Kultuuripoliitika

Puur kavatseb presidendi kultuurinõuniku ameti kõrval muusikavallas jätkata

20.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... President Alar Karise kultuurinõuniku ametisse asub helilooja ja dirigent Rasmus Puur, kes kinnitas, et jätkab uue ameti kõrvalt kindlasti ka heliloominguga tegelemist.

Kati Ilves: Tartus ja Lõuna-Eestis on kokku põimunud ürgne ja kaasaegne

18.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves rõhutas, et kultuuripealinn on kõike muud kui keskpärane ja mugav, kuid see ühine väljakutse peab olema seejuures 100 protsenti fun.

Riiklikult tähtsad kultuuriehitised on väga erinevas valmidusjärgus

14.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kinnitas esmaspäeval küll riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerea, kuid pole kindel, et hooned just selles järjestuses valmima hakkavad.

Ott: eesmärk on, et kultuuritöötjate palk jõuaks keskmise palga lähedale

14.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott ütles ERR-ile, et kuigi ühelt poolt on eesmärk tõsta kõrgharidusega kultuuritöötjate miinimumpalka, siis peaks siiski ühtlustama ka kohalike omavalitsuste eelarvest palka saavate kultuuritöötajate töötasusid.

Riigikogu lisas filmilinnaku riiklikult tähtsate kultuuriehitiste nimekirja

13.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogus läbis teise lugemise riiklikult tähtsate kultuuriehitiste eelnõu, nimekirja lisati ka filmilinnak.

Filmilinnak jõuab tähtsate kultuuriobjektide sekka esmaspäeval

10.09.21 EESTI ... Riigikogus tuleb esmaspäeval teisele lugemisele riiklikult tähtsate kultuuriobjektide otsuse eelnõu, muudatusettepanekuna on lisatud sinna koalitsioonierakondade kokkuleppena ka Tallinna filmilinnak.

Tartu loomemajanduskeskuse uueks juhiks saab Külli Hansen

30.08.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Alates 1. septembrist 2021 on Tartu loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen. Loomemajanduskeskuse praegune juht Kristiina Reidolv alustab tööd Viimsi uue kultuuri- ja hariduskeskuse Artium juhina.

Muudetav etendusasutuste seadus täpsustab teatrite rahastamist

26.08.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus kiitis neljapäeval heaks ja saatis riigikokku etendusasutuse ja rahvusooperi seaduse muutmise seaduse eelnõu. Seadusemuudatus lähtub tegelikust arengust etendusasutuste valdkonnas ja loob selgemad tingimused mitmekesise teatripildi toetamiseks.

Otseülekanne: mõttetalgud Tallinna vanalinna tuleviku teemadel

13.08.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Reedel, 13. augustil kell 15.00 toimuvad Raekoja platsil Tallinna Vanalinna Päevade mõttetalgud "Tänane unistus, homne reaalsus", mis kutsuvad kaasa mõtlema vanalinna tuleviku teemadel. Üritusest teeb ülekande ERR kultuuriportaal.

Pool hasartmängumaksust suunatakse edaspidi suurde eelarvepotti

30.07.21 EESTI ... Valitsus plaanib suurema osa hasartmängumaksu laekumisest kindlatest kuluridadest lahti siduda, mis tähendab, et paljude seni hasartmängumaksust raha saanud projektide toetamine otsustataks edaspidi tavaliste eelarvearuteludega. Praeguse prognoosi järgi kaotavad need projektid nelja aastaga üle 11 miljoni euro.

Ott: vaktsineerimine aitab ühiskonda lahti hoida, aga selleks sundida ei saa

25.07.21 EESTI ... Eesti Päevalehe kriitika alla sattunud kultuuriminister Anneli Ott (KE) ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et vaktsineerimine on kindlasti üks võimalus ühiskonda lahti hoida, kuid tema sõnul on see inimese enda otsus, mida ei saa saavutada läbi sunni ja propaganda. Enda vaktsineerituse kohta märkis ta, et on otsustanud oma terviseandmeid avalikkusega mitte jagada.

Peeter Saan väiksemast kaitseväe orkestrist: sellest tuleb haltuurakamp

24.07.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kaitseväe orkestri dirigent Peeter Saan leiab, et olukord, kus kaitseväe orkestri baaseelarve väheneb poole võrra ja suurem osa orkestrante hakkab tööle osakoormusega, pole lahendus kaitseväe orkestri tulevikule. Tema hinnangul toob see kaasa suure kaadrivoolavuse ja seab muusikud olukorda, kus neil tuleb äraelamiseks töötada mitmel kohal. "Sellest tuleb haltuurakamp," sõnas ta.

Filmilinnak saab sel nädalal ehitusloa, kuid rahastus on ebaselge

19.07.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Filmilinnak saab juba sel nädalal Tallinna linnalt ehitusloa, kuid ehitamisega ei saa algust teha enne, kui saabub selgus projekti rahastamise osas.

Kulka maksab asutustele edaspidi palgaraha välja vaid projektide raames

14.07.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kui varasemalt maksis Eesti Kultuurkapital (kulka) välja loometöötoetust nii füüsilistele kui ka juriidilistele isikutele, kes selle hiljem füüsilistele isikutele välja maksid, siis nüüd saab seda taotleda vaid füüsiline isik iseendale. Palgarahaks peavad institutsioonid taotlema projektitoetust.

Kultuurkapital kinnitas tänavused "Ela ja sära" stipendiaadid

08.07.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapitali nõukogu kinnitas "Ela ja sära" stipendiaadid 2021-2022 aastaks, samuti tõsteti igakuist stipeniumi summat 200 euro võrra.

Tallinna kunstihoone kolib remondi ajaks Lasnamäele

22.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna kunstihoone kolib Vabaduse väljakul asuva peamaja kapitaalremondi ajaks Lasnamäele uude hoonesse.

Laanet loodab kaitseväe orkestri jaanuariks sõjamuuseumi koosseisu viia

21.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kaitseminister Kalle Laanet teatas, et on kokku kutsunud komisjoni, et töötada välja meetmed kaitseväe orkestri viimiseks kaitseväest Eesti sõjamuuseumi koosseisu jaanuariks 2022.

Otse reedel kell 10: soome-ugri maailmakongressi lõpetamine

17.06.21 EESTI ... Tartus lõppeb reedel kolm päeva väldanud VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress. Teemaistungite kokkuvõtteid ja pidulikku lõpetamist saab jälgida otsepildis ERR-i portaalis algusega kell 10.

Galerii: soome-ugri maailmakongressi avatseremoonia

15.06.21 EESTI ... Tartus Eesti Rahva Muuseumis algas kolmapäeval VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress, mis toimub koroonaviirusest tingitud olukorras hübriidvormis.

Video: Soome Instituut tähistas 30. sünnipäeva vestlusringiga

15.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tänavu tähistab 30. sünnipäeva Soome Instituut Eestis, mille puhul arutati vestlusringis, kuidas on Eesti viimase 30 aasta jooksul arenenud soomlase pilgu läbi.

Lanno: soovitan ürituste korraldajatel aegsasti terviseametiga ühendust võtta

11.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti muusikaturu fookuspäeva viimases aruteluringis "Tervisepass ja kiirtestid – uus lehekülg sündmuste turvalisuses" ütles terviseameti juht Üllar Lanno, et eelkõige soovitab ta ürituste korraldajatel aegsasti enne üritust terviseametiga ühendust võtta, et tagada maksimaalne turvalisus.

EKA, EMTA ja TLÜ sõlmisid loovuurimise raamleppe

10.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kunstiakadeemia, Eesti muusika- ja teatriakadeemia ning Tallinna Ülikool sõlmisid neljapäeval EKA galeriis raamleppe, et edendada loovuurimuse praktikaid ja tunnustamist Eesti teadusmaastikul. Kolme ülikooli rektorid Mart Kalm, Ivari Ilja ja Tõnu Viik sõlmisid lepingu neurokudumi näol.

Vana Baskini teater saab lõpuks riigilt küsitud toetuse

07.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium otsustas osaliselt rahuldada Vana Baskini teatri taotluse ja eraldada 2020. aasta tegevustoetuse taotlusvoorus teatrile tegevustoetust 49 700 eurot.

Estonia juurdeehitus võib riigikogus siiski toetust leida

04.06.21 EESTI ... Ehkki Tallinna linn on öelnud, et Estonia juurdeehitust nad Tammsaare parki ei luba, võib see riiklikult oluliste kultuuriobjektide nimekirja ikkagi jõuda. Mitu kultuurikomisjoni liiget loodab, et aastate jooksul jõuavad osapooled kokkuleppele.

Kaljulaid soovib lisada filmilinnaku tähtsate kultuuriobjektide hulka

02.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu liige Raimond Kaljulaid (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) tegi teisipäeval muudatusettepaneku lisada filmilinnak riiklikult tähtsate kultuuriobjektide hulka.

Tallinn ei nõustu Estonia juurdeehitusega Tammsaare parki

02.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna linnaplaneerimise amet otsustas teisipäeval, et kavandatav Estonia juurdeehitus ei tule kõne allagi, kuna soovitud lahenduse elluviimine tooks kaasa palju ja suuri negatiivseid mõjusid olemasolevatele keskkonna, kultuuri- ja linnaruumilistele väärtustele ning samas ei ole võimalik saavutada ka parimat teatrihoone laienduse lahendust, mis rikastaks ja väärtustaks linnaruumi tervikuna, kirjutab Postimees.

Sihtasutuse Tartu 2024 juhiks valiti Kuldar Leis

01.06.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Sihtasutuse Tartu 2024 juhatuse liikmena asus 1. juunist tööle Kuldar Leis, kes hakkab koordineerima Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist Tartus ning Lõuna-Eestis.

Jazzliidu tegevjuht Parmas: loodame sellele, et ühel hetkel rakenduvad vaktsiinipassid

25.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti Jazzliidu tegevjuht Elo-Liis Parmas ütles pandeemiajärgse kontserdikorralduse olukorda kommenteerides, et loodetavasti rakenduvad ühel hetkel ka vaktsiinipassid, mis peaks ürituste korraldamist lihtsustama.

Tulevast nädalast võivad teatrid ja kinod vajadusel ka pärast kella 22 uksi lahti hoida

25.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus võttis teisipäeval vastu põhimõttelised otsused leevendada koroonaviirusest tingitud piiranguid, ühe leevendusena tohivad alates 31. maist statsionaarsete istekohtadega kultuuriasutused vajadusel uksi lahti hoida ka pärast kell 22.

Rüütelmaa orkestrite koondamisest: kui kaotatakse tipud, jääb ka teistel siht väiksemaks

22.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Klassikaraadio saade "Helikaja" keskendus Kaitseväe orkestri ning Politsei- ja Piirivalveorkestri (PPA) hetkeolukorra kaardistamisele ja võimalikult lähisaatusele. Näiteks Eesti Puhkpillimuusika Ühingu tegevsekretär Valdo Rüütelmaa kinnitas, et kahe tipp-kollektiivi likvideerimine on kogu kodumaise puhkpillimuusika jaoks väga valus otsus.

Pärnu uue kunsti muuseum sai kultuuriministeeriumilt 130 000 eurot võlgade maksmiseks

22.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium maksis Pärnu uue kunsti muuseumile (UKM) 130 000 eurot toetust, et muuseum saaks ära maksta oma võla YIT Ehitusele. Muuseum sõlmis lepingu Läänemere kunstisadama projekteerimiseks ja ehitamiseks, aga ei suutnud täita Riigi Tugiteenuste Keskuse (RTK) nõutud maad, omaosalust ja finantsanalüüsi puudutavaid kõrvaltingimusi ega saanud sealt raha.

Riiklikult tähtsad kultuuriobjektid läbisid riigikogus esimese lugemise

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval läbis Riigikogus esimese lugemise riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerida. Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 2. juunil.

Anneli Ott: töörühm otsib rahastamis- ja tegevusmudeleid orkestrite töö jätkamiseks

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott kutsus kokku töörühma, et leida rahastamise ja tegevusmudelid kaitseväe ning politsei- ja piirivalve orkestrite töö jätkamiseks.

Veiko-Vello Palm: kaitsevägi on nõus leppima amatöörliku orkestriga

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Veiko-Vello Palmi sõnul on kaitsevägi valmis leppima amatöörlikuma orkestriga, kui selle arvelt saab riigi sõjalist valmisolekut suurendada.

Kangur kaitseväe orkestri koondamisest: see oleks löök, kui selline rumal otsus jõusse jääks

19.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Euroopa Orkestrite Föderatsiooni presidendi Jüri-Ruut Kanguri sõnul on kaitseväe orkestri koondamine vaid üks paljudest kultuurivaldkonda puudutavatest arusaamatutest kärbetest ning see oleks suur löök, kui selline otsus jõustuks.

Neljapäeval ja reedel avanevad uued kriisiabi voorud kultuurile ja spordile

18.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Reedel, 21. mail avaneb taotlusvoor era- ja kohalike omavalitsuste kultuurikorraldajatele ümberkorralduste tegemiseks. Neljapäevast saavad riigi kultuuri- ja spordiasutused taotleda kriisiabi nii ümberkorraldusteks kui ka majandustegevusega seotud kulude hüvitamiseks.

Eva Saar: kultuuri- ja turismisektor ei taha sõltuda ainult toetustest, vaid ise hakkama saada

13.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuri- ja turismisektori esindajad tegid kolmapäeval valitsusele ettepaneku võtta kasutusele riiklik tervisesertifikaat ja tunnustada kiirteste suuremate ürituste korraldamiseks ning ruumide mahupiirangute tõstmiseks. Festivali Jazzkaar turundusjuht Eva Saar selgitas, et nad ei taha sõltuda ainult kriisitoetustest, vaid keerulises olukorras ka kuidagi ise hakkama saada.

Euroopa Komisjon nõustus Eesti 8,8-miljonise abiga kultuuriürituste korraldajatele

10.05.21 EESTI ... Euroopa Komisjon andis oma heakskiidu Eesti valitsuse 8,8 miljoni euro suurusele abiplaanile, mis on mõeldud koroonapiirangute tõttu raskustesse sattunud kultuuriürituste korraldajate toetamiseks.

Ott: loodan, et veel mõni nädal pingutust võimaldab suvel üritusi korraldada

06.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott ütles "Esimeses stuudios", et ehk on võimalik suvel ka kultuuriüritusi korraldada, kuid selleks tuleb veel mõni nädal piiranguid järgida.

Komisjon saadab neli riiklikult tähtsat kultuuriobjekti riigikogule otsustada

03.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjon otsustas teha täiskogule ettepaneku nimetada järgmisteks kultuurkapitali toetatavateks riiklikult tähtsateks kultuuriehitisteks vastavalt pingereale Tartu südalinna kultuurikeskus, Narva Kreenholmi kultuurikvartal "Manufaktuur", Arvo Pärdi nimeline muusikamaja ning rahvusooper Estonia praeguse hoone juurdeehitus.

Signe Kivi: loodan, et ka Tallinna filmilinnak saab endale rahastuse

03.05.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjoni liige Signe Kivi ütles ERR-ile, et hetkel sõelale jäänud neli riiklikult olulist kultuuriobjekti valiti konsensuslikult ning otsus oli paljuski erakondadeülene. Küll aga vääriksid tema arvates rahastust teisedki.

Eduard Odinets: riiklikult tähtsad kultuuriehitised ja eelmise sajandi võtted

02.05.21 ARVAMUS ... 21. sajandi otsused tehakse eelmise sajandi võtetega, jättes kõrvale riiklikult tähtsate kultuuriehitiste otsustamisel kõik tänapäevased läbipaistvuse, kaasamise ja dialoogiplatvormide praktikad, kirjutab Eduard Odinets.

Jaak Allik: enamik kultuurile vajalikust on ehitatud kultuurkapitalist sõltumatult

30.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti kultuurkapitali nõukogu liige Jaak Allik tõdes Sirbis, et riiklikult tähtsate kultuuriobjektide puhul ei saa riigikogu nimekirja pääsemine olla kellelegi jaoks elu ja surma küsimus, sest enamik olulised objektid ei jää sellele vaatamata ehitamata.

Must riiklikult tähtsatest kultuuriobjektidest: kurss on avatusele ja suuremale publikule

30.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must sõnas Sirbile antud intervjuus, et riiklikult tähtsate kultuuriobjektide valimisel ei saa komisjon esitajate eest projektidele ideid juurde mõelda.

Krista Aru: meil puudub kultuuristrateegia ja paljud asjad on läbi rääkimata

22.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu ülikooli raamatukogu direktori Krista Aru sõnul ei pea praegu kindlasti riiklikult tähtsaid kultuuriehitisi ära valima ja ehitama, vaid pigem alustama ühiskonnas avalikku diskussiooni ning panema paika Eesti kultuuristrateegia.

Teatrid ja kinod ei ole rahul, et valitsus ei pea piirangute leevendamisel kinni koostatud väljumiskavast

21.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti teatrid ja kinod ei ole rahul, et hoolimata muude piirangute leevendamisest, peavad etendusasutused ka mais uksed kinni hoidma. Kultuuriministeerium on küll välja töötanud kultuuriasutuste piirangutest väljumise kava, aga valitsuse teisipäevased otsused seda ei arvesta.

Ärm: kinode avamisest võiks aegsasti ette teatada, sest mehitatusega on hetkel puudujääke

21.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti suurim kinokett Apollo Kino OÜ saatis valitsusele pöördumise, avaldades lootust, et valitsus kaalub võimalust avada kinosektor ühiskonna avanemise esimeses etapis. Apollo Kino OÜ Baltikumi tegevjuht Kadri Ärm ütles ERR-ile, et sel korral tasuks kinosid aegsasti avamisloast teavitada, sest töötajaid napib ning ettevalmistusaeg avamiseks oleks tavapärasest pikem.

Esmaspäevast saab leevendatud tingimustel loometoetusi taotleda

19.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Pühapäeval jõustus loovisikute ja loomeliitude seaduse muudatus, mis toob 8,5 miljonit eurot lisaraha loometoetuste maksmiseks ning millega riik leevendab kuni 2021. aasta lõpuni loometoetuse taotlemise tingimusi.

TALO tahab kultuuritöötajatele 15-protsendist palgatõusu

19.04.21 EESTI ... Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon (TALO) taotleb kultuuritöötajatele 15-protsendilist palgatõusu. Mais algavatele palgaläbirääkimistele oodatakse ka omavalitsuste esindajaid.

Maarin Ektermann: kulka vahenditest ei jätku enam terve kunstivälja toetamiseks

18.04.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapital täidab kunstivaldkonna rahastajana keskset rolli, seega on töötingimuste parandamine suurel määral kulka kätes. Sirbi vestlusringis sihtkapitali liikmete Maarin Ektermanni, Indrek Grigori, Kaire Ranniku ja Mari Vallikiviga keskenduti küsimusele, mida saab või ei saa kulka kaudu muuta.

AASIA FILMIKUNST ETV2-S

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: