Kultuuriportaali koroonaleevendus | Rein Raamatu lühianimatsioon "Värvilind"

"Värvilind" Autor/allikas: Kaader filmist

Sel nädalal tähistatakse erinevate ürituste ja veebilinastustega legendaarse filmilavastaja ja -kunstniku Rein Raamatu 90. sünnipäeva. Sel puhul jagame ka oma veergudel Raamatu 1974. aastal valminud lühianimatsiooni "Värvilind", mis linastus 1987. aastal ka Annecy filmifestivalil režissööri retrospektiivprogrammis.

Must-valges maailmas sünnivad värvilised linnud – punane, kollane, sinine, roheline, violetne. Igaüks neist toob maailma kaasa ühe värvi. Linde ründab kass, kes tahab neid hävitada. Linnud võidavad kassi. Nad ühinevad imekauniks värvilinnuks. Hele, ilmetu must-valge maailm muutub mitmevärviliseks.

Rein Raamat (s 1931) on tuntud nii filmikunstniku kui ka animarežissöörina. Legendaarsete Eesti mängufilmide "Põrgupõhja uus vanapagan", "Viini Postmark" ja "Viimne Reliikvia" kunstnik pööras 1971. aastal oma elus uue lehekülje, pannes aluse Eesti Joonisfilmile. Joonisfilmis veedetud aastate jooksul lavastas vanameister kokku 14 joonisfilmi, millest mõned tuntumad on "Lend" (1973), "Värvilind" (1974), "Kilplased" (1974), "Suur Tõll" (1980) ja "Põrgu" (1983).

Üks Raamatut iseloomustav joon oli koostöö oma aja kultuuriavangardiga. Teiste seas kutsus ta oma loomingulisele teekonnale Leonhard Lapini, Rein Rannapi, Veljo Tormise ning Jüri Arraku. Rein Raamat kaasas oma tiimi ka Priit Pärna, Avo Paistiku, Janno Põldma ning Heiki Ernitsa. Oma loomingulise panuse eest on Raamat pälvinud nii PÖFF-i elutööauhinna kui Valgetähe IV klassi teenetemärgi. 2020. aastal sai ta rahvusvahelise animatsiooni assotsiatsiooni ASIFA elutööpreemia.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: