Kultuuripoliitika

Liisa Pulk: väljendit vabakutseline loovisik katab tihti mingi irooniavari

23.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Neljapäeval toimus Stenbocki maja ees pikett kultuurivaldkonna rahastamise vajadusele tähelepanu juhtimiseks. Vabakutseliste näitlejate eest seisev Liisa Pulk sõnas "Ringvaatele" antud intervjuus, et väljendit vabakutseline loovisik katab tihti mingisugune irooniavari ning loovisikute töösse suhtutakse kui hobisse, mida peaks päevatöö kõrvalt tegema.

Suurkoondamine viib väliseesti kirjanduse keskusest viimased töötajad

23.03.23 TEADUSELU ... Üks maailma suurimaid väliseesti trükisõna kogusid asub Tallinna Ülikooli akadeemilises raamatukogus. Äsja otsustas raamatukogu juhtkond koondada aga kolmandiku raamatukogu kollektiivist, sealhulgas ka viimased väliseesti kirjanduse keskuse töötajad.

Gert Raudsep: vabakutseliste loovisikute probleemile pole ühest lahendust

23.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teatriliidu juht Gert Raudsep ütles "Terevisioonis" antud intervjuus, et seadusandlikult on vaja muudatust, kuna on puudu vaheetapp võlaõigusliku lepingu alusel ja töölepingu alusel töötavate inimeste vahel.

Galerii: loovisikud juhtisid piketil tähelepanu rahastamise kitsaskohtadele

23.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Neljapäeval toimus Stenbocki maja ees pikett kultuurivaldkonna rahastamise vajadusele tähelepanu juhtimiseks.

Karulin: Eesti teatripoliitika vajab sügavamat analüüsi

19.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium kutsus era- ja munitsipaalteatrite juhid märtsi lõpuks ühise laua taha, et kuulata ära nende ettepanekud teatrite rahastamist reguleeriva ministri määruse kohta. Teatriuurija Ott Karulini hinnangul vajab Eesti teatripoliitika teatrite rahastamise kõmu valguses sügavamat analüüsi.

Uuring: loometöö eest makstakse Eestis liiga väikest tasu

16.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium esitles neljapäeval uuringut "Loometöö tasustamine Eestis ja loomepalkade mõju hindamine", mille põhiline järeldus on, et loometöö eest makstakse liiga väikest tasu, mis on ebastabiilne ja ei küündi Eesti keskmiseni ühelgi loomealal.

Teatrite rahastusotsused panevad otsima uusi kokkuleppeid

10.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teatrijuhid hakkavad tuleval nädalal arutama väiketeatrite rahastustoetuste protokolle, mis näitavad, kuidas rahastamisotsuseid tehti. Juba praegu on selge, et uusi kokkuleppeid vajab Eesti teatri- ja kultuuripoliitika laiemalt.

EKA näitus tõmbab tähelepanu tulemusteta läbirääkimistele Tallinna linnaga

09.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti Kunstiakadeemia vabaõhunäitus lammutamisjärgus oleva hoone akendel pakub vaatamiseks tudengite visioone, milliseks võiks see Tallinna tänavanurk tulevikus kujuneda. Ühtlasi tõmbab näitus tähelepanu EKA ruumikitsikusele ja mitu aastat tulemusteta kestnud läbirääkimistele Tallinna linnaga.

Elin Kard: suhtumine loovisikutesse on patroneeriv, küüniline ja üleolev

02.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurisaade "Kultuuristuudio. Arutelu" uuris sel kolmapäeval, milline on Eesti praegune ja tulevane kultuuripoliitika. Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard nentis saates, et kultuuri ei tähtsustata enam nii nagu varem ning hoiak loovisikutesse on patroniseeriv, küüniline ja üleolev.

Kultuuriteemalises valimisväitluses läksid arvamused ravikindlustuse osas lahku

01.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval toimus Klassikaraadios valimisväitlus, kus kultuuripoliitikale pühendatud debatis osales kaheksa riigikokku kandideeriva erakonna esindajat. Muu hulgas võeti arutelu käigus pihtide vahele vabakutseliste loovisikute toimetulek ja sotsiaalsed garantiid.

Klassikaraadios toimub kultuuriteemaline valimisväitlus

01.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... 1. märtsil kell 13–15 toimub Klassikaraadio otse-eetris valimisväitlus. Kultuuripoliitikale pühendatud debatis osalevad kaheksa Riigikokku kandideeriva erakonna esindajad. Arutelu juhivad Anne Aavik ja Lisete Velt.

Heidy Purga: tagasimaksefond vajab hindamist kohaliku filmitootmise kontekstis

20.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister tegi juba eelmisel nädalal ettepaneku Film Estonia rahastust tänavu kahekordistada, kuid läbirääkimised selles osas ootavad alles ees. Riigikogu kultuurikomisjoni liige Heidy Purga sõnul tekitavad taolised ühekordsed rahasüstid suurt ebavõrdsust ja tagasimaksefondi tuleb vaadata koos kohaliku filmitootmisega.

Tartu aasta kultuurikajastajaks valiti Heleri All

15.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Teisipäeval Eesti Rahva Muuseumis toimunud tänusündmusel andis Tartu linn välja üheksas kategoorias Tartu Kultuurikandja aunimetuse inimestele ja kollektiividele, kes on aasta jooksul Tartu kultuurielus eriti tugevalt silma paistnud.

Fenno-Ugria direktoriks valiti Barbi Pilvre

15.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Alates veebruari algusest töötab Fenno-Ugria direktorina Barbi Pilvre, kes alates 2022. aasta märtsist töötas sama asutuse projektijuhi ja detsembrist alates ka kommunikatsioonijuhina.

Riik võttis kaitse alla kolm pühapaika ning Tartu Põhjasõja-aegse kalmistu

13.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman tunnistas kultuurimälestisteks Moorimäe ristimetsa, Lääne-Virumaal asuva hiiekivi ja hiie ning Põhjasõja-aegse kalmistu Tartus Supilinnas.

Vaata uuesti: kultuurkapitali aastapreemiate auhinnatseremoonia Artiumis

09.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval kell 18 antakse Viimsi Artiumis pidulikult üle kultuurkapitali 2022. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitalide aastapreemiad. Preemiate üleandmist sai otsepildis jälgida kultuuriportaalis, samal õhtul jõudis tseremoonia ka ETV2 eetrisse.

Selgusid kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid

08.02.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval anti Viimsi Artiumis pidulikult üle kultuurkapitali 2022. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad.

Riiklikele kultuuripreemiatele esitati 99 kandidaati

25.01.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumisse esitati tähtajaks riiklikele kultuuripreemiatele 99 kandidaati. Preemiate saajad otsustab valitsus ning tunnustused antakse üle vabariigi 105. aastapäeva eel.

2023. aastal jooksul luuakse Viljandi Muuseumi sihtasutus

24.01.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman ja Viljandi linnapea Madis Timpson allkirjastasid teisipäeval ühiste kavatsuste protokolli, millega hakatakse kavandama Viljandi Muuseumi sihtasutuse loomist.

Selgusid Tartu Kultuurikandja 2022 nominendid

19.01.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu Kultuurikandja 2022 komisjon valis 67 ettepaneku seast välja möödunud aastal enim silma paistnud Tartu kultuurielu sädeinimesed ja ettevõtmised. Tunnustused antakse välja kokku üheksas kategoorias.

Muinsuskaitseameti peadirektoriks saab Marilin Mihkelson

17.01.23 EESTI ... Muinsuskaitseameti uueks peadirektoriks saab Marilin Mihkelson, kes seni töötas maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna juhatajana.

Galerii: MUBA-s kuulutati välja Wiiralti ja Lemba stipendiaadid

04.01.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman andis kolmapäeval MUBA-s toimunud tseremoonial üle Artur Lemba nimelise stipendiumi kolmele muusikaüliõpilasele ning Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi kuuele kunstiüliõpilasele.

Inflatsiooniga on kultuurikaupadest enim tõusnud teatri- ja kinopileti hind

23.12.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Lõppeval aastal Eestist tabanud järsk inflatsioon on kultuurisektorile mõjunud vähem kui võis karta. Kui Eesti inflatsioon novembris oli 21,4 protsenti, siis kultuurikaupade poolelt on kõige enam tõusnud teatri- ja kinopiletite hind -- 2021. aasta novembriga võrreldes isegi 20,7 protsenti.

Tartu Kunstimuuseum saab omale sihtasutuse

22.12.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister ja Tartu linnapea allkirjastasid ühiste kavatsuste protokolli, mille alusel hakatakse looma Tartu Kunstimuuseumile Sihtasutust. Sihtasutuse peamised eesmärgid on riigile kuuluva muuseumikogu pikaajaline säilitamine ja arendamine, sotsiaalse vastutuse ja hea juhtimistava järgimine ning jätkusuutlik majandamine.

Urmas Klaas: Süku rahastusleping on Tartule jõukohane

19.12.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital allkirjastasid esmaspäeval lepingu Tartu Südalinna kultuurikeskuse rahastamiseks. Lepingu järgi finantseerib Kultuurkapital keskuse rajamist 67 protsendi ulatuses, Tartu linna panuseks jääb 33 protsenti.

Valitsus eraldab Lootsi laevavraki konserveerimiseks üle poole miljoni euro

15.12.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsuse eraldab neljapäevase otsusega 2022. aasta valitsuse reservist kultuuriministeeriumile 510 500 eurot Lootsi tänavalt leitud keskaegse laevavraki konserveerimiseks ning Lennusadamasse ajutise konserveerimishalli rajamiseks.

Tartu volikogu algatas südalinna kultuurikeskuse detailplaneeringu

08.12.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu linnavolikogu kiitis neljapäeval heaks kultuurkapitaliga südalinna kultuurikeskuse rahastamislepingu sõlmimise ning algatas keskuse detailplaneeringu.

Hartman: Sillamäe muinsuskaitse alla võtmine ootab ameti uue juhi otsust

16.11.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman sõnas veebisaates "Otse uudistemajast", et muinsuskaitsekomisjoni hinnangul tuleks Sillamäe võtta muinsuskaitse alla, kuid hetkel seisab lõplik otsus ameti uue juhi taga, kes valitakse loodetavasti selle aasta lõpus.

Kultuurilise mitmekesisuse asekantsleriks sai Eda Silberg

11.11.22 EESTI ... Kultuuriminister Piret Hartman nimetas kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsleriks Eda Silbergi. Uus asekantsler alustab tööd 14. novembril.

Hartman punamonumentidest: tuleb vältida poliitiliselt laetud otsuste vastuvõtmist

10.11.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval saatsid loomeliidud välja avaliku pöördumise, milles kritiseerisid justiitsministeeriumi algatatud ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse muutmise eelnõud. Kultuuriminister Piret Hartman vastas sellele pöördumisele, rõhutades, et oluline on anda rohkem sõnaõigust ekspertidele, et vältida poliitiliselt laetud otsuste vastuvõtmist.

Piret Hartman: muusikakoolide sulgemine on mõeldamatu

29.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti muusikakoolide liit pöördus oktoobri alguses valitsuse ja riigikogu kultuurikomisjoni poole muusikakoolide õpetajate võrdseks kohtlemiseks. Kultuuriminister Piret Hartman kinnitas saates "Helikaja", et muusikakoolide sulgemine on mõeldamatu, sest mitte ainult ei paku see lastele olulist väljundit, vaid tagab ka muusikavaldkonnas professionaalse järelekasvu.

Suurenenud autorihüvitusfondist läheb tuleval aastal laenutushüvituseks 500 000 eurot

28.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Riik otsustas möödunud nädalal, et tõstab autorihüvitusfondi eelarvet 400 000 euro võrra ja fondi lähiaastate baasrahastuseks saab 650 000 eurot. Reedel avaldas kultuuriministeerium, et laenutushüvituseks läheb sellest summast tuleval aastal 500 000 eurot.

Kultuuriministeerium otsib võimalusi muusikakomisjoni mitmekesistamiseks

26.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumi kuueliikmelisest muusikakomisjonist on neli inimest seotud Interpreetide Liiduga, mis on muusikavaldkonna esindajate sõnul tekitanud kallutatud olukorra. Komisjoni juhi Ivo Lille sõnul vaadatakse üle raha jagamise alused ning käib uue komisjoni moodustamine.

Tartu kultuuritöötajad ähvardavad palgatõusu nimel streikida

22.10.22 EESTI ... Tartu kultuuritöötajad plaanivad streikida, kui nende palka ei tõsteta.

Kunstiteadlane Pätsi peast: seal on peaaegu kõik asjad valed

20.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kunstiteadlane ja semiootik Gregor Taul ütles "Terevisioonis", et Eestis võiks laiemalt küsida, kas uute monumentide püstitamine on parim moodus mälestamiseks.

Kulka toetused järgmisel aastal inflatsiooniga sammu ei pea

17.10.22 EESTI ... Kultuurkapitali toetused järgmisel aastal kunstnikele ja sportlastele inflatsiooniga sammu ei pea, aga ka ei vähene.

Ettepanek: riiklikult tähtsaid kultuuriobjekte võiks rahastada korraga

10.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjon pakkus välja, et kultuurkapitali seaduses võiks sisse viia muudatuse, mis võimaldaks rahastada korraga kasvõi kõiki pingeritta seatud riiklikult tähtsaid kultuuriobjekte. Muudatus võimaldaks lähiajal alustada ka praegu viiendal kohal oleva filmilinnaku ehitusega.

Kunstnikupalka hakatakse maksma lisaks veel viiele kunstnikule

05.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Uue kultuurieelarvega laieneb alates 2023. aastast loomepalkade meede 5 kunstnikupalga võrra. Samuti tõuseb koos kõrgharidusega kultuuritöötaja miinimumpalgaga kunstniku- ja kirjanikupalk 1760 euroni kuus.

Hartman: kohalikes omavalitsustes arvatakse kohati, et kultuur on vaid kulu

29.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman kinnitas ERR-ile antud intervjuus, et kõrgharidusega kultuuritöötajate kõrval plaanivad nad lähiajal keskenduda ka kohalikele omavalitsustele, et ka sealsete kultuuritöötajate palgad kasvaksid.

Riiklike kultuuritöötajate palga alammäär tõuseb 1600 euroni

27.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Riiklike kultuuritöötajate palga alammäär tõuseb 2023. aastal 1400 eurolt 1600 eurole.

Kallinenud ehitushindade tõttu takerdub mitme kultuuriobjekti ehitus

26.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kallinenud ehitushindade tõttu on nii riigil kui ka kohalikel omavalitsustel raskusi valmis ehitada erinevaid kultuuriobjekte. Nii lükkub edasi näiteks Tartu linnamuuseumi laienemise plaan, aga ka ühishoidlate ja rahvusringhäälingu uue hoone ehitamiseks ei lööda tõenäoliselt koppa maasse esialgu plaanitud ajal.

Kultuurkapitali hea rahaline seis lubaks rajada korraga kolme ehitist

12.09.22 EESTI ... Kui praegu lubab seadus kultuurkapitalil toetada vastavalt pingereale üheaegselt kuni kahe riiklikult tähtsa kultuuriehitise rajamist, siis nüüd arutab riigikogu kultuurikomisjon, kas toetust ei peaks laiendama korraga kolmele objektile, et raha kultuurikapitali arvele niisama seisma ei jääks.

Hartman kultuuri rahastamisest: kõik tunnevad end võrdselt halvasti, mitte võrdselt hästi

09.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman tõdes saates "OP", et tänase kultuurirahastuse juures tunnevad kõik kultuuritöötajad end võrdselt halvasti, mitte võrdselt hästi.

Piret Hartman palgaküsimusest: lahendus tuleb leida ka kohalikes omavalitsustes

07.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman tunnustas Klassikaraadiole antud intervjuus kultuurisektorit, kes nõuab avalikus pöördumises palgatõusu palkade ja tegevustoetuste tõusu, ning kinnitas, et see on ka riigieelarve läbirääkimistel kultuuriministeeriumi põhiline prioriteet.

Kultuurisektor ootab valitsuselt palkade ja tegevustoetuste tõusu

07.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkonna organisatsioonid saatsid valitsusele kolmapäeval avaliku kirja, milles nõuavad palkade ja tegevustoetuste tõusu.

Kultuuriministeerium toetab Eesti loovuurijaid 413 000 euroga

06.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman allkirjastas esmaspäeval käskkirja, millega jagati esimest korda taotlusvoorust "Kultuuri- ja loomevaldkondades loovuurimuse toetamise" 11 projektile 413 000 eurot.

Kaidi Urmet: raamatukogude toetus võiks suureneda vähemalt 30 protsenti

05.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman kohtus kirjastajate ja kirjanike esindajatega, otsides lahendusi autorihüvitiste ja rahvaraamatukogude toetustega seotud probleemidele. Kirjastuste liidu juhi Kaidi Urmeti sõnul võiks raamatukogude toetus suureneda vähemalt 30 protsenti.

Madle Lippus taskuparkidest: tänav on koht, kus saab istuda ja vajadusel aja maha võtta

02.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Augustikuu lõpus paigaldas Tallinna linnavalitsus linna kolm taskuparki. Tallinna abilinnapea Madle Lippus sõnas ERR-ile antud intervjuus, et taskuparkidega soovitakse linna koha- ja olemisväärtus tõsta.

Kultuurkapital suurendas maakondade rahastust

29.08.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapitali nõukogu otsustas suurendada maakondlike ekspertgruppide rahastust, muudatus jõustub selle aasta kolmandast jaotusest.

Valitsus suurendas Film Estonia tagasimaksefondi mahtu 3,4 miljoni euro võrra

04.08.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus otsustas neljapäeval ühekordselt suurendada tagasimaksefondi Film Estonia mahtu 3,4 miljoni euro võrra. Seega on Film Estonia 2022. aasta maht kokku 5,4 miljonit eurot.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: