Kultuuripoliitika

"Silt viltu" 12: Keiti Vilms aitab mõista vaimset olukorda

18.10.20 ... Saate "Silt viltu" 12. osa külastas Keiti Vilms, kellega sirviti tänapäevast vaimset olukorda mõista aitavat orjanduskirjandusklassikat, milleks on eelkõige muidugi Margaret Mitchelli "Tuulest viidud".

Loovisikutele maksti kriisitoetusi 4,3 miljoni euro eest, viimasteks makseteks tuleb lisaraha

16.10.20 ... Kultuuriministeeriumi kriisipaketist sai loometoetuse 960 vabakutselist loovisikut. Loometoetuste eelarve on nüüdseks ammendunud, kuid ühekordse leevendusena lisandub toetuste maksmiseks veel 110 000 eurot, et rahuldada osaliselt ka pärast vahendite lõppemist laekunud taotlusi.

Lukas: raha Läänemere kunstisadama toetuseks on olemas ja ootab Pärnu poole saatmist

14.10.20 ... Kultuuriministeerium saatis 14. oktoobril Uue kunsti muuseum sihtasutusele ning Pärnu linnavalitsusele kirja, milles kinnitatakse valmisolekut toetada uue kultuuriobjekti rajamist. Riik näeb võimalusena, et kultuuriobjekti rajamise partneriks saaks SA Pärnu muuseum.

Tõnis Lukas kultuurieelarvest: põhiülesanne on rahvuskultuuri hoidmine

30.09.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas märkis 2021. aasta kultuurieelarvet kommenteerides, et üks tema püsivaid prioriteete on filmitööstuse jätkuv toetamine, millel on laiem mõju majandusele. Samas näeb ta ministeeriumi põhiülesandena rahvuskultuuri hoidmist ning eesti keele ja kultuuri uurimist just Eesti inimeste endi jaoks.

Ülevaade | 2021. aasta kultuurieelarve olulisemad punktid

30.09.20 ... 2021. aasta kultuurieelarve näeb ette laulu- ja tantsupeo juhtide palgatoetuse sisseseadmise, Eesti kultuuri ja keele teadus- ja arendustegevuse toetamise, kodumaiste filmide toetamise, samuti muinsuskaitseobjektide korrashoiu ning investeeringud olulistesse objektidesse. Eelnõu kohaselt on 2021. aasta kultuurieelarve kogumaht 275 miljonit eurot.

Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsi eelaruteluring: kultuur kui kapital

24.09.20 ... 10. oktoobril toimub Eesti Kultuuri Koja aastakonverents "Kultuur kui kapital", kus teiste hulgas lahkavad teemat ka finantsist Killu Sanborn, kirjanik ja ettevõtja Armin Kõomägi, majandusteadlane Kadri Männas ning suurettevõtte juht Elena Past, kes avasid ürituse eel oma vaateid ja mõtteid küsimustes, mis on laual ka aastakonverentsil.

Täismahus: kultuurivaldkonna ettepanekud viiruse leviku tõkestamiseks kultuurisündmustel

24.09.20 ... Kultuurivaldkonna esindajad esitasid neljapäeval valitsusele ühispöördumise ja ettepanekud viiruse leviku tõkestamiseks kultuurisündmustel. Valdkonnaülese pöördumisega oli neljapäeva õhtuks liitunud ligi 70 kultuuriasutust ja -organisatsiooni, kuid nimekiri täieneb. Avaldame pöördumise täismahus.

Irja Lutsar: kõrge nakatumisega piirkondades võiks siseüritustel kanda maske

22.09.20 ... Valitsus otsustab 24. septembril, kas kehtestada lähiajal publiku piirarv siseüritustel. Lisaks tegi teadusnõukoda valitsusele ettepaneku, et kõrge nakatumiste arvuga piirkondades võiks siseruumides toimuvatel üritustel kanda maske.

Tõnis Lukas: kultuuriasutuses ei lange võhivõõrad inimesed üksteise kaissu

21.09.20 ... Koroonaviirusesse nakatunute numbrid on hetkel tõusutrendis, kuid terviseamet, kultuuriministeerium ega ka asutused ise ei kiirusta veel uusi piiranguid kehtestama. Küll aga kutsutakse inimesi üles vastutustundlikult käituma.

Hiieotsa ohverdamiskoht nimetati kultuurimälestiseks

16.09.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas tunnistas ajalooliseks looduslikuks pühapaigaks Hiieotsa ohverdamiskoha Laitse külas Saku vallas Harjumaal. Ohverdamiskoha moodustab hiiekivide kivikülv, ala keskosas asuv Hiieotsa suurkivi ning veidi eemal paiknev ohvrikivi koos loodusliku keskkonnaga.

Komisjon asub kultuurkapitali toetuse saajaid valima

15.09.20 ... Riigikogu kultuurikomisjon valib sel aastal 29 kultuuriehitise seast need kümmekond, mille seast sõelutakse edaspidi välja kaks või kolm kultuurkapitalilt toetust saavat objekti. Esialgu kavatseb komisjon kohtuda kõigi ettepanekute esitajatega.

Tõnis Lukas: üldist kultuuritöötajate palgatõusu hetkel lubada ei saa

15.09.20 ... Koroonakriisist tingitud maksulaekumiste langus võib tähendada muuhulgas kultuuritöötajate palkade külmutamist järgmiseks aastaks. Teenistujate ametiliitude keskorganisatsioon TALO soovib kultuuritöötajate palga alammäära tõsta 2021. aastal keskmise brutopalgani, mis praeguste prognooside kohaselt on 1428 eurot. Esialgne taotlus oli 1544 eurot.

Rahvusraamatukogu uus haridusaasta jätkab tasuta haridusprogrammidega

01.09.20 ... Rahvusraamatukogu läheb uuele õppeaastale vastu tasuta haridusprogrammidega, oktoobris toimub ka õpetajatele infopäev.

Kunstihoone taotleb kultuurkapitalilt renoveerimiseks 5,5 miljonit eurot

31.08.20 ... Tallinna Kunstihoone taotleb Eesti kultuurkapitalilt 5,5 miljonit eurot, et renoveerida Vabaduse väljakul asuv 86 aastat kapitaalremondita tegutsenud hoone.

Natalie Mets: konservatiivsus TMW-d kindlasti ei iseloomusta

30.08.20 ... Tallinn Music Weeki konverentsi ja linnafestivali koordinaator Natalie Mets rääkis Sirbis, et festivali meeskond tahab põhjalikumalt uurida, kuidas saab TMW olla artistidele ja festivali partneritele võimalikult kasulik. Senised küsitlustulemused innustavad festivali korraldades olema pigem seikluslikumad, sest Metsa sõnul konservatiivsus kindlasti TMW-d ei iseloomusta.

Teadusnõukoda ei toeta kultuuriasutuste täituvuspiirangute üldist kaotamist

14.08.20 ... Valitsust koroonavastases võitluses nõustav teadusnõukoda ei toeta üleüldist piirangute kaotamist kultuuriasutustes.

Lukas tegi ettepaneku kaotada kultuuriüritustel saali täituvuse piirang

13.08.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas tegi valitsuse neljapäevasel kabinetinõupidamisel ettepaneku kaotada uuest hooajast kultuuriasutuste 50 protsendi täituvuse piirang.

Rein Lang: laulu- ja tantsupeo seadus tähendaks, et see poleks enam vabade inimeste vaba pidu

07.08.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas sai neljapäeval valitsuskabinetilt suunise hakata välja töötama laulu- ja tantsupeo seadust, millesarnase võttis Läti vastu juba 2005. aastal. Endine kultuuri- ja justiitsminister Rein Lang peab seda aga ebavajalikuks ülereguleerimiseks, sest sel juhul ei oleks enam tegemist vabade inimeste vaba peoga, vaid pealesunnitud kohustuste ja õigustega riikliku üritusega.

Lukas tahab laulu- ja tantsukollektiivide juhtidele hakata toetust maksma tulevast aastast

06.08.20 ... Valitsus kiitis neljapäeval heaks laulu- ja tantsukollektiivide juhtide palgatoetuse ettepaneku. Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et soovib toetusmeetme kaudu raha hakata eraldama juba 2021. aastast.

Loomeliidud vaidlustasid kopeerimishüvitise otsuse riigikohtus

04.08.20 ... Üheksa Eesti loomeinimeste esindusorganisatsiooni vaidlustasid juuni lõpus tehtud Tallinna ringkonnakohtu otsuse nn kopeerimishüvitise asjas riigikohtus, et tagada õiglases summas hüvitis digiseadmetes ning seeläbi Eesti kultuuri ja loomingu kaitse.

Eplik: autorite ühingu uue juhatuse unistus on viia muusikute tugisüsteem maailmatasemeni

07.07.20 ... Klassikaraadio saates "Suveduur" oli külas kolm Eesti Autorite Ühingu uue juhatuse liiget: Kirke Karja, Vaiko Eplik ja Virgo Sillamaa, kes rääkisid, millised on uue juhatuse tulevikuplaanid ning milliste probleemidega tänane autor silmitsi seisab.

Eesti autorite ühingu juhatuse esimeheks valiti Vaiko Eplik

07.07.20 ... Eesti autorite ühing valis 6. juulil uueks juhatuse esimeheks Vaiko Epliku, varem oli EAÜ juhatuse esimees Mikk Targo.

Kertu Saks: stagneerumist ei ole kulkas kriisi ajal karta

06.07.20 ... Esmaspäeval selgus, et kultuurkapitali juhataja Kertu Saks jätkab selles ametis 2024. aastani. Intervjuus ERR kultuuriportaalile tõdes ta, et mugavusse langemist ei ole kriisi ajal karta, kuigi kulka pandeemiajärgselt koomale tõmmatav rahakott tähendab, et sõel eri projektide vahel läheb veel tihedamaks.

Kultuurkapitali juhataja ametis jätkab Kertu Saks

06.07.20 ... Eesti kultuurkapitali nõukogu tegi otsuse pikendada juhataja Kertu Saksa volituste tähtaega kuni aastani 2024. 2016 aastal tööle asunud Saksa esimene volituste periood saab läbi sel sügisel.

Ringkonnakohus mõistis riigilt loomeinimestele hüvitiseks 3,5 miljonit eurot

01.07.20 ... Ringkonnakohus tühistas halduskohtu eelneva otsuse ja mõistis üheksale loomeinimeste esindusorganisatsioonile väljamakstavaks isiklikuks tarbeks reprodutseerimise hüvitise summaks viie aasta eest koos viivistega umbkaudu 3,5 miljonit eurot.

Täispikk tabel | Kultuurkapital jagas lisaabina välja ühekordsed eristipendiumid

18.05.20 ... Kultuurkapital jagas välja nii sihtkapitalide kui ka maakondlike ekspertgruppide eristipendiumid, mis on mõeldud ühekordse lisaabina, et kultuuri- ja spordiinimestel oleks võimalus säilitada erialane tegevus ka kriisi ajal.

Kultuurikorraldajad loodavad valitsusega paika panna kolmefaasilise kriisist väljumise mudeli

08.05.20 ... Kultuurivaldkonna esindajad tegid neljapäeval kultuuriministeeriumile ettepaneku leppida kokku valdkondadeülene kolmefaasiline mudel kriisist väljumiseks eesmärgiga luua abivahend ürituste toimumise võimalikkuse hindamiseks ja panna paika selged arvud. Ettepanek arvestab ka võimalusega, et väljumist ei toimu.

Lukas: kultuur pole esimene koht, kust kärpima peaks

15.04.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et kuigi igas valdkonnas on võimalik vajadusel kokku hoida, siis ei ole kultuur esimene koht, kust riik kärpima võiks hakata.

Justiitsministeeriumi tühja kasseti tasu ettepanek autorite ühingut ega kaupmehi ei rahulda

09.04.20 ... Justiitsministeeriumi ettepanekul võiks kõigile heliteoste või videopildi salvestamist võimaldavate seadmete hinnale tulevikus lisanduda mõneeurone autoritasu osa, millest kogutav summa jaotataks teoste loojate ja esitajate vahel. Autorite Ühingu esindajate hinnangul võiks tasu suurus olla märksa suurem. Kaupmehed kardavad aga ettepaneku jõustumise korral ebaterve konkurentsi tekkimist.

Folklorist selgitab, mis imetegelane on hobusevaras

02.12.19 ... Tuntud minister ütles kord ühe Eesti ülikooli kohta, et seal koolitatakse hobusevargaid. Jäägu selle lause sisu ministri südametunnistusele, leiab folklorist Marju Kõivupuu ja selgitab hoopis, mis asi see hobusevaras on.

Kust sai alguse koolivormi kandmise traditsioon?

25.11.19 ... Tsaariajal talurahvakoolis vormi ei kantud, kuid gümnaasiumides ja teistes kõrgemates linnakoolides pidi õpilaste kõrval ka õpetaja mundri selga tõmbama. Kust sai alguse koolivormi kandmise tava ning kuidas see on muutunud, selgitab Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja Marga Lvova.

Teaduskeele arutelu: kõrghariduse ingliskeelseks muutumine on pidurdunud

05.08.19 ... Tasuta kõrghariduse järelmõjuna hakkas hoogustuma ingliskeelsete õppekavade loomine ülikoolides. See on praeguseks pidurdunud, kuid eesti teaduskeele säilimiseks oleks vaja teaduslikult otsida tasakaalu eesti ja inglise keele vahel, sh tasuks eesti keelt lõimida ka ingliskeelsetesse õppekavadesse, leiavad teaduskeele üle arutlenud teadlased.

Video: hiina keel selgemaks ühe minutiga

06.05.19 ... Hiina keel võib tunduda keeruline, kuid Talllinna Ülikooli hiina uuringute külalislektor Frank Jüris väidab vastupidist ja selgitb seda oma artiklis.

EAS toetab 900 000 euroga loomemajandust

24.04.19 ... Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) toetab nelja loomemajanduse investeeringuprojekti kokku ligi 900 000 euroga. Toetuse eesmärk on tekitada loomeettevõtjatele võimalusi oma toodete, teenuste ja ärimudelite, aga samuti turunduse ja müügi arendamiseks, et suurendada seeläbi ettevõtete ekspordisuutlikkust ja lisandväärtust.

Reet Varblane. Kust leida sütitavat rõõmu?

14.04.19 ... "Korrastamist" võib pidada ka meie kultuuriministeeriumi viimase kümne aasta lipukirjaks. See on nõunike meelissõna, iseäranis siis, kui tuleb põhjendada rahastamispõhimõtete muutmist ehk miks läheb raha vaid paarile suurele institutsioonile ja väiksemad peavad lootma kultuurkapitalile, kirjutab Reet Varblane Sirbis.

Nõukaaja nostalgia või Soomes elamine ei vähenda eestlaseks olemist

06.03.19 ... Nõukogude aega nostalgiliselt meenutav eestlane – kas ta on ikka eestlane? Lätlasest vanemate laps ja enamiku ajast Lätis elanud Kristian Jaak Peterson – kas tema oli eestlane? Või lastega Soome kolinud üksikema – kas tema on eestlane? Kes me, eestlased, oleme?

Kust sa tead? | Miks on vaja eestikeelset ülikooli?

28.02.19 ... Küsimusele, miks on vaja eestikeelset ülikooli, täpsemalt eestikeelset teadust ja kõrgharidust, on lihtne vastata. Selleks, et saaksime end nimetada kultuurrahvaks.

Elamisloaga hädas Vanemuise balletitantsijaid võiks aidata palgatõus

14.02.19 ... Vanemuise teatri välismaalastest balletiartistidel oleks võimalik jääda Eestisse, kui teater maksaks neile tippspetsialisti määrast suuremat töötasu ning nad langeks sellega elamisloa kvoodi alt välja.

PÄRNU FILMIFESTIVALI RAHVAHÄÄLETUS

Eel- ja järelvaata Pärnu filmifestivali Eesti Rahva Auhinnale kandideerivaid filme ja hääleta oma lemmiku poolt. Võitja selgub laupäeval, 24. oktoobril.

INIMÕIGUSTE KUU

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: