Kultuuripoliitika

Hartman: Sillamäe muinsuskaitse alla võtmine ootab ameti uue juhi otsust

16.11.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman sõnas veebisaates "Otse uudistemajast", et muinsuskaitsekomisjoni hinnangul tuleks Sillamäe võtta muinsuskaitse alla, kuid hetkel seisab lõplik otsus ameti uue juhi taga, kes valitakse loodetavasti selle aasta lõpus.

Kultuurilise mitmekesisuse asekantsleriks sai Eda Silberg

11.11.22 EESTI ... Kultuuriminister Piret Hartman nimetas kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsleriks Eda Silbergi. Uus asekantsler alustab tööd 14. novembril.

Hartman punamonumentidest: tuleb vältida poliitiliselt laetud otsuste vastuvõtmist

10.11.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kolmapäeval saatsid loomeliidud välja avaliku pöördumise, milles kritiseerisid justiitsministeeriumi algatatud ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse muutmise eelnõud. Kultuuriminister Piret Hartman vastas sellele pöördumisele, rõhutades, et oluline on anda rohkem sõnaõigust ekspertidele, et vältida poliitiliselt laetud otsuste vastuvõtmist.

Piret Hartman: muusikakoolide sulgemine on mõeldamatu

29.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti muusikakoolide liit pöördus oktoobri alguses valitsuse ja riigikogu kultuurikomisjoni poole muusikakoolide õpetajate võrdseks kohtlemiseks. Kultuuriminister Piret Hartman kinnitas saates "Helikaja", et muusikakoolide sulgemine on mõeldamatu, sest mitte ainult ei paku see lastele olulist väljundit, vaid tagab ka muusikavaldkonnas professionaalse järelekasvu.

Suurenenud autorihüvitusfondist läheb tuleval aastal laenutushüvituseks 500 000 eurot

28.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Riik otsustas möödunud nädalal, et tõstab autorihüvitusfondi eelarvet 400 000 euro võrra ja fondi lähiaastate baasrahastuseks saab 650 000 eurot. Reedel avaldas kultuuriministeerium, et laenutushüvituseks läheb sellest summast tuleval aastal 500 000 eurot.

Kultuuriministeerium otsib võimalusi muusikakomisjoni mitmekesistamiseks

26.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumi kuueliikmelisest muusikakomisjonist on neli inimest seotud Interpreetide Liiduga, mis on muusikavaldkonna esindajate sõnul tekitanud kallutatud olukorra. Komisjoni juhi Ivo Lille sõnul vaadatakse üle raha jagamise alused ning käib uue komisjoni moodustamine.

Tartu kultuuritöötajad ähvardavad palgatõusu nimel streikida

22.10.22 EESTI ... Tartu kultuuritöötajad plaanivad streikida, kui nende palka ei tõsteta.

Kunstiteadlane Pätsi peast: seal on peaaegu kõik asjad valed

20.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kunstiteadlane ja semiootik Gregor Taul ütles "Terevisioonis", et Eestis võiks laiemalt küsida, kas uute monumentide püstitamine on parim moodus mälestamiseks.

Kulka toetused järgmisel aastal inflatsiooniga sammu ei pea

17.10.22 EESTI ... Kultuurkapitali toetused järgmisel aastal kunstnikele ja sportlastele inflatsiooniga sammu ei pea, aga ka ei vähene.

Ettepanek: riiklikult tähtsaid kultuuriobjekte võiks rahastada korraga

10.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Riigikogu kultuurikomisjon pakkus välja, et kultuurkapitali seaduses võiks sisse viia muudatuse, mis võimaldaks rahastada korraga kasvõi kõiki pingeritta seatud riiklikult tähtsaid kultuuriobjekte. Muudatus võimaldaks lähiajal alustada ka praegu viiendal kohal oleva filmilinnaku ehitusega.

Kunstnikupalka hakatakse maksma lisaks veel viiele kunstnikule

05.10.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Uue kultuurieelarvega laieneb alates 2023. aastast loomepalkade meede 5 kunstnikupalga võrra. Samuti tõuseb koos kõrgharidusega kultuuritöötaja miinimumpalgaga kunstniku- ja kirjanikupalk 1760 euroni kuus.

Hartman: kohalikes omavalitsustes arvatakse kohati, et kultuur on vaid kulu

29.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman kinnitas ERR-ile antud intervjuus, et kõrgharidusega kultuuritöötajate kõrval plaanivad nad lähiajal keskenduda ka kohalikele omavalitsustele, et ka sealsete kultuuritöötajate palgad kasvaksid.

Riiklike kultuuritöötajate palga alammäär tõuseb 1600 euroni

27.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Riiklike kultuuritöötajate palga alammäär tõuseb 2023. aastal 1400 eurolt 1600 eurole.

Kallinenud ehitushindade tõttu takerdub mitme kultuuriobjekti ehitus

26.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kallinenud ehitushindade tõttu on nii riigil kui ka kohalikel omavalitsustel raskusi valmis ehitada erinevaid kultuuriobjekte. Nii lükkub edasi näiteks Tartu linnamuuseumi laienemise plaan, aga ka ühishoidlate ja rahvusringhäälingu uue hoone ehitamiseks ei lööda tõenäoliselt koppa maasse esialgu plaanitud ajal.

Kultuurkapitali hea rahaline seis lubaks rajada korraga kolme ehitist

12.09.22 EESTI ... Kui praegu lubab seadus kultuurkapitalil toetada vastavalt pingereale üheaegselt kuni kahe riiklikult tähtsa kultuuriehitise rajamist, siis nüüd arutab riigikogu kultuurikomisjon, kas toetust ei peaks laiendama korraga kolmele objektile, et raha kultuurikapitali arvele niisama seisma ei jääks.

Hartman kultuuri rahastamisest: kõik tunnevad end võrdselt halvasti, mitte võrdselt hästi

09.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman tõdes saates "OP", et tänase kultuurirahastuse juures tunnevad kõik kultuuritöötajad end võrdselt halvasti, mitte võrdselt hästi.

Piret Hartman palgaküsimusest: lahendus tuleb leida ka kohalikes omavalitsustes

07.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman tunnustas Klassikaraadiole antud intervjuus kultuurisektorit, kes nõuab avalikus pöördumises palgatõusu palkade ja tegevustoetuste tõusu, ning kinnitas, et see on ka riigieelarve läbirääkimistel kultuuriministeeriumi põhiline prioriteet.

Kultuurisektor ootab valitsuselt palkade ja tegevustoetuste tõusu

07.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurivaldkonna organisatsioonid saatsid valitsusele kolmapäeval avaliku kirja, milles nõuavad palkade ja tegevustoetuste tõusu.

Kultuuriministeerium toetab Eesti loovuurijaid 413 000 euroga

06.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman allkirjastas esmaspäeval käskkirja, millega jagati esimest korda taotlusvoorust "Kultuuri- ja loomevaldkondades loovuurimuse toetamise" 11 projektile 413 000 eurot.

Kaidi Urmet: raamatukogude toetus võiks suureneda vähemalt 30 protsenti

05.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Piret Hartman kohtus kirjastajate ja kirjanike esindajatega, otsides lahendusi autorihüvitiste ja rahvaraamatukogude toetustega seotud probleemidele. Kirjastuste liidu juhi Kaidi Urmeti sõnul võiks raamatukogude toetus suureneda vähemalt 30 protsenti.

Madle Lippus taskuparkidest: tänav on koht, kus saab istuda ja vajadusel aja maha võtta

02.09.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Augustikuu lõpus paigaldas Tallinna linnavalitsus linna kolm taskuparki. Tallinna abilinnapea Madle Lippus sõnas ERR-ile antud intervjuus, et taskuparkidega soovitakse linna koha- ja olemisväärtus tõsta.

Kultuurkapital suurendas maakondade rahastust

29.08.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuurkapitali nõukogu otsustas suurendada maakondlike ekspertgruppide rahastust, muudatus jõustub selle aasta kolmandast jaotusest.

Valitsus suurendas Film Estonia tagasimaksefondi mahtu 3,4 miljoni euro võrra

04.08.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Valitsus otsustas neljapäeval ühekordselt suurendada tagasimaksefondi Film Estonia mahtu 3,4 miljoni euro võrra. Seega on Film Estonia 2022. aasta maht kokku 5,4 miljonit eurot.

Tartu SÜKU rahastus ootab kultuurikomisjoni otsust

04.08.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Enne linnavalitsusega Tartu Südalinna Kultuurikeskuse (SÜKU) rahastamise lepingu sõlmimist tahab kultuurkapitali juht Margus Allikmaa veel riigikogu kultuurikomisjoniga nõu pidada.

Tallinn, kultuuri- ja eelkõige muusikalinn

30.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Tallinn ja kultuur on viimasel ajal linnavalitsuse tasemel taas lähemateks sõpradeks saanud. Küllap on sel tegemist abilinnapea Kaarel Oja ja ööelu nõuniku Natalie Metsa aktiivse tegevusega. Kultuurilehes Sirp peetud pika vestluse põhiteemadeks olid muusikalinn ja elava muusika klubide toetus, filmilinnak ja teised kultuuriga seotud ehitusplaanid, samuti muuseumipühapäev ja linnakunst.

Piltuudis: kultuuriministrite kohtumine Saaremaal

25.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Sel nädalavahetusel kohtusid Saaremaa ooperipäevadel 14 Eesti kultuuriministrit, et arutleda koos kultuurivaldkonnas oluliste teemade üle ning jagada kogemusi ja nõuandeid praegusele ministrile.

Hartman: kõige suurem murekoht on spordivaldkond

22.07.22 EESTI ... Uus kultuuriminister Piret Hartman (SDE) ütles intervjuus ERR-ile, et talle teeb muret spordivaldkonna teemade välja jäämine koalitsioonilepingust. Palgatõusu hakkab ta enda sõnul nõudma nii kultuuritöötajatele kui ka treeneritele. Hartman kinnitas ka, et on otsustanud ka tulevastel riigikogu valimistel kandideerida, võimalusel Ida-Virumaal.

Eesti kultuuri rahvusvahelistumist toetatakse ligi 200 000 euroga

13.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministri ülesannetes Liina Kersna allkirjastas käskkirja, millega jagatakse taotlusvooru "Eesti kultuur maailmas" 2022. aasta 2. vooru raames 15 projektile kokku 198 677 eurot.

Selgusid "Ela ja sära" tänavused stipendiaadid

05.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Teisipäeval kinnitas Kultuurkapitali nõukogu "Ela ja sära" stipendiaadid 2022.-2023. aastaks.

Marje Tõemäe asub tööle Tallinna kultuuriameti kultuuriosakonna juhatajana

04.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Alates augustist asub Tallinna kultuuri- ja spordiameti kultuuriosakonna juhatajana tööle Marje Tõemäe, kes töötas kuni selle aasta juunini ETV peatoimetajana.

Kirjanike liit: väide, et laenutushüvitist pole kärbitud, on ebaaus

01.07.22 KIRJANDUS ... Kultuuriministeeriumi väide, nagu laenutushüvitist poleks kärbitud, on ebaaus, leiab Eesti kirjanike liit oma vastulauses. Avaldame pöördumise täismahus.

Taaniel Raudsepp: nimetada laenutushüvitise vähenemist kärpeks on ebaaus

01.07.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Arusaam, et Kultuuriministeerium on tegelenud kärpimisega või röövimisega päise päeva ajal, nagu on avalikus meedias kinnitatud, ei pea paika. Reaalsus on märksa proosalisem, kirjutas kultuuriministeeriumi asekantsler Taaniel Raudsepp arvamusloos.

Kirjanike liit: laenutushüvitiseks eraldatud summa muudab kogu ettevõtmise naeruväärseks

30.06.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium eraldas autoritele tänavu laenutushüvitiseks 124 671 eurot, mis on 57 protsenti väiksem kui eelmisel aastal ja ühtlasi läbi ajaloo väikseim selleks eraldatud summa Eestis. Eesti Kirjanike Liit leiab oma pöördumises, et see summa muudab kogu ettevõtmise naeruväärseks.

Eesti sõlmis Ukraina kultuuriministeeriumiga kavatsuste deklaratsiooni

30.06.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits allkirjastas Ukrainas Lvivis koos kaheksa teise Ida- ja Kesk-Euroopa riigiga Ukraina kultuuriministeeriumiga kavatsuste deklaratsiooni.

Kultuuriministeeriumi laenutushüvitiseks eraldatud summa on ajaloo väikseim

28.06.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium eraldas autoritele tänavu laenutushüvitiseks 124 671 eurot, mis on 57 protsenti väiksem kui eelmisel aastal ja ühtlasi läbi ajaloo väikseim selleks eraldatud summa Eestis.

Väike- ja erateatrid ootavad selgemat rahastamist ja väärtustamist

22.06.22 TEATER ... Paide teatri lõpetamine on tõstatanud kultuurivaldkonnas teravalt üles era- ja väiketeatrite rahastamise ja väärtustamise küsimuse. Riigikogus ootab kolmandat lugemist etendusasutuste seadus, kuid Vaba Lava teatrijuhi Märt Meose sõnul oleks vaja hoopis põhjalikku teatrireformi.

Kultuuriministeeriumi uue taotlusvooruga toetatakse loovuurimusi

26.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium avas taotlusvooru, millest toetatakse kunsti-, disaini-, muusika-, audiovisuaal-, etenduskunstide, arhitektuuri- või kirjandusvaldkonnas tehtavaid loovuurimusi. Voor on avatud 27. juunini.

Vaba Lava Narva teatrikeskuse rahaline seis on taas segane

23.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Vaba Lava Narva teatrikeskus kavatseb tuleval hooajal korraldada piirilinnas suuri teatrifestivale. Samas pole selge, kas teatrikeskus riigilt tuge saab, sest läbirääkimised on ummikus ja Vaba Lava käib kultuuriministeeriumiga kohut.

ERM-is toimub teadusseminar etnograafiamuuseumide dekoloniseerimisest

21.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Eesti Rahva Muuseumis toimub esmaspäeval, 23. mail teadusseminar "Postkolonialism museoloogias ja ... soome-ugri etnograafia?".

Kultuuriministeerium jagas valdkonnale üle kahe miljoni euro kriisiabi

18.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium jagas kahest taotlusvoorust kokku 2 124 501 eurot erakorralist abi erasektori kultuurikorraldajatele ja suurkontsertide korraldajatele.

Mariliis Mõttus. Kriiside kirves muusikatööstuse kuklal

14.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kuidas seista muusikaettevõtjana püsti ja liikuda edasi, kui üks jalg lonkab, sõda ja energiakriis järavad juba teise kallal ning muud keelud (loe: alkoholipiirang) pidurdavad betoonkingana tegutsemishoogu), küsib Mariliis Mõttus Müürilehes.

Kultuuriministeeriumi meedianõunikuna alustab tööd Andres Jõesaar

12.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Alates 16. maist asub kultuuriministeeriumis meedianõunikuna tööle Andres Jõesaar.

Kultuuriministeerium ei luba Eesti Kontserdil lõpetada lepingut Peterburi Jaani Kirikuga

11.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium ei luba Eesti Kontserdil lõpetada pikaajalist lepingut Peterburi Jaani Kirikuga. Kultuuriminister Tiit Teriku sõnul on Peterburi Jaani Kirik Eesti jaoks oluline objekt ja lepingu lõpetamine seaks ohtu sealse eesti koguduse ja kogukonna tegevuse kirikus.

Kaarel Oja: Tallinna vanalinnas on puudu igapäevase elu taristust

10.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Möödunud nädalal teatas Von Krahli teater, et lõpetab selle aasta lõpus Tallinna vanalinnas tegevuse. Tallinna kultuurivaldkonna abilinnapea Kaarel Oja kinnitas, et hetkel on Tallinna vanalinn tugevalt turistidele orienteeritud ning lähiaastatel hakatakse selle probleemiga tugevamalt tegelema.

Tõnu Seilenthal: reisides näeme me ebaharilikku ja hakkame lähemalt elu üle mõtlema

10.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... 12. mail leiab taas aset Eesti Rahva Muuseumi loodud tasuta ürituste sari Hõimuklubi, kus astub üles Tartu Ülikooli uurali keelte ja hungaroloogia dotsent Tõnu Seilenthal. Seilenthal meenutab klubis oma rännuteid teisel pool Uuraleid laiuvail Handimail.

Kultuurisektor riigilt soovitud tuge lisaeelarvega ei saa

09.05.22 EESTI ... Kultuuriminister Tiit Terik (Keskerakond) vastas eitavalt Eesti teatri-, filmi-, muusika-, muuseumi- ja kunstirahva ühispöördumisele saada riigi lisaeelarvest 20 miljonit eurot Covid-19 piirangutest tekkinud kahjude kompenseerimiseks.

Eesti Kontsert lõpetab lepingu Peterburi Jaani kirikuga

06.05.22 EESTI ... Eesti Kontsert on sunnitud rahvusvahelisest olukorrast tulenevalt lõpetama lepingu Peterburi Jaani kiriku kogudusega. Nimelt ei ole Eesti Kontserdil enam võimalik oma kohustusi kiriku hoones täita. Riik otsib aga võimalusi, et saaks hoones tegevust jätkata.

Kultuuriminister: vabakutseliste loovisikute õiglane toetus on prioriteet

03.05.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Tiit Terik pidas 2. mail Riigikogus kultuuri- ja spordipoliitika aastakõne, milles tutvustas lähiaastate arengustrateegia põhimõtteid. Üheks eesmärgiks on Teriku sõnul leida vabakutseliste loovisikute toetamiseks õiglane süsteem.

Kultuuriministeerium hakkab uurima kunstniku- ja kirjanikupalkade mõju

25.04.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium kuulutas välja hanke, et uurida loometöö tasustamist ja hinnata loomepalkade mõju.

Sirje Helme Kumu tühjast näitusesaalist: see on väga kaugel tsensuurist

23.03.22 KULTUURIPOLIITIKA ... Lääneriigid on vene sõjalist agressiooni Ukrainas peegeldanud lisaks majanduslikule boikotile ka vene sportlaste ja kultuuriinimeste väljaarvamisega võistlustelt ja kultuuriüritustelt. Vikerraadio "Reporteritunnis" arutasid teema üle Eesti kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme ja Tallinna ülikooli rektor Tõnu Viik.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: