng võitis võõrkeelse filmi Oscari ja lisaks ka Veneetsia filmifestivali peaauhinna," sõnas Oidsalu ja rõhutas, et globaalne arvutimängutööstus on filmitööstuse rahalisest mahust kolm korda suurem, seega on tegemist väga mastaapse läbimurdega. "Selle muudab muuhulgas kaalukamaks asjaolu, et mäng valmis Eesti kapitali toel."

Noore kultuuritegelase preemiat antakse välja kord aastas ja see on mõeldud kuni 35-aastasele silmapaistvale kultuuritegelasele tänuks ja tunnustuseks tehtu eest ning edasiseks innustuseks. 5000 euro suurust preemiat rahastab aastatel 2018–2020 ettevõtja Enn Kunila.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: