Kultuuripoliitika

Terik: kiirtestide arvestamine kultuuriüritustel vähendaks pingeid ühiskonnas

21.01.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tiit Teriku arvates oleks rööpselt negatiivse kiirtesti tulemuse arvesse võtmine koroonapassi kõrval hea mõte ning võimaldaks tuua inimesed tagasi kultuuri- ja spordisündmuste juurde. Ühtlasi vähendaks see pingeid ühiskonnas.

Kultuuriminister leiab, et võrgutasude kompenseerimisest oleks suur abi

18.01.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tiit Terik toetab Keskerakonna plaani juriidiliste isikute täielikuks võrgutasude kompenseerimiseks. Terik ei välista täiendava toetusmeetme väljatöötamist kultuuriasutustele, kuid leiab, et kuivõrd suurenenud energiakulud on sektoriteülene probleem, tuleb otsuste tegemisel pilti vaadata laiemalt.

Kultuuriministeeriumi nõunik kunstnike palgast: see on valus murekoht

14.01.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kunstivaldkond on valmis saanud oma arengukava. Arengukava esitlusel arutati ka kunstielu aeglustamise üle.

Eesti kirjanduse kõrval tahab oma lipupäeva saada ka laulu- ja tantsupidu

14.01.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium on välja töötamas eelnõu, et muuta 30. jaanuar, mil sündis Anton Hansen Tammsaare, Eesti kirjanduse päevaks, ning ühtlasi ka riiklikuks tähtpäevaks ja lipupäevaks. Oma lipupäeva tahaksid saada aga ka laulu- ja tantsupeolised.

Terik lubab Lennundusmuuseumile siiski raha otsida

30.12.21 MUUSEUMID ... Kultuurminister Tiit Terik ütles ERR-ile neljapäeval, et ministeerium otsib Lennundusmuuseumi jätkamiseks raha. Tema hinnangul võiks ka mõni lennundusega lähemalt seotud asutus muuseumit toetada. Veel kolmapäeval ütles kultuuriministeerium, et Lennundusmuuseum tuleval aastal toetust ei saa.

Kultuuriministeerium saab kriisiabiks lisaraha

30.12.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tänu valitsuse neljapäeval tehtud otsusega kanda koroonakriisi abimeetmete reserv kultuuriministeeriumi palvel 2022. aastasse, saab kultuuriministeerium jagada uue aasta alguses valdkondadele 2,8 miljoni eest lisatoetusi.

Kultuuriministeerium lõpetab lennundusmuuseumi rahastamise

30.12.21 EESTI ... Kultuuriministeerium lõpetab Eesti Lennundusmuusemi rahastamise, kuna ministeeriumi hinnangul pole tegu päris muuseumiga. Eesti edukaim lennundusvaldkonna ettevõte ütleb seepeale, et võib oma järgmise investeeringu mujale teha.

Eesti Kontsert liitus esindusorganisatsiooniga Music Estonia

28.12.21 MUUSIKA ... Detsembris liitus kontserdikorraldaja Eesti Kontsert muusikaettevõtete esindusorganisatsiooni ja muusikaettevõtluse arenduskeskusega Music Estonia. Liitumine oli poolte sõnul loomulik jätk poolteist aastat kestnud koostööle muusika- ja kultuurielu avatuna hoidmisel.

Kultuuriminister: ülem eesmärk on kanda inimesed kriisist läbi

19.12.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tiit Terik rääkis Sirbile antud intervjuus kultuuri rahastusest ja elujõulisusest.

Vaba Lava juht: peame veel jaanuari lõpuni vastu

16.12.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Koroonapiirangute tõttu on väga paljud kultuurikorraldajad keerulises seisus, sest tegutsemiseks vajaminevat omatulu pole saanud piisavalt teenida.

Tiit Aleksejev: raamatute käibemaksu tuleks alandada sarnaselt Lätiga

09.12.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus märkis kolmapäeval pärast Euroopa liidu rahandusministrite kohtumist, et raamatute käibemaksu kaotamine Eestis ei oleks efektiivne ja õige pea oleks hind tagasi samal tasemel. Eesti kirjanike liidu esimees Tiit Aleksejev aga leiab, et käibemaksu tuleks kindlasti alandada ja seda Lätiga sarnases sammus.

Rahandusminister: raamatute käibemaksu kaotamine pole efektiivne

08.12.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Energiahindade tõus ja toorainedefitsiit kajastuvad ka raamatute hindades, mis on viimasel aastal hinnanguliselt kümme protsenti kasvanud. Äsja toimunud Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel anti liikmesriikidele luba teha raamatutele ja ajalehtedele käibemaksuerisusi.

Rahvusraamatukogu remondi kallinemine kaetakse uue telemaja rahast

03.12.21 EESTI ... Valitsus otsustas rahandusministeeriumi ettepanekul katta rahvusraamatukogu hoone rekonstrueerimise ehitusetapi kallinemise Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) telekompleksi ehituseks riigi eelarvestrateegias (RES) aastateks 2022–2025 ette nähtud vahendite arvelt.

Siim Raie lahkus muinsuskaitseametist kultuuriministeeriumi soovil

30.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie teatas esmaspäeval, et lahkub ametist. Ametikohalt lahkumine ei olnud küll Raie plaan, kuid ta oli ministeeriumi ettepanekuga nõus.

Airi Triisberg: loometoetus ei lahenda loomeinimeste probleeme

28.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Klassikaraadio saates "Kunstiministeerium" oli külas vabakutseline kunstitöötaja Airi Triisberg, kellega arutati hiljutist mõttekoja Praxis uuringut vabakutseliste loovisikute majanduslikust käekäigust. Triisberg märkis, et kuigi olukorra parandamiseks on jõustatud instrumente, siis juurdepääs sotsiaalkaitsele on jätkuvalt kehv ja ta usub, et üks lahendus oleks kogu sotsiaalkaitsesüsteemi ümber tegemine.

Allikmaa: Kultuurkapitali mõte pole toetada institutsionaalseid tegevusi

26.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapitali nõukogu valis Kultuurkapitali uueks juhiks senise Vene Teatri direktori Margus Allikmaa.

Kultuurkapitali uus juht on Margus Allikmaa

26.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti Kultuurkapitali nõukogu valis uueks juhiks senise Vene Teatri direktori Margus Allikmaa.

Tiit Terik: uus etendusasutuste seadus laseb paremini teatrit teha

25.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval läbis riigikogus esimese lugemise etendusasutuse seaduse ja rahvusooperi seaduse muutmise seadus. Uus seadus korrastab etenduskunstide valdkonna rahastamissüsteemi ning teeb etendustegevusega seotud seadusandlust selgemaks ja paindlikumaks.

Tallinna abilinnapea kandidaat Kaarel Oja: kultuur peab olema kättesaadav

18.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna kultuurielu võib uues linnavalitsuses hakata juhtima sotsiaaldemokraadist teatrimees Kaarel Oja.

Kell 20 "UV faktor": millist päästerõngast vajab meie kultuur?

16.11.21 EESTI ... Üks kõige enam pikast kriisist räsitud valdkond on kultuur - viiruseoht, piirangud ja inimeste muutunud harjumused on jätnud sektorile sügava ja võib-olla ka pöördumatu jälje. ETV saade "UV faktor" uurib täna, millised on uue ministri lahendused; kuidas plaanib ta võita kultuuriinimeste usalduse ning mida ootavad riigilt muusikud ja näitlejad.

TLÜ ei korralda sügisel vastuvõttu ka kolmele magistriõppekavale

15.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinna ülikooli (TLÜ) senat otsustas esmaspäeval, et järgmisel aastal ei korraldata vastuvõttu infoteaduse bakalaureuseõppesse ja rekreatsioonikorralduse, koreograafia ning keskkonnakorralduse magistriõppesse.

Otseülekanne kell 13: konverents "Soome sillast Talsingini – piirideülese ajastu poole"

11.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Soome Instituut tähistab neljapäeval oma 30. sünnipäeva rahvusvahelise konverentsiga "Soome sillast Talsingini – piirideülese ajastu poole", mida on võimalik otseülekandes jälgida ka ERR-i kultuuriportaalis.

Allikmaa elektrihinna tõusust kultuuriasutustes: rohepööre päästaks palju

10.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Elektrihinna tõus mõjutab ka kultuurisektorit. Etendusasutuste liidu juhatuse liikme Margus Allikmaa sõnul ei peaks vaatama ainult elektrihinna tõusu, vaid suurenenud on ka muud etendusasutuste kulutused.

Praxise analüütik: vabakutseliste probleemid tulevad sotsiaalkaitse süsteemist

08.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Oktoobri lõpus avaldas mõttekoda Praxis uuringu "Vabakutselised loovisikud, nende majanduslik toimetulek ja sotsiaalsete garantiide kättesaadavus". Vabakutseliste loovisikute hetkeseistust ning uuringust rääkis täpsemalt Praxise analüütik Kaupo Koppel Klassikaraadio saates "Helikaja".

Kultuurivaldkond ootab uuelt ministrilt kirglikkust ja orienteerumist kultuuris

03.11.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval tutvustab Keskerakond uut kultuuriministrikandidaati. Kultuurivaldkonna hinnangul oleks vaja, et uus minister suhtuks kultuuri kirglikult ning suudaks teha vahet kultuuril ja meelelahutusel.

Just Filmi juht: noorte tõendinõude tõttu kaotame külastustest ilmselt poole

28.10.21 FILM ... Valitsus tegi neljapäeval otsuse nõuda kultuuri- ja spordiüritustel osalemiseks vaktsineerimistõendit ka noortelt alates 12. eluaastast. Just Filmi programmijuht Mikk Granström ütles, et see mõjutab selgelt nende vaatajate arvu, mis saab ilmselt olema eelmise aastaga võrreldes veel poole väiksem. Ta leiab, et ülevaatamist vajab laste testimise süsteem.

Noorsooteatri juht noorte vaktsiinipassi nõudest: oleme šokiseisundis

28.10.21 TEATER ... Noorsooteatri juht Joonas Tartu tunnistas, et teater on šokiseisundis pärast valitsuse otsust nõuda kultuuri- ja spordiüritustel osalemiseks vaktsiinitõendi esitamist ka noortelt alates 12. eluaastast. Tema sõnul on see järjekordne kommunikatsioonialane prohmakas, sest valdkonnaga valitsuse esindajad teemat arutanud ei ole. Otsuse mõju teatri külastatavusele saab Tartu hinnangul olema väga suur.

Tartu 2024 toetab programmi rahvusvahelisi projekte miljoni euro ulatuses

27.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Sihtasutus Tartu 2024 kutsub kultuurikorraldajaid pakkuma rahvusvahelisi sündmusi Euroopa kultuuripealinna programmi. 2022. aasta alguses avaneb rahvusvaheliste projektide taotlusvoor, mille raames toetatakse Tartu linnas toimuvate kultuuriprojektide elluviimist kuni 1 000 000 euroga.

Uuring: ligi pooltel vabakutselistel loovisikutel on katkendlik ravikindlustus

26.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Mõttekoda Praxis tutvustas teisipäeval kultuuriministeeriumi tellitud uuringut "Vabakutselised loovisikud, nende majandusliku toimetuleku mudelid ja sotsiaalsete garantiide kättesaadavus". Uuringust selgub, et vabakutseliste loovisikute töö iseloom sunnib nad raskustesse ning toob kaasa toimetulekuprobleemid ka kaugemas tulevikus ehk pensionieas.

Otse: uuring "Kuidas saab majanduslikult hakkama Eesti vabakutseline loovisik?"

26.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Mõttekojal Praxis valmis mahukas uuring "Vabakutselised loovisikud, nende majanduslik toimetulek ja sotsiaalsete garantiide kättesaadavus". Uuring puudutab Eestis elavat ja töötavat üle 10 000 vabakutselist loomeisikut. Teisipäeval toimuval üritusel tutvustatakse seda lähemalt, esitluse otseülekannet saab jälgida ka ERR-i kultuuriportaalis.

Sõjaväeorkestri juht: vähemalt oleme alles

24.10.21 MUUSIKA ... Saates "Hommik Anuga" oli külas sõjamuuseumi koosseisus tegutsemist alustanud, varem kaitseväe orkestrina tuntud sõjaväeorkester. Orkestri juht Simur Vasar ja kontrabassimängija Andrus Uuspõld tõdesid saates, et orkestris valitsevad solvumismeeleolud, kuid orkestri säilimine annab lootust, et siit edasi läheb paremaks.

Anneli Ott: ma pole ühtki umbusaldust saanud ega kavatse tagasi astuda

20.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott leidis, et kultuurivaldkonna kriitika tema pihta on pigem kriisist tingitud pinge ning leiab, et sellised mõttevahetused on olulised.

Helen Sildna: kultuurisektor on palju pingutanud, ent meie hääl valitsuses ei kõla

19.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kontserdikorraldaja Helen Sildna sõnul on suure löögi saanud kultuurisektor olnud tubli ja rakendanud kohusetundlikult piiranguid, kuid valitsuses nende hääl läbi ei kõla.

Margus Allikmaa: Lukas oli kultuuriministrina igas mõttes rohkem kohal

19.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Etendusasutuste liidu juht Margus Allikmaa ütles kultuuriminister Anneli Otti kritiseerinud kirja põhjuseks, et ministrit pole ei füüsilises ega vaimses mõttes kultuuritegijate jaoks olemas olnud.

Kristiina Alliksaar: pigem tunneme, et meil polegi ministrit

19.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Vanemuise teatri juht Kristiina Alliksaar ütles, et suhtlus kultuuriminister Anneli Otiga on olnud viimasel ajal juhuslik ja etendusasutused tunnevad, et on oma muredega üksi.

Ott kriitikast: otsime alati võimalusi, et kultuur avatuna hoida

19.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Etendusasutuste liit saatis teisipäeval kirja peaminister Kaja Kallasele, milles tehti kultuuriministrile etteheiteid nii palgapoliitika kui ka piirangute kohta. Ott aga rõhutas, et otsib piirangute aruteludel alati võimalusi kultuurivaldkonna võimalikult avatuna hoidmiseks.

Ott: Eesti kultuur on elujõuline, kuid vajab meie kõigi ühist hoolt

11.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott tutvustas esmaspäeval riigikogule kultuuri arengukava 2021–2030. Täiskogu ees peetud ettekandes sõnas Ott, et üheks põhiküsimuseks on see, millise jälje on meie kultuurile jätnud ülemaailmne kriis ja kui pikaajaliselt see sektorit saatma jääb.

Edith Sepp: seekordne kultuuri arengukava on tunduvalt detailsem

11.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti filmi instituudi juhataja Edith Sepp sõnas, et kui eelmise kultuuri arengukava puhul oli palju juttu tootmisest, siis nüüd on maailm väga palju muutunud ning olulise teemana on kõne alla tulnud ka voogedastusplatvormid.

Tarand kultuuri arengukavast: väga tahaks riigikogus kuulda sisukat arutelu

11.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... 11. oktoobri pärastlõuna võib kujuneda kultuuri pidupäevaks või hoopis piinlikuks päevaks. Pärast pikka ootamist jõuab riigikogu täiskogu ette kultuuri arengukava aastateks 2021–2030, kirjutas Kaarel Tarand Sirbis.

Taaniel Raudsepp: tahame luua Euroopa parimat vabakutseliste süsteemi

10.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... 11. oktoobril arutab riigikogu oma täiskogu istungil kultuuri arengukava aastateks 2021–2030. Mis juhtub arengukavaga pärast seda arutelu, selgitab Sirbis kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Taaniel Raudsepp.

Narva linn asutab Kreenholmi kultuurikvartali rajamiseks sihtasutuse

01.10.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Narva linn asutab koos riigi ja OÜ-ga Narva Gate Kreenholmi kultuurikvartali rajamiseks sihtasutuse. Reedel andis Narva volikogu selleks nõusoleku. Kreenholmi kultuurikvartal Manufaktuur on riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rahastamise pingereas teisel kohal.

Miinimumist kõrgema töötasuga kultuuritöötajate palgafond kasvab kaks protsenti

30.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tuleva aasta kultuurieelarve maht 2022. aasta riigieelarve eelnõus on 290 miljonit, mis moodustab riigieelarve kuludest ja investeeringutest kaks protsenti. Anneli Oti sõnul on eelarve valikud suunatud tulevikku, andes muuhulgas kultuuritöötajatele mitu aastat oodatud palgatõusu.

Kõrgharidusega kultuuritöötajate miinimumpalk tõuseb 1400 euroni

23.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium kinnitas, et avaliku sektori palgafondi viieprotsendiline kasv tuleval aastal tähendab ka seda, et kõrgharidusega kultuuritöötjate miinimumpalk tõuseb 1400 euroni.

Ott: Narva Vaba Lava ja Sakala teatrimaja võiks koondada ühe sihtasutuse alla

22.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium teeb sihtasutusele Vaba Lava ettepaneku alustada arutelu uue riigi asutatud sihtasutuse loomiseks, mis hõlmaks Narva teatrikeskust ning Sakala tänava teatrihoonet.

Sutrop: teadusnõukojas võiks olla ka kultuurivaldkonna esindaja

22.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu aruteluhommikul selgitasid kultuurivaldkonna esindajad, milline saab olema sektori tulevik, samuti näitlikustasid kultuuri rolli majanduse elavdamisel. Kultuurikomisjoni liikme Margit Sutropi sõnul oli kohtumine vajalik ning võimalik, et tänu sellele toimus isegi mõtlemise muutus.

Kultuurilise mitmekesisuse asekantslerina jätkab Piret Hartman

21.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott kinnitas teisipäeval kultuurilise mitmekesisuse asekantsleriks Piret Hartmani, kes jätkab sellel ametikohal teisel viieaastasel perioodil.

Puur kavatseb presidendi kultuurinõuniku ameti kõrval muusikavallas jätkata

20.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... President Alar Karise kultuurinõuniku ametisse asub helilooja ja dirigent Rasmus Puur, kes kinnitas, et jätkab uue ameti kõrvalt kindlasti ka heliloominguga tegelemist.

Kati Ilves: Tartus ja Lõuna-Eestis on kokku põimunud ürgne ja kaasaegne

18.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves rõhutas, et kultuuripealinn on kõike muud kui keskpärane ja mugav, kuid see ühine väljakutse peab olema seejuures 100 protsenti fun.

Riiklikult tähtsad kultuuriehitised on väga erinevas valmidusjärgus

14.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kinnitas esmaspäeval küll riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerea, kuid pole kindel, et hooned just selles järjestuses valmima hakkavad.

Ott: eesmärk on, et kultuuritöötjate palk jõuaks keskmise palga lähedale

14.09.21 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott ütles ERR-ile, et kuigi ühelt poolt on eesmärk tõsta kõrgharidusega kultuuritöötjate miinimumpalka, siis peaks siiski ühtlustama ka kohalike omavalitsuste eelarvest palka saavate kultuuritöötajate töötasusid.

DocPointi filmid ETV2 ekraanil

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: