Kultuuripoliitika

Anneli Ott: tahame kriisist väljumise kava esitada selle kuu jooksul

04.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkonna esindajad panid seljad kokku ning esitasid valitsusele ühise ettepaneku kriisist väljumiseks. Ühispöördumisele kirjutas alla enam kui 251 organisatsiooni nii muusika, kunsti, etenduskunstide, muuseumide, rahvakultuuri, kirjanduse kui ka filmi- ja kinovaldkonnast. Kultuuriminister Anneli Ott sõnas, et kriisist väljumise kava tahetakse esitada selle kuu jooksul.

Etendusasutuste liit peab valitsuse otsust kultuur sulgeda alusetuks

04.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus pole piisavalt ja selgelt põhjendanud oma otsust, miks pandi kinni madala nakatumisriskiga muuseumid ja teatrisaalid, kirjutab etendusasutuste liit pöördumises peaminister Kaja Kallasele.

Kultuurivaldkond esitas valitsusele ühise kriisist väljumise ettepaneku

04.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkond – muusika-, kunsti-, etenduskunstide, muuseumide, rahvakultuuri, kirjandus-, filmi- ja kinovaldkonna esindajad – esitasid neljapäeval valitsusele ühise ettepaneku kriisist väljumiseks. Kõigil kultuurisektori esindajatel on pöördumisega võimalik jooksvalt liituda. Avaldame pöördumise täispikkuses.

Danel Pandre: mullu kinnioldud aega meelelahutuses ei kompenseeri miski

03.03.21 KULTUUR ... Üheksa Eesti muusikaorganisatsiooni pöördusid valitsuse ning riigikogu rahandus- ja kultuurikomisjoni poole ettepanekuga, et leida kaheksa miljonit eurot lisatoetusi kriisist väljumiseks. KinoMaja tegevjuht Danel Pandre rääkis Raadio 2 hommikuprogrammis, et mullu kinnioldud aega ei kompenseeri tegelikult miski ja selleks, et toetusest abi oleks, ei saa see saabuda tagantjärgi.

Valitsus otsustas kultuuri- ja spordivaldkonda toetada 4,3 miljoni euroga

02.03.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsuskabinet jõudis teisipäeval kokkuleppele avada uued abimeetmed kultuuri- ja spordivaldkonnale kogusummas ligi 4,3 miljonit eurot. Kultuurielu on suletud vähemalt 28. märtsini, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Lukas: kultuuri sulgemine üle terve riigi on ebaproportsionaalne

26.02.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kuna viirus levib kõige jõulisemalt ennekõike Harju- ja Ida-Virumaal, on endise kultuuriministri Tõnis Lukase (Isamaa) arvates ebaproportsionaalne, et kultuuriasutused üle terve riigi kinni lähevad.

Aasta kultuurisõpradeks valiti Premia, Inchcape Motors ja Heldur Meerits

12.02.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister andis reedel üle konkursi Kultuurisõber 2021 tunnustused. Peapreemia ehk aasta kultuurisõbra tiitliga pärjati Premia Tallinna Külmhoone AS, Inchcape Motors Estonia OÜ ning metseen Heldur Meerits.

Kultuuri elutööpreemiad pälvisid Eha Komissarov, Tiit Pääsuke ja Enn Säde

11.02.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus otsustas neljapäeval, et 2021. aasta riikliku kultuuri elutööpreemia pälvivad Eha Komissarov, Tiit Pääsuke ja Enn Säde.

Kultuuriministeerium toetab Eesti kultuuri viimist maailma ligi 300 000 euroga

09.02.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium toetab Eesti kultuuri viimist maailma ligi 300 000 euroga. Toetusvooru eesmärk on aidata kaasa Eesti tutvustamisele, kultuuridiplomaatia edendamisele ja Eesti kultuuri rahvusvahelistumisele.

Riigikogu kultuurikomisjoni juhina jätkab Must, aseesimeheks Valge

09.02.21 EESTI ... Riigikogu kultuurikomisjon valis teisipäevasel istungil erakorraliselt esimehe ja aseesimehe. Komisjoni esimehena jätkab Aadu Must (Keskerakond), aseesimeheks valiti Jaak Valge (EKRE).

Ida-Virumaal jagati kultuurkapitali preemiaid

27.01.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp jagas aastaauhindu uut moodi. Kui tavaliselt on preemiad kätte antud aastalõpukontserdil, siis maakonna kultuuritegevuse seiskumise tõttu mindi seekord laureaatide juurde kohale.

Uus kultuuriminister ei välista Tallinnas teatrite ja kinode taasavamist

27.01.21 EESTI ... Uue valitsuse kultuuriminister Anneli Ott ei välistanud "Terevisioonile" kolmapäeva hommikul antud intervjuus Tallinnas teatrite ja kinode teatud piirangutega taasavamist järgmisest nädalast.

Anneli Ott: kultuurivaldkonna töö jätkumine on iga eestlase mure

25.01.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Peagi kultuuriministrina ametisse astuv Anneli Ott ütles ERR-ile, et praegu tuleb panna rõhku sellele, kuidas koroonaviirusest tingitud probleemidega hakkama saada, sest kultuurivaldkonna inimeste töö jätkamine on iga eestimaalase mure.

Helen Sildna koalitsoonileppest: loodetavasti jätkub tihe koostöö kultuuriministriga

25.01.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Keskerakonna ja Reformierakonna allkirjastatud koalitsioonileppes on üldsõnaliselt välja toodud ka lähiaastate kultuuripõhimõtted. Tallinn Music Weeki peakorraldaja Helen Sildna ootab uuelt kultuuriministrilt tihedat koostööd kogu kultuurisektoriga.

Tõnis Lukas: vabakutselised on selle kriisi ühed põhilised ohvrid

11.01.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tõnis Lukas kinnitas, et pikas perspektiivis otsivad nad lahendust vabakutseliste toetuste ja sotsiaalsete garantiide probleemi lahendamiseks. Samas on nad valmis otsima ka erakorralist lahendust, kui vabakutseliste kriisitoetusteks mõeldud raha peaks otsa lõppema.

Vabakutseliste loomeisikute toetusraha 2021. aastaks on juba otsas

08.01.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumi eelarvest eraldatav vabakutseliste loomeisikute toetusraha on selleks aastaks juba otsas. Ministeerium peab algatama seadusemuudatuse, et reservi vahendeid saada.

Pärnu kultuuri aastapreemiad pälvisid Leonora Palu ja Elmar Trink

31.12.20 KULTUURIPOLIITIKA ... 30. detsembril toimus Pärnu kontserdimajas uusaastakontsert, kus Pärnu linnapea Romek Kosenkranius ja abilinnapea Varje Tipp tunnustasid Pärnu tänavusi kultuuripreemiate laureaate.

Riigikogu muutis tühja kasseti tasu kogumise süsteemi

16.12.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu võttis kolmapäevasel istungil vastu seaduse, millega muudetakse autori õigust saada hüvitist, kui tema audiovisuaalset teost või teoste helisalvestisi kopeeritakse tema nõusolekuta isiklikuks kasutamiseks. Uuendusena hakatakse tühja kasseti tasu jagama ka filmi esmasalvestuse tootjatele.

Signe Kivi: pidasime riiklikult tähtsate kultuuriobjektide juures oluliseks ka regionaalset aspekti

16.12.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjoni liige Signe Kivi kinnitas ERR-ile, et jääb igati rahule nende kümne eelvalikuga, mis praegu riiklikult tähtsate kultuuriobjektide hulgast esile tõsteti, kuid lõppvalikut ta ette ennustada ei oska.

Valitsus peab loomeinimestele hüvitiseks üle 3,5 miljoni euro maksma

10.12.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Sel nädalal jõustus Tallinna Ringkonnakohtus juuni lõpus tehtud kohtuotsus, mille kohaselt peab Vabariigi valitsus maksma kokku üle 3,5 miljoni euro üheksale organisatsioonile, kes esindavad pea 9000 loomeinimest erinevatelt elualadelt. Summa peaks kompenseerima 2014–2018 aastani saamata jäänud hüvitist digi- ja nutikeskkonnas isiklikuks otstarbeks tehtavate koopiate eest.

Tuleval aastal kultuuriministeerium teema-aastat ei korralda

30.11.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium teatas infokirjas, et 2021. aastal jäetakse teema-aasta korraldamine vahele, kuid 2022. aastal loodavad nad seda projekti jätkata. 2020. aastal tähistatakse digikultuuri teema-aastat.

Ott Maaten: tahan, et edaspidi pääseks taas esile Estonia kunstiline kollektiiv

27.11.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Rahvusooper Estonia nõukogu valis 18 kandidaadi hulgast teatri uueks peadirektoriks Ott Maateni, kes märkis "Aktuaalses kaameras", et tahab, et edaspidi oleks Estoniast rääkides taas esil kunstiline kollektiiv.

Laulukaare taastamisele kulub pea 160 000 eurot

26.11.20 KULTUURIPOLIITIKA ... 29. septembril põlema süüdatud Tallinna lauluväljaku laulukaare kahjustuste likvideerimiseks ning endise olukorra taastamiseks kulub hinnanguliselt ligi 160 000 eurot. Kahjud hüvitab Seesam kindlustus.

Rahvusvahelisel foorumil Kultuurikompass arutletakse kultuurikeskkonna lähituleviku üle

24.11.20 KULTUURIPOLIITIKA ... 26. novembril toimub rahvusvaheline kultuurikorraldajate foorum "Kultuurkompass – How to Address Europe?", kus festivalide ja sündmuste korraldajad üle Euroopa otsivad vastuseid küsimustele, kuidas olla atraktiivne rahvusvahelisele publikule ja partneritele. Üritus kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi.

Tõnis Lukas: mujal imestatakse, kuidas meie kultuurielu nii avatud on

18.11.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Saates "Vikerhommik" oli külas kultuuriminister Tõnis Lukas, kes märkis, et riik on võimaldanud Eestis kultuurielu avatuna hoida palju enam kui teised riigid, sest siin on lisaks administratiivsetele ka käitumuslikud meetmed. Kasuks on tulnud ka koroonaga Euroopas suhteliselt kõige paremini hakkama saanud Soome inimestele sarnane rahumeelsus, usub ta.

EKKM otsib tegevjuhti

05.11.20 KUNST ... Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) otsib tegevjuhti.

Presidendi noore kultuuritegelase preemia pälvisid videomängu "Disco Elysium" loojad

29.10.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase 5000-eurose preemia pälvisid seekord 2019. aastal välja antud videomängu "Disco Elysum" loojad Robert Kurvitz ja Aleksander Rostov.

Heli Nurger: Tallinna linnamuuseum on kahtlemata üks Eesti esindusmuuseume

28.10.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna linnamuuseumi juhina alustab 29. oktoobrist tööd Heli Nurger, kes on seni tegelenud Padise kloostri arendamisega. ERR-ile antud intervjuus rääkis ta lähemalt tulevikuplaanidest ja andis omapoolse hinnangu ka

"Silt viltu" 12: Keiti Vilms aitab mõista vaimset olukorda

18.10.20 KIRJANDUS ... Saate "Silt viltu" 12. osa külastas Keiti Vilms, kellega sirviti tänapäevast vaimset olukorda mõista aitavat orjanduskirjandusklassikat, milleks on eelkõige muidugi Margaret Mitchelli "Tuulest viidud".

Loovisikutele maksti kriisitoetusi 4,3 miljoni euro eest, viimasteks makseteks tuleb lisaraha

16.10.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumi kriisipaketist sai loometoetuse 960 vabakutselist loovisikut. Loometoetuste eelarve on nüüdseks ammendunud, kuid ühekordse leevendusena lisandub toetuste maksmiseks veel 110 000 eurot, et rahuldada osaliselt ka pärast vahendite lõppemist laekunud taotlusi.

Lukas: raha Läänemere kunstisadama toetuseks on olemas ja ootab Pärnu poole saatmist

14.10.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium saatis 14. oktoobril Uue kunsti muuseum sihtasutusele ning Pärnu linnavalitsusele kirja, milles kinnitatakse valmisolekut toetada uue kultuuriobjekti rajamist. Riik näeb võimalusena, et kultuuriobjekti rajamise partneriks saaks SA Pärnu muuseum.

Tõnis Lukas kultuurieelarvest: põhiülesanne on rahvuskultuuri hoidmine

30.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tõnis Lukas märkis 2021. aasta kultuurieelarvet kommenteerides, et üks tema püsivaid prioriteete on filmitööstuse jätkuv toetamine, millel on laiem mõju majandusele. Samas näeb ta ministeeriumi põhiülesandena rahvuskultuuri hoidmist ning eesti keele ja kultuuri uurimist just Eesti inimeste endi jaoks.

Ülevaade | 2021. aasta kultuurieelarve olulisemad punktid

30.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... 2021. aasta kultuurieelarve näeb ette laulu- ja tantsupeo juhtide palgatoetuse sisseseadmise, Eesti kultuuri ja keele teadus- ja arendustegevuse toetamise, kodumaiste filmide toetamise, samuti muinsuskaitseobjektide korrashoiu ning investeeringud olulistesse objektidesse. Eelnõu kohaselt on 2021. aasta kultuurieelarve kogumaht 275 miljonit eurot.

Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsi eelaruteluring: kultuur kui kapital

24.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... 10. oktoobril toimub Eesti Kultuuri Koja aastakonverents "Kultuur kui kapital", kus teiste hulgas lahkavad teemat ka finantsist Killu Sanborn, kirjanik ja ettevõtja Armin Kõomägi, majandusteadlane Kadri Männas ning suurettevõtte juht Elena Past, kes avasid ürituse eel oma vaateid ja mõtteid küsimustes, mis on laual ka aastakonverentsil.

Täismahus: kultuurivaldkonna ettepanekud viiruse leviku tõkestamiseks kultuurisündmustel

24.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkonna esindajad esitasid neljapäeval valitsusele ühispöördumise ja ettepanekud viiruse leviku tõkestamiseks kultuurisündmustel. Valdkonnaülese pöördumisega oli neljapäeva õhtuks liitunud ligi 70 kultuuriasutust ja -organisatsiooni, kuid nimekiri täieneb. Avaldame pöördumise täismahus.

Irja Lutsar: kõrge nakatumisega piirkondades võiks siseüritustel kanda maske

22.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus otsustab 24. septembril, kas kehtestada lähiajal publiku piirarv siseüritustel. Lisaks tegi teadusnõukoda valitsusele ettepaneku, et kõrge nakatumiste arvuga piirkondades võiks siseruumides toimuvatel üritustel kanda maske.

Tõnis Lukas: kultuuriasutuses ei lange võhivõõrad inimesed üksteise kaissu

21.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Koroonaviirusesse nakatunute numbrid on hetkel tõusutrendis, kuid terviseamet, kultuuriministeerium ega ka asutused ise ei kiirusta veel uusi piiranguid kehtestama. Küll aga kutsutakse inimesi üles vastutustundlikult käituma.

Hiieotsa ohverdamiskoht nimetati kultuurimälestiseks

16.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tõnis Lukas tunnistas ajalooliseks looduslikuks pühapaigaks Hiieotsa ohverdamiskoha Laitse külas Saku vallas Harjumaal. Ohverdamiskoha moodustab hiiekivide kivikülv, ala keskosas asuv Hiieotsa suurkivi ning veidi eemal paiknev ohvrikivi koos loodusliku keskkonnaga.

Komisjon asub kultuurkapitali toetuse saajaid valima

15.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjon valib sel aastal 29 kultuuriehitise seast need kümmekond, mille seast sõelutakse edaspidi välja kaks või kolm kultuurkapitalilt toetust saavat objekti. Esialgu kavatseb komisjon kohtuda kõigi ettepanekute esitajatega.

Tõnis Lukas: üldist kultuuritöötajate palgatõusu hetkel lubada ei saa

15.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Koroonakriisist tingitud maksulaekumiste langus võib tähendada muuhulgas kultuuritöötajate palkade külmutamist järgmiseks aastaks. Teenistujate ametiliitude keskorganisatsioon TALO soovib kultuuritöötajate palga alammäära tõsta 2021. aastal keskmise brutopalgani, mis praeguste prognooside kohaselt on 1428 eurot. Esialgne taotlus oli 1544 eurot.

Rahvusraamatukogu uus haridusaasta jätkab tasuta haridusprogrammidega

01.09.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Rahvusraamatukogu läheb uuele õppeaastale vastu tasuta haridusprogrammidega, oktoobris toimub ka õpetajatele infopäev.

Kunstihoone taotleb kultuurkapitalilt renoveerimiseks 5,5 miljonit eurot

31.08.20 ARHITEKTUUR ... Tallinna Kunstihoone taotleb Eesti kultuurkapitalilt 5,5 miljonit eurot, et renoveerida Vabaduse väljakul asuv 86 aastat kapitaalremondita tegutsenud hoone.

Natalie Mets: konservatiivsus TMW-d kindlasti ei iseloomusta

30.08.20 MUUSIKA ... Tallinn Music Weeki konverentsi ja linnafestivali koordinaator Natalie Mets rääkis Sirbis, et festivali meeskond tahab põhjalikumalt uurida, kuidas saab TMW olla artistidele ja festivali partneritele võimalikult kasulik. Senised küsitlustulemused innustavad festivali korraldades olema pigem seikluslikumad, sest Metsa sõnul konservatiivsus kindlasti TMW-d ei iseloomusta.

Teadusnõukoda ei toeta kultuuriasutuste täituvuspiirangute üldist kaotamist

14.08.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsust koroonavastases võitluses nõustav teadusnõukoda ei toeta üleüldist piirangute kaotamist kultuuriasutustes.

Lukas tegi ettepaneku kaotada kultuuriüritustel saali täituvuse piirang

13.08.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tõnis Lukas tegi valitsuse neljapäevasel kabinetinõupidamisel ettepaneku kaotada uuest hooajast kultuuriasutuste 50 protsendi täituvuse piirang.

Rein Lang: laulu- ja tantsupeo seadus tähendaks, et see poleks enam vabade inimeste vaba pidu

07.08.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tõnis Lukas sai neljapäeval valitsuskabinetilt suunise hakata välja töötama laulu- ja tantsupeo seadust, millesarnase võttis Läti vastu juba 2005. aastal. Endine kultuuri- ja justiitsminister Rein Lang peab seda aga ebavajalikuks ülereguleerimiseks, sest sel juhul ei oleks enam tegemist vabade inimeste vaba peoga, vaid pealesunnitud kohustuste ja õigustega riikliku üritusega.

Lukas tahab laulu- ja tantsukollektiivide juhtidele hakata toetust maksma tulevast aastast

06.08.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus kiitis neljapäeval heaks laulu- ja tantsukollektiivide juhtide palgatoetuse ettepaneku. Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et soovib toetusmeetme kaudu raha hakata eraldama juba 2021. aastast.

Loomeliidud vaidlustasid kopeerimishüvitise otsuse riigikohtus

04.08.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Üheksa Eesti loomeinimeste esindusorganisatsiooni vaidlustasid juuni lõpus tehtud Tallinna ringkonnakohtu otsuse nn kopeerimishüvitise asjas riigikohtus, et tagada õiglases summas hüvitis digiseadmetes ning seeläbi Eesti kultuuri ja loomingu kaitse.

Eplik: autorite ühingu uue juhatuse unistus on viia muusikute tugisüsteem maailmatasemeni

07.07.20 KULTUUR ... Klassikaraadio saates "Suveduur" oli külas kolm Eesti Autorite Ühingu uue juhatuse liiget: Kirke Karja, Vaiko Eplik ja Virgo Sillamaa, kes rääkisid, millised on uue juhatuse tulevikuplaanid ning milliste probleemidega tänane autor silmitsi seisab.

Eesti autorite ühingu juhatuse esimeheks valiti Vaiko Eplik

07.07.20 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti autorite ühing valis 6. juulil uueks juhatuse esimeheks Vaiko Epliku, varem oli EAÜ juhatuse esimees Mikk Targo.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: