Kinos Sõprus toimub Aafrika filmiklassika eriprogramm

"Touki-Bouki" Autor/allikas: Kaader filmist

Jaanuarikuu pühapäevadel toovad kino Sõprus ja Prantsuse Instituut esimest korda eesti publikuni valiku 1960. ja 1970. aastate Aafrika kinoklassika pärlitest.

Aafrika fookusega eriprogrammi "Püha Sõprus" avab 16. jaanuaril kell 20.00 Senegali kultusfilm "Touki-Bouki", mida peetakse ka üheks esimeseks Aafrika avangardfilmiks ja mille režisööri Djibril Diop Mambetyd on võrreldud Jean-Luc Godard'iga.

1973. aastaks, mil "Touki-Bouki" välja tuli, oli Aafrika riikides tehtud umbes 15 filmi, mis käsitlesid teemadena enamjaolt koloniaalminevikku, vabadusliikumisi, kultuurilist assimilatsiooni või äsja iseseisvunud riikide probleeme. Mambety käekiri erines sellest mõnevõrra, tegeledes sotsiaalpoliitiliste teemadega vabamal ja poeetilisemal viisil.

Eriprogramm jätkub 23. jaanuaril kolme lühifilmiga. "Cabascabo" (1969, rež. Oumarou Ganda) jutustab loo Nigeri laskurist, kes võitles Indohiina sõjas ning naaseb demobilisatsiooni korras ja rikkaks saanuna kodukülla. "Seikleja tagasitulek" (1966, rež. Moustapha Alassane) on pöörane vestern, mis rullub lahti Nigeri külas. Cote d'Ivoire'i kunstipärane "Üksilduse düünil" (1964, rež. Timite Bassori) põhineb legendil veejumalannast Mamy Wattast, kes inimolendeid oma võrku püüab. 30. jaanuaril paneb Aafrika fookusele tänapäevasema punkti Uganda märul "Kes tappis kapten Alexi?" (2010, rež. Nabwana I.G.G.), mis on HÕFF-il korra ka linastunud.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: