Eesti Filharmoonia Kammerkoori album pälvis Diapason d'Or aastaauhinna

Eesti filharmoonia kammerkoor.
Eesti filharmoonia kammerkoor. Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Kaspars Putniņši ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori CD-plaat "Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons" sai auhinna "Diapason d'Or de l'Année", mida annavad välja Prantsuse ajakiri Diapason ja raadiokanal France Musique.

Ajakirja Diapason kriitikud valivad aasta jooksul välja antud plaatidest 15 parimat klassikaalbumit eri žanrites, sh ooperi, sümfoonia, kammermuusika jm hulgast; Eesti Filharmoonia Kammerkoori plaati hinnati aasta parimaks koorimuusika valdkonnas.

Sama album on esitatud sel aastal Grammy nominendiks parima kooriesituse kategoorias ning pälvis ka oktoobrikuu Diapason d'Or auhinna. Salvestusprotsessis, mis toimus 2020. aasta jaanuaris Tallinna Niguliste kirikus, osales tunnustatud helirežissöör Jens Braun, koormeister oli Heli Jürgenson ja plaadi andis välja BIS Records selle aasta juunis.

"Alfred Schnittke ja Arvo Pärt olid lähedased sõbrad, mõlemal ka väga tihe side õigeusu kirikuga. Kui Schnittke viib kuulaja oma isiklikule teekonnale, mis avab nii inimeksistentsi ohtlikud sügavused kui ka ekstaatilised seisundid, siis Pärt loob oma muusikaga templi ja palveruumi," rääkis Kaspars Putniņš intervjuus ajakirjale Diapason.

Putniņšil koos kammerkooriga on kujunenud BIS Recordsiga aastatepikkune tulemusrikas koostöö. Eelmises koostöös valminud album, samuti Schnittke ja Pärdi loominguga, võitis 2018. aastal Gramophone'i auhinna. Peatselt on ilmumas BIS Recordsi alt juba ka järgmised plaadid – Rahmaninovi "Püha Johannes Kuldsuu liturgia" (op 31) ning Ülo Kriguli autoriplaat.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori plaate on esitatud 16 korral Grammyle ning kahel korral hinnatuima plaadiauhinna võitnud. Plaadistusi ehivad ka teised auhinnad, sh Gramophone'i auhind, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Choc de l'Année Classica, Eesti Parima Klassikaalbumi tiitlid, ajakirja Classica tunnustus jt, korduvalt on salvestised jõudnud Billboardi edetabeli esikümnesse jne. 2020. aastal valis BBC muusikaajakiri Classical Music Eesti Filharmoonia Kammerkoori kümne parima koori hulka maailmas.

Kammerkoori järgmised kontserdid on tulemas 8.–11. detsembrini Viljandis, Tallinnas, Paides ja Haapsalus, kus kava "Missa Tagore" juhatab Pärt Uusberg.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: