Kinoliidu pöördumine kultuurikomisjonile: Eesti film vajab paviljoni ja riigitoetust

Tallinn Film Wonderlandi projekt.
Tallinn Film Wonderlandi projekt.

Eesti kinoliit saatis ühes mitmete teiste loomeliitudega riigikogu kultuurikomisjonile pöördumise, milles paluvad enne riigikogu täiskogu lõpphääletust vaadata üle otsus, mille kohaselt jäeti filmilinnaku projekt riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimistust välja.

"Meie, Eesti filmide loojad, oleme viimastel aastatel tõestanud, et meie oskused on maailmatasemel. Nüüd vajame Eesti riigi tuge, et teostada oma võimed ja võtta vastu rahvusvahelisi filmiprojekte – oluline on nii piisava tootmiseelarve säilitamine kui ka suurte filmide tegemiseks vajaliku infrastruktuuri ehitamine," seisab pöördumises.

Välja tuuakse asjaolu, et olemas on kolmest stuudiost koosneva filmilinnaku ehitamise detailne äri- ja ehitusprojekt "Tallinn Film Wonderland", krunt Tallinna kesklinna lähistel ning kodumaiste ja rahvusvaheliste filmitegijate huvi stuudios aegu broneerida.

"Kõigele sellele vaatamata jäi filmilinnak 3. mail 2021 Riigikogu kultuurikomisjonis toimunud hääletusel välja riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimistust. Me palume kogu filmivaldkonna nimel see otsus enne Riigikogu täiskogu lõpphääletust ümber vaadata, et kultuurivaldkond, kus pole siiani ühtegi riiklikult toetatud infrastruktuuriobjekti, saaks püsima jääda ja areneda."

Ka on rõhutatud seda, kuivõrd hädavajalik on riigieelarvestrateegias filmitootmise eelarve jätkamine vähemalt senisel tasemel, mitte rahastuse kärpimine tänaselt seitsmelt miljonilt eurolt neljale miljonile eurole.

"See tähendaks filmirahastuse langust enam kui 10 aasta tagusesse aega. Kas me kümne aasta taguse rahastusega saaksime osaleda filmi tootmises, mis tõi Cannes'i filmifestivalilt grand prix? Filmimaailma kategooriates, võrreldes seda spordiga, on tegemist vaieldamatult olümpiavõiduga."

Lisaks kinnitatakse, et läbi FilmEstonia meetme toob filmisektor selle summa Eesti majandusse igal aastal mitmekordselt tagasi. "Suurfilm "Tenet" tõi Eestisse ligi 16 miljonit eurot, kaasates pea 700 väikeettevõtet, millest omakorda vaid 200 olid seotud filmisektoriga. "Tenetile" lisaks on film Eesti majandusse viimase nelja aastaga juurde toodud 18,2 miljonit eurot. Iga riigi poolt investeeritud euro on tagasi toonud 6,6 eurot."

Kinoliidu pöördumisega on ühinenud ka Balti filmi, meedia ja kunstide instituut, Tallinna Ülikool; Eesti animatsiooni liit; Eesti dokumentalistika gild; Eesti filmiajakirjanike ühing; Eesti filmioperaatorite liit; Eesti filmitööstuse klaster; Eesti rahvuslik filmiprodutsentide ühing; Eesti stsenaristide gild; Eesti režissööride gild; Eesti filmitootjate liit; MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival; Industry@Tallinn & Baltic Event; kino Sõprus / Must Käsi; kino Artis / OÜ Tallinnfilm; filmimuuseum; Eesti ajakirjanike liit; Eesti kunstnike liit; Eesti tantsukunsti ja tantsuhariduse liit; Eesti teatriliit; Eesti näitlejate liit.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: