Kultuuripoliitika

Galerii: soome-ugri maailmakongressi avatseremoonia

15.06.21 EESTI ... Tartus Eesti Rahva Muuseumis algas kolmapäeval VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress, mis toimub koroonaviirusest tingitud olukorras hübriidvormis.

Otse kell 16: Soome Instituut tähistab 30. sünnipäeva vestlusringiga

15.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tänavu tähistab 30. sünnipäeva Soome Instituut Eestis, mille puhul arutatakse vestlusringis, kuidas on Eesti viimase 30 aasta jooksul arenenud soomlase pilgu läbi. Otseülekannet vestlusringist saab ERR-i kultuuriportaalis jälgida alates kell 16.00.

Lanno: soovitan ürituste korraldajatel aegsasti terviseametiga ühendust võtta

11.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti muusikaturu fookuspäeva viimases aruteluringis "Tervisepass ja kiirtestid – uus lehekülg sündmuste turvalisuses" ütles terviseameti juht Üllar Lanno, et eelkõige soovitab ta ürituste korraldajatel aegsasti enne üritust terviseametiga ühendust võtta, et tagada maksimaalne turvalisus.

EKA, EMTA ja TLÜ sõlmisid loovuurimise raamleppe

10.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kunstiakadeemia, Eesti muusika- ja teatriakadeemia ning Tallinna Ülikool sõlmisid neljapäeval EKA galeriis raamleppe, et edendada loovuurimuse praktikaid ja tunnustamist Eesti teadusmaastikul. Kolme ülikooli rektorid Mart Kalm, Ivari Ilja ja Tõnu Viik sõlmisid lepingu neurokudumi näol.

Vana Baskini teater saab lõpuks riigilt küsitud toetuse

07.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium otsustas osaliselt rahuldada Vana Baskini teatri taotluse ja eraldada 2020. aasta tegevustoetuse taotlusvoorus teatrile tegevustoetust 49 700 eurot.

Estonia juurdeehitus võib riigikogus siiski toetust leida

04.06.21 EESTI ... Ehkki Tallinna linn on öelnud, et Estonia juurdeehitust nad Tammsaare parki ei luba, võib see riiklikult oluliste kultuuriobjektide nimekirja ikkagi jõuda. Mitu kultuurikomisjoni liiget loodab, et aastate jooksul jõuavad osapooled kokkuleppele.

Kaljulaid soovib lisada filmilinnaku tähtsate kultuuriobjektide hulka

02.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu liige Raimond Kaljulaid (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) tegi teisipäeval muudatusettepaneku lisada filmilinnak riiklikult tähtsate kultuuriobjektide hulka.

Tallinn ei nõustu Estonia juurdeehitusega Tammsaare parki

02.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna linnaplaneerimise amet otsustas teisipäeval, et kavandatav Estonia juurdeehitus ei tule kõne allagi, kuna soovitud lahenduse elluviimine tooks kaasa palju ja suuri negatiivseid mõjusid olemasolevatele keskkonna, kultuuri- ja linnaruumilistele väärtustele ning samas ei ole võimalik saavutada ka parimat teatrihoone laienduse lahendust, mis rikastaks ja väärtustaks linnaruumi tervikuna, kirjutab Postimees.

Sihtasutuse Tartu 2024 juhiks valiti Kuldar Leis

01.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Sihtasutuse Tartu 2024 juhatuse liikmena asus 1. juunist tööle Kuldar Leis, kes hakkab koordineerima Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist Tartus ning Lõuna-Eestis.

Jazzliidu tegevjuht Parmas: loodame sellele, et ühel hetkel rakenduvad vaktsiinipassid

25.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti Jazzliidu tegevjuht Elo-Liis Parmas ütles pandeemiajärgse kontserdikorralduse olukorda kommenteerides, et loodetavasti rakenduvad ühel hetkel ka vaktsiinipassid, mis peaks ürituste korraldamist lihtsustama.

Tulevast nädalast võivad teatrid ja kinod vajadusel ka pärast kella 22 uksi lahti hoida

25.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus võttis teisipäeval vastu põhimõttelised otsused leevendada koroonaviirusest tingitud piiranguid, ühe leevendusena tohivad alates 31. maist statsionaarsete istekohtadega kultuuriasutused vajadusel uksi lahti hoida ka pärast kell 22.

Rüütelmaa orkestrite koondamisest: kui kaotatakse tipud, jääb ka teistel siht väiksemaks

22.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Klassikaraadio saade "Helikaja" keskendus Kaitseväe orkestri ning Politsei- ja Piirivalveorkestri (PPA) hetkeolukorra kaardistamisele ja võimalikult lähisaatusele. Näiteks Eesti Puhkpillimuusika Ühingu tegevsekretär Valdo Rüütelmaa kinnitas, et kahe tipp-kollektiivi likvideerimine on kogu kodumaise puhkpillimuusika jaoks väga valus otsus.

Pärnu uue kunsti muuseum sai kultuuriministeeriumilt 130 000 eurot võlgade maksmiseks

22.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium maksis Pärnu uue kunsti muuseumile (UKM) 130 000 eurot toetust, et muuseum saaks ära maksta oma võla YIT Ehitusele. Muuseum sõlmis lepingu Läänemere kunstisadama projekteerimiseks ja ehitamiseks, aga ei suutnud täita Riigi Tugiteenuste Keskuse (RTK) nõutud maad, omaosalust ja finantsanalüüsi puudutavaid kõrvaltingimusi ega saanud sealt raha.

Riiklikult tähtsad kultuuriobjektid läbisid riigikogus esimese lugemise

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval läbis Riigikogus esimese lugemise riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerida. Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 2. juunil.

Anneli Ott: töörühm otsib rahastamis- ja tegevusmudeleid orkestrite töö jätkamiseks

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott kutsus kokku töörühma, et leida rahastamise ja tegevusmudelid kaitseväe ning politsei- ja piirivalve orkestrite töö jätkamiseks.

Veiko-Vello Palm: kaitsevägi on nõus leppima amatöörliku orkestriga

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Veiko-Vello Palmi sõnul on kaitsevägi valmis leppima amatöörlikuma orkestriga, kui selle arvelt saab riigi sõjalist valmisolekut suurendada.

Kangur kaitseväe orkestri koondamisest: see oleks löök, kui selline rumal otsus jõusse jääks

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Euroopa Orkestrite Föderatsiooni presidendi Jüri-Ruut Kanguri sõnul on kaitseväe orkestri koondamine vaid üks paljudest kultuurivaldkonda puudutavatest arusaamatutest kärbetest ning see oleks suur löök, kui selline otsus jõustuks.

Neljapäeval ja reedel avanevad uued kriisiabi voorud kultuurile ja spordile

18.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Reedel, 21. mail avaneb taotlusvoor era- ja kohalike omavalitsuste kultuurikorraldajatele ümberkorralduste tegemiseks. Neljapäevast saavad riigi kultuuri- ja spordiasutused taotleda kriisiabi nii ümberkorraldusteks kui ka majandustegevusega seotud kulude hüvitamiseks.

Eva Saar: kultuuri- ja turismisektor ei taha sõltuda ainult toetustest, vaid ise hakkama saada

13.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuri- ja turismisektori esindajad tegid kolmapäeval valitsusele ettepaneku võtta kasutusele riiklik tervisesertifikaat ja tunnustada kiirteste suuremate ürituste korraldamiseks ning ruumide mahupiirangute tõstmiseks. Festivali Jazzkaar turundusjuht Eva Saar selgitas, et nad ei taha sõltuda ainult kriisitoetustest, vaid keerulises olukorras ka kuidagi ise hakkama saada.

Euroopa Komisjon nõustus Eesti 8,8-miljonise abiga kultuuriürituste korraldajatele

10.05.21 EESTI ... Euroopa Komisjon andis oma heakskiidu Eesti valitsuse 8,8 miljoni euro suurusele abiplaanile, mis on mõeldud koroonapiirangute tõttu raskustesse sattunud kultuuriürituste korraldajate toetamiseks.

Ott: loodan, et veel mõni nädal pingutust võimaldab suvel üritusi korraldada

06.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott ütles "Esimeses stuudios", et ehk on võimalik suvel ka kultuuriüritusi korraldada, kuid selleks tuleb veel mõni nädal piiranguid järgida.

Komisjon saadab neli riiklikult tähtsat kultuuriobjekti riigikogule otsustada

03.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjon otsustas teha täiskogule ettepaneku nimetada järgmisteks kultuurkapitali toetatavateks riiklikult tähtsateks kultuuriehitisteks vastavalt pingereale Tartu südalinna kultuurikeskus, Narva Kreenholmi kultuurikvartal "Manufaktuur", Arvo Pärdi nimeline muusikamaja ning rahvusooper Estonia praeguse hoone juurdeehitus.

Signe Kivi: loodan, et ka Tallinna filmilinnak saab endale rahastuse

03.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjoni liige Signe Kivi ütles ERR-ile, et hetkel sõelale jäänud neli riiklikult olulist kultuuriobjekti valiti konsensuslikult ning otsus oli paljuski erakondadeülene. Küll aga vääriksid tema arvates rahastust teisedki.

Eduard Odinets: riiklikult tähtsad kultuuriehitised ja eelmise sajandi võtted

02.05.21 ARVAMUS ... 21. sajandi otsused tehakse eelmise sajandi võtetega, jättes kõrvale riiklikult tähtsate kultuuriehitiste otsustamisel kõik tänapäevased läbipaistvuse, kaasamise ja dialoogiplatvormide praktikad, kirjutab Eduard Odinets.

Jaak Allik: enamik kultuurile vajalikust on ehitatud kultuurkapitalist sõltumatult

30.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kultuurkapitali nõukogu liige Jaak Allik tõdes Sirbis, et riiklikult tähtsate kultuuriobjektide puhul ei saa riigikogu nimekirja pääsemine olla kellelegi jaoks elu ja surma küsimus, sest enamik olulised objektid ei jää sellele vaatamata ehitamata.

Must riiklikult tähtsatest kultuuriobjektidest: kurss on avatusele ja suuremale publikule

30.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must sõnas Sirbile antud intervjuus, et riiklikult tähtsate kultuuriobjektide valimisel ei saa komisjon esitajate eest projektidele ideid juurde mõelda.

Krista Aru: meil puudub kultuuristrateegia ja paljud asjad on läbi rääkimata

22.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu ülikooli raamatukogu direktori Krista Aru sõnul ei pea praegu kindlasti riiklikult tähtsaid kultuuriehitisi ära valima ja ehitama, vaid pigem alustama ühiskonnas avalikku diskussiooni ning panema paika Eesti kultuuristrateegia.

Teatrid ja kinod ei ole rahul, et valitsus ei pea piirangute leevendamisel kinni koostatud väljumiskavast

21.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti teatrid ja kinod ei ole rahul, et hoolimata muude piirangute leevendamisest, peavad etendusasutused ka mais uksed kinni hoidma. Kultuuriministeerium on küll välja töötanud kultuuriasutuste piirangutest väljumise kava, aga valitsuse teisipäevased otsused seda ei arvesta.

Ärm: kinode avamisest võiks aegsasti ette teatada, sest mehitatusega on hetkel puudujääke

21.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti suurim kinokett Apollo Kino OÜ saatis valitsusele pöördumise, avaldades lootust, et valitsus kaalub võimalust avada kinosektor ühiskonna avanemise esimeses etapis. Apollo Kino OÜ Baltikumi tegevjuht Kadri Ärm ütles ERR-ile, et sel korral tasuks kinosid aegsasti avamisloast teavitada, sest töötajaid napib ning ettevalmistusaeg avamiseks oleks tavapärasest pikem.

Esmaspäevast saab leevendatud tingimustel loometoetusi taotleda

19.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Pühapäeval jõustus loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatus, mis toob 8,5 miljonit eurot lisaraha loometoetuste maksmiseks ning millega riik leevendab kuni 2021. aasta lõpuni loometoetuse taotlemise tingimusi.

TALO tahab kultuuritöötajatele 15-protsendist palgatõusu

19.04.21 EESTI ... Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon (TALO) taotleb kultuuritöötajatele 15-protsendilist palgatõusu. Mais algavatele palgaläbirääkimistele oodatakse ka omavalitsuste esindajaid.

Maarin Ektermann: kulka vahenditest ei jätku enam terve kunstivälja toetamiseks

18.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapital täidab kunstivaldkonna rahastajana keskset rolli, seega on töötingimuste parandamine suurel määral kulka kätes. Sirbi vestlusringis sihtkapitali liikmete Maarin Ektermanni, Indrek Grigori, Kaire Ranniku ja Mari Vallikiviga keskenduti küsimusele, mida saab või ei saa kulka kaudu muuta.

Taaniel Raudsepp: kultuur saab aidata parandada viiruse löödud arme

23.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... 13. märtsil 2021 täitus aasta eriolukorra kehtestamisest Eestis. Riik sulgus taas nakkusnäitajate tõttu, mis on maailma ühed suuremad. See on esikoht, mida Eesti ei tahtnud ning mille üle on põhjust muret tunda, kirjutab Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Taaniel Raudsepp.

Narvas tekitab vaidlusi kommunismiohvrite mälestusmärgi võimalik asukoht

22.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Narvas vaieldakse kommunistliku režiimi ohvrite mälestusmärgi võimaliku asukoha üle. Muinsuskaitsjad sooviksid mälestusmärki Aleksandri kiriku kõrvale, linnavõim peab sobivamaks asukohaks kalmistut.

Loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatus toob vabakutselistele oodatud leevendust

19.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumis valmis kauaoodatud seaduseelnõu, mis aitab lahendada vabakutseliste loovisikute kriisitoetuse küsimust. Loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatus võimaldab laiendada loometoetuste saajate ringi ning koroonakriisi tõttu leevenevad ajutiselt ka toetuse taotlemise tingimused.

Airi Triisberg: kuidas rääkida kunstivaldkonnas rahast?

18.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Airi Triisberg kirjutas Müürilehes, et kuna kunsti ei tehta tavaliselt raha pärast ja esikohal on pigem vaimsed väärtused või ühiskonnakriitilised hoiakud, võib olla levinud arusaam, et rahast rääkimine on kuidagi sündsusetu, labane või vulgaarne.

Kultuurivaldkonna esindajad hindavad lisaeelarvet positiivselt

16.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsuskabinet leppis kokku lisaeelarve, millega finantseeritakse kultuuri- ja spordivaldkonna vältimatuid kulutusi 42 miljoni euro ulatuses. Kaetakse vaid need kulud, mida polnud koroonakriisi ja valdkonna sulgemise tõttu võimalik tasa teenida. Kuigi täpsed jaotuskavad ei ole veel valmis, hindavad kultuurivaldkonna esindajad lisaeelarvet positiivselt.

Lisaeelarve toob kultuurivaldkonda 42 miljonit eurot

16.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsuskabinet jõudis kokkuleppele lisaeelarves, mis katab kultuuri- ja spordivaldkonna vältimatuid kulutusi 42 miljoni euro ulatuses.

Selgusid järgmised kolm kultuurivaldkonna teema-aastat

16.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott kinnitas kultuurivaldkonna teema-aastad järgnevaks kolmeks aastaks. 2022. aasta on pühendatud raamatukogudele, 2023. aastal võtab järje üle liikumisaasta ja 2024. aasta keskendub kultuurilisele mitmekesisusele.

Sajad kultuuritegelased tegid riigikogule pöördumise Tartu kultuurikeskuse rajamise toetuseks

12.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Üle 500 kultuuriavalikkuse esindajat pöördus riigikogu poole kirjaga, kus avaldavad toetust kunstimuuseumi ja linnaraamatukogu ühendava nüüdisaegse kultuurikeskuse rajamisele Tartu südalinna.

Loomeettevõtete arengusse suunatakse täiendavalt miljon eurot

10.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Loomeettevõtted saavad oma arenguplaanide elluviimise toetuseks EL struktuurifondidest täiendavalt miljon eurot. Lisatoetuse kasutamiseks tehtud muudatused on loomemajanduse arendamise meetme määruses jõustunud.

Klubikultuuri esindajad: ööelu hinnatakse ainult ühe mätta otsast, aga selle panus on laiem

10.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Teisipäeval toimus virtuaalne vestlusring "Kas hääbuv klubikultuur seiskab linna südame?", kus arutleti Tallinna ööelu jätkusuutlikkuse üle, sest mitte ainult koroonaajastu, vaid ka linn ise on proovile pannud ööelus toimuva. Osalised tõdesid, et ööelu nähakse ennekõike kahjuliku tegevusena ning ei arvestata selle panusega kultuuri ja majandusse laiemalt.

Anneli Ott: seadusemuudatus aitab loovisikute toimetulekut toetada

09.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium saatis kooskõlastusringile loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatuse. Seadusemuudatus võimaldab maksta suuremale hulgale loovisikutele loometoetusi ning koroonakriisi tõttu leevendatakse ajutiselt ka toetuse taotlemise tingimusi.

Kultuurivaldkond esitas valitsusele ühise kriisist väljumise ettepaneku

04.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkond – muusika-, kunsti-, etenduskunstide, muuseumide, rahvakultuuri, kirjandus-, filmi- ja kinovaldkonna esindajad – esitasid neljapäeval valitsusele ühise ettepaneku kriisist väljumiseks. Kõigil kultuurisektori esindajatel on pöördumisega võimalik jooksvalt liituda. Avaldame pöördumise täispikkuses.

Anneli Ott: tahame kriisist väljumise kava esitada selle kuu jooksul

04.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkonna esindajad panid seljad kokku ning esitasid valitsusele ühise ettepaneku kriisist väljumiseks. Ühispöördumisele kirjutas alla enam kui 251 organisatsiooni nii muusika, kunsti, etenduskunstide, muuseumide, rahvakultuuri, kirjanduse kui ka filmi- ja kinovaldkonnast. Kultuuriminister Anneli Ott sõnas, et kriisist väljumise kava tahetakse esitada selle kuu jooksul.

Etendusasutuste liit peab valitsuse otsust kultuur sulgeda alusetuks

04.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus pole piisavalt ja selgelt põhjendanud oma otsust, miks pandi kinni madala nakatumisriskiga muuseumid ja teatrisaalid, kirjutab etendusasutuste liit pöördumises peaminister Kaja Kallasele.

Danel Pandre: mullu kinnioldud aega meelelahutuses ei kompenseeri miski

03.03.21 KULTUUR ... Üheksa Eesti muusikaorganisatsiooni pöördusid valitsuse ning riigikogu rahandus- ja kultuurikomisjoni poole ettepanekuga, et leida kaheksa miljonit eurot lisatoetusi kriisist väljumiseks. KinoMaja tegevjuht Danel Pandre rääkis Raadio 2 hommikuprogrammis, et mullu kinnioldud aega ei kompenseeri tegelikult miski ja selleks, et toetusest abi oleks, ei saa see saabuda tagantjärgi.

Valitsus otsustas kultuuri- ja spordivaldkonda toetada 4,3 miljoni euroga

02.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsuskabinet jõudis teisipäeval kokkuleppele avada uued abimeetmed kultuuri- ja spordivaldkonnale kogusummas ligi 4,3 miljonit eurot. Kultuurielu on suletud vähemalt 28. märtsini, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Lukas: kultuuri sulgemine üle terve riigi on ebaproportsionaalne

26.02.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kuna viirus levib kõige jõulisemalt ennekõike Harju- ja Ida-Virumaal, on endise kultuuriministri Tõnis Lukase (Isamaa) arvates ebaproportsionaalne, et kultuuriasutused üle terve riigi kinni lähevad.

Aasta kultuurisõpradeks valiti Premia, Inchcape Motors ja Heldur Meerits

12.02.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister andis reedel üle konkursi Kultuurisõber 2021 tunnustused. Peapreemia ehk aasta kultuurisõbra tiitliga pärjati Premia Tallinna Külmhoone AS, Inchcape Motors Estonia OÜ ning metseen Heldur Meerits.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: