Kultuuripoliitika

Otse kell 11: milline tulevik terendab rahvusooper Estonia hoonele?

03.10.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna linna, rahvusooper Estonia esindajad ja arhitektid annavad teisipäeval ülevaate Estonia hoone tulevikukontseptsiooni komisjoni tööst. Kell 11 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Margus Allikmaa filmilinnakust: oleme läbirääkimistega lõpusirgel

02.10.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapital ja OÜ Tallinn Film Wonderland ei ole Paljassaarde planeeritava filmilinnaku osas veel lepingu allkirjastamiseni jõudnud. Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa ütles ERR-ile antud intervjuus, et nad on läbirääkimistega üsna lõpusirgel, et jõuda ka lepingu sõlmimiseni.

Tähiste: erinevad probleemid panevad inimesi loomevaldkonnast lahkuma

28.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kuigi kultuuriministeerium valmistab ette loovisikute ja loomeliitude seaduse muutmist, siis järgmisel aastal suuri leevendusi vabakutseliste probleemidele oodata ei ole. Kõige kiirem lahendus tagamaks vabakutselistele rohkem sotsiaalseid garantiisid, on need siduda kultuurikapitali makstavate stipendiumitega

Heidy Purga: püüame kedagi mitte tähelepanuta jätta

25.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Heidy Purga jagas esmaspäeva hommikul "Vikerhommikus" kommentaare kultuuri osa kohta riigieelarves. Kõikidele murekohtadele pole Purga sõnul kohe lahendust pakkuda, kuid seepoolest üritatakse kedagi mitte tähelepanuta jätta.

Allikmaa: kõigi investeeringute liigutamine kultuurkapitali alla looks ohtliku pretsedendi

22.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... "Kultuuristuudio. Arutelu" hooaja avasaate fookuses oli kultuurihoonete rahastamine. Kultuurkapitali juhataja Margus Allikmaa ütles saates, et nii kõigi riiklikult tähtsate kultuuriobjektide ehitamise kui ka rahvusraamatukogu ja Tallinna kunstihoone renoveerimise kallinemist pole võimalik kultuurkapitalist rahastada.

Soomre: kellelegi kohe täna raha arvele juurde lubada ei saa

21.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Uue riigieelarve valguses kellelegi kohe raha arvele juurde lubada ei saa, ütles kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre ERR-ile.

Kadri Lukk: uus etendusasutuste rahastamise määrus ei lahenda suurimat vastuolu

19.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium on saatnud kooskõlastusringile etendusasutuste rahastamise määruse uue versiooni. Muudatused puudutavad taas kõige väiksemat osa teatrite eelarvest ehk era- ja munitsipaaletendusasutusi. Kolmapäevaks ootab ministeerium määruse muudatustele tagasisidet etendusasutustelt ja omavalitsustelt.

Tarvi Sits: kultuuriehitiste retrodisko aeg võiks lõppeda

12.09.23 ARVAMUS ... "Riiklikult tähtsate kultuuriehitiste" investeeringute üle otsustamine tuleks viia samasse rütmi ning protsessi ülejäänud riigieelarve koostamisega. 1990. aastatel toiminud lahenduse võiks julgelt kõrvale jätta, sest samas mustris otsustamine meenutab kohati retrodiskot, kirjutab Tarvi Sits.

Heidy Purga eelarvekärbetest: eesmärk on valdkonda mitte raputada

08.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Hooaja esimeses "OP-i" saates oli kohal kultuuriminister Heidy Purga, kellega vesteldi viimase aja suurematest elamustest, lõimumisest ja kultuuri rahastamisest.

Heidy Purga: ministeeriumis avanes mulle kultuurimaastikust šokeeriv pilt

06.09.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teisipäeval Tallinnas ARS-i kunstilinnakus kunstivaldkonna visioonipäeval esinedes nentis kultuuriminister Heidy Purga, et pilt, mis talle kultuuriministeeriumis avanes, oli šokeeriv, sest mitmes valdkonnas on rahalised lood väga kehvas seisus.

Eesti kultuuriesindajana Belgias ja Euroopa Liidu juures asus tööle Heili Jõe

31.08.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kultuuriesindajana Belgias ja Euroopa Liidu juures alustas tööd Heili Jõe, kes on varem töötanud kultuuriministeeriumis Euroopa Liidu nõunikuna.

Eesti kultuuriesindajana Soomes asub tööle Grete Ahtola

28.08.23 KULTUURIPOLIITIKA ... 28. augustist alustab Eesti kultuuriesindajana Soomes tööd Grete Ahtola, kellel on pikaajaline kogemus Eesti-Soome suhtekorralduse, kultuurivahetuse ning sündmus- ja kultuurikorralduse alal.

Rahvusooper tahab Estonia laiendamist takistavate muinsuskaitsekavade muutmist

31.07.23 EESTI ... Rahvusooper Estonia tegi muinsuskaitseametile ettepaneku lõpetada Tallinna vanalinna muinsuskaitset puudutavate eelnõude menetlemine praegusel kujul, kuna need takistaksid ooperiteatri juurdeehituse rajamist. Ameti sõnul peaks aga juurdeehitust hakkama kavandama teisiti.

Muuseumide hinnangul valmis rahastamise uus süsteem kiirustades

17.07.23 EESTI ... Kultuuriministeerium plaanib ümber korraldada muuseumide tegevustoetuste jagamise, luues konkreetsed mõõdikud. Muuseumide esindajate hinnangul on mõne kuuga loodud määrus valminud liiga kiiresti ning vajab täpsemat arutelu.

Viljandi Folgi korraldaja küsib riigilt lisatoetust 180 000 eurot

17.07.23 EESTI ... Eesti Pärimusmuusika Keskus pöördus kahe ministeeriumi poole palvega suurendada keskuse tegevtoetust järgmisel aastal enam kui 180 000 euro võrra, kuna reservidest enam mitme aastaga tekkinud kahjumi katteks ei piisa.

Tarvi Sits: mida siis otsustatakse kiireloomuliste taotluste komisjonis?

02.07.23 ARVAMUS ... Ma ei ole nõus nendega, kes ütlevad, et kultuuriministeeriumi kiireloomuliste taotluste komisjoni eesmärk ja kriteeriumid vajavad kardinaalset muutust. Ootamatused ongi selle pärast ootamatused, et neid ei ole võimalik ette näha. Küll saab korda täpsustada, kirjutab Tarvi Sits.

Kultuuriministeeriumi komisjon, kus eriarvamusi pole ja enamik taotlejaid võidab

01.07.23 EESTI ... Toetus popkunsti galeriile PoCo oli piisk miljonite eurode meres, mille üle otsustab kultuuriministeeriumi tippametnikest koosnev kiireloomuliste taotluste komisjon. Selle lauale jõudnud taotlusi reeglina toetatakse, kusjuures eriti lahkeks muutusid ametnikud mõni nädal enne seda, kui kõik hakkasid rääkima kärpimisest.

Valitsus kinnitas Alliksaare kultuuriministeeriumi kantsleriks

08.06.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus nimetas neljapäevasel istungil kultuuriminister Heidy Purga ettepanekul kultuuriministeeriumi kantsleriks Kristiina Alliksaare, kes asub ametisse 1. augustist.

Purga: uus kantsler võib teatrite rahastamise süsteemi ümber vaadata

07.06.23 EESTI ... Teatrite rahastamise segane mudel jääb uue kantsleri ümber vaadata, ütles kultuuriminister Heidy Purga "Esimeses stuudios".

Purga: arvamusartikli ilmumine ja Raudsepa koondamine pole otseses seoses

06.06.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teisipäeval teatas kultuuriministeerium, et koondatakse kunstide asekantsleri ametikoht. Kultuuriminister Heidy Purga rõhutas, et kuigi kunstide asekantsleri Taaniel Raudsepa arvamusartikkel oli koondamise üks põhjus, ei ole need siiski otseses seoses.

Kultuuriminister koondas asekantsler Raudsepa

06.06.23 EESTI ... Kultuuriminister Heidy Purga koondas teisipäeval asekantsler Taaniel Raudsepa, kelle sõnavõtt teatrite rahastamise teemal oli tekitanud palju poleemikat.

Purga: teatrite rahastamismudel peab olema ühtne ja kõigile arusaadav

02.06.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Vikerraadio saates "Reporteritund" käis kultuurivaldkonna rahastamisest rääkimas kultuuriminister Heidy Purga, kes sõnas, et teatrite rahastamismudel peab olema ühtne, läbipaistev ja arusaadav kõigile.

Taaniel Raudsepp: teatrite rahastamisest. Ausalt

02.06.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kultuuripoliitika peab valima, kas panna senisest enam rõhku erateatritele või jätkata Nõukogude ajal välja kujunenud riigiteatrite süsteemi eelisarendamist. Erategijaile tuleks oluliselt rohkem tähelepanu pöörata ja lahendus oleks vaid era- ja riiklike tegijate tasakaalu ülevaatamine, kirjutab Taaniel Raudsepp.

Viljandi [eel]arvamusfestival kogub eelarvamusi

18.05.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Juba teist aastat toimub Viljandis [eel]arvamusfestival, kuhu saavad kõik huvilised enda eelarvamusi välja pakkuda kuni 22. maini.

Ministeerium esitles uuringu põhjal valminud pärandibaromeetrit

16.05.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium esitles teisipäeval Eesti Rahva Muuseumis uuringut rollist, mida mängib vaimne ja aineline kultuuripärand Eesti elanike igapäevaelus. Uuringu põhjal valminud pärandibaromeetri ehk võtmenäitajate raamistiku alusel asutakse tulevikus Eesti elanike kultuuripäranditeadlikkust regulaarselt seirama.

Ministeerium teeb teatrite rahastamise korda mitmed muudatused

15.05.23 EESTI ... Kooskõlastusringil oleva eelnõu järgi tõstetakse toetuse saamiseks vajalikku koondhinde lävendit ning uuendusena saab tegevustoetuse määrata ka korraga kaheks aastaks. Kultuuriministeerium soovib toetuste saajate nimekirja kinnitada sügisel.

Aivar Mäest saab aastaks Vanemuise juht

11.05.23 EESTI ... Eelmisest suvest Põhja-Pärnumaa vallavanemana töötavast Aivar Mäest saab aastaks Vanemuise juht.

Kultuurkapitali "Ela ja sära" stipendium kasvas 2000 euro võrra

26.04.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapital ootab 22. maini taotlusi "Ela ja sära" stipendiumile, mis on mõeldud kõrgvormis loomeinimestele erialaseks pühendumiseks ja enesetäiendamiseks. Tänavu kasvas ka stipendiumi suurus 18 000 eurolt 20 000 euroni.

Eesti allkirjastas telesarjade koostöölepingu Euroopa kaastootmisfondiga Eurimages

20.04.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Heidy Purga allkirjastas neljapäeval lepingu, millega hakkab Eesti osalema Euroopa Nõukogu kaastootmisfondi Eurimages telesarjade pilootprojektis. Eesti panustab programmi kolme aasta jooksul kokku 360 000 eurot ning sellega saavad Eesti sarjatootjad võimaluse fondist toetust taotleda.

Kultuurinõunikuna Londonis alustab tööd Marika Goldman

18.04.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kultuurinõunikuna Londonis alustab alates 7. augustist Marika Goldman, kes seni juhtis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 turundust.

Heidy Purga: tahan näidata, et kultuur pole ainult kulu

17.04.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Esmaspäeval nimetati kultuuriministrina ametisse Heidy Purga, kes rõhutas ERR-ile antud intervjuus, et soovib uues ametis näidata seda, kuivõrd olulist rolli kultuur Eesti jaoks mängib.

Ukraina ja Eesti esitasid lihavõttemunade kaunistamise traditsiooni UNECSO nimekirja

04.04.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti ja Ukraina esitasid põssanka lihavõttemunade kaunistamise traditsioon UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Otsus nimekirja kandmise kohta tehakse UNESCO-s eeldatavasti 2024. aasta lõpus.  

Tartu kultuuritöötajad tahavad lisaks palgatõusule ka muid hüvesid

30.03.23 EESTI ... Eelmise aasta lõpus tulid Tartu linna palgal olevad kultuuritöötajad, plakatid käes Raekoja platsi, avaldades rahulolematust töötasu suuruse üle. Praegu käivad linna ja kultuuritöötajate vahel uue kollektiivlepingu läbirääkimised ning kultuuritöötajate soov on lisaks kõrgemale töötasu alammäärale saada linnalt senisega võrreldes rohkem ka muid hüvesid.

Rahvamajade kultuurireform Saaremaal tähendab osadele koormuse ja palga kasvu

28.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Saaremaa vald on otsustanud rahvamajade tööd ümber korraldada nii, et kõik 16 maja saavad tööd jätkata, aga rahvamajade juhtidele tehti töökorralduslikud muudatused, et nad saaksid edaspidi tegeleda ainult väga konkreetselt kultuuritööga. Osadele tähendab see koormuse ja palga kasvu.

Liisa Pulk: väljendit vabakutseline loovisik katab tihti mingi irooniavari

23.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Neljapäeval toimus Stenbocki maja ees pikett kultuurivaldkonna rahastamise vajadusele tähelepanu juhtimiseks. Vabakutseliste näitlejate eest seisev Liisa Pulk sõnas "Ringvaatele" antud intervjuus, et väljendit vabakutseline loovisik katab tihti mingisugune irooniavari ning loovisikute töösse suhtutakse kui hobisse, mida peaks päevatöö kõrvalt tegema.

Suurkoondamine viib väliseesti kirjanduse keskusest viimased töötajad

23.03.23 TEADUSELU ... Üks maailma suurimaid väliseesti trükisõna kogusid asub Tallinna Ülikooli akadeemilises raamatukogus. Äsja otsustas raamatukogu juhtkond koondada aga kolmandiku raamatukogu kollektiivist, sealhulgas ka viimased väliseesti kirjanduse keskuse töötajad.

Gert Raudsep: vabakutseliste loovisikute probleemile pole ühest lahendust

23.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teatriliidu juht Gert Raudsep ütles "Terevisioonis" antud intervjuus, et seadusandlikult on vaja muudatust, kuna on puudu vaheetapp võlaõigusliku lepingu alusel ja töölepingu alusel töötavate inimeste vahel.

Galerii: loovisikud juhtisid piketil tähelepanu rahastamise kitsaskohtadele

23.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Neljapäeval toimus Stenbocki maja ees pikett kultuurivaldkonna rahastamise vajadusele tähelepanu juhtimiseks.

Karulin: Eesti teatripoliitika vajab sügavamat analüüsi

19.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium kutsus era- ja munitsipaalteatrite juhid märtsi lõpuks ühise laua taha, et kuulata ära nende ettepanekud teatrite rahastamist reguleeriva ministri määruse kohta. Teatriuurija Ott Karulini hinnangul vajab Eesti teatripoliitika teatrite rahastamise kõmu valguses sügavamat analüüsi.

Uuring: loometöö eest makstakse Eestis liiga väikest tasu

16.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium esitles neljapäeval uuringut "Loometöö tasustamine Eestis ja loomepalkade mõju hindamine", mille põhiline järeldus on, et loometöö eest makstakse liiga väikest tasu, mis on ebastabiilne ja ei küündi Eesti keskmiseni ühelgi loomealal.

Teatrite rahastusotsused panevad otsima uusi kokkuleppeid

10.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teatrijuhid hakkavad tuleval nädalal arutama väiketeatrite rahastustoetuste protokolle, mis näitavad, kuidas rahastamisotsuseid tehti. Juba praegu on selge, et uusi kokkuleppeid vajab Eesti teatri- ja kultuuripoliitika laiemalt.

EKA näitus tõmbab tähelepanu tulemusteta läbirääkimistele Tallinna linnaga

09.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti Kunstiakadeemia vabaõhunäitus lammutamisjärgus oleva hoone akendel pakub vaatamiseks tudengite visioone, milliseks võiks see Tallinna tänavanurk tulevikus kujuneda. Ühtlasi tõmbab näitus tähelepanu EKA ruumikitsikusele ja mitu aastat tulemusteta kestnud läbirääkimistele Tallinna linnaga.

Elin Kard: suhtumine loovisikutesse on patroneeriv, küüniline ja üleolev

02.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurisaade "Kultuuristuudio. Arutelu" uuris sel kolmapäeval, milline on Eesti praegune ja tulevane kultuuripoliitika. Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard nentis saates, et kultuuri ei tähtsustata enam nii nagu varem ning hoiak loovisikutesse on patroniseeriv, küüniline ja üleolev.

Kultuuriteemalises valimisväitluses läksid arvamused ravikindlustuse osas lahku

01.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval toimus Klassikaraadios valimisväitlus, kus kultuuripoliitikale pühendatud debatis osales kaheksa riigikokku kandideeriva erakonna esindajat. Muu hulgas võeti arutelu käigus pihtide vahele vabakutseliste loovisikute toimetulek ja sotsiaalsed garantiid.

Klassikaraadios toimub kultuuriteemaline valimisväitlus

01.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... 1. märtsil kell 13–15 toimub Klassikaraadio otse-eetris valimisväitlus. Kultuuripoliitikale pühendatud debatis osalevad kaheksa Riigikokku kandideeriva erakonna esindajad. Arutelu juhivad Anne Aavik ja Lisete Velt.

Heidy Purga: tagasimaksefond vajab hindamist kohaliku filmitootmise kontekstis

20.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister tegi juba eelmisel nädalal ettepaneku Film Estonia rahastust tänavu kahekordistada, kuid läbirääkimised selles osas ootavad alles ees. Riigikogu kultuurikomisjoni liige Heidy Purga sõnul tekitavad taolised ühekordsed rahasüstid suurt ebavõrdsust ja tagasimaksefondi tuleb vaadata koos kohaliku filmitootmisega.

Tartu aasta kultuurikajastajaks valiti Heleri All

15.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teisipäeval Eesti Rahva Muuseumis toimunud tänusündmusel andis Tartu linn välja üheksas kategoorias Tartu Kultuurikandja aunimetuse inimestele ja kollektiividele, kes on aasta jooksul Tartu kultuurielus eriti tugevalt silma paistnud.

Fenno-Ugria direktoriks valiti Barbi Pilvre

15.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Alates veebruari algusest töötab Fenno-Ugria direktorina Barbi Pilvre, kes alates 2022. aasta märtsist töötas sama asutuse projektijuhi ja detsembrist alates ka kommunikatsioonijuhina.

Riik võttis kaitse alla kolm pühapaika ning Tartu Põhjasõja-aegse kalmistu

13.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman tunnistas kultuurimälestisteks Moorimäe ristimetsa, Lääne-Virumaal asuva hiiekivi ja hiie ning Põhjasõja-aegse kalmistu Tartus Supilinnas.

Vaata uuesti: kultuurkapitali aastapreemiate auhinnatseremoonia Artiumis

09.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval kell 18 antakse Viimsi Artiumis pidulikult üle kultuurkapitali 2022. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitalide aastapreemiad. Preemiate üleandmist sai otsepildis jälgida kultuuriportaalis, samal õhtul jõudis tseremoonia ka ETV2 eetrisse.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: