Riigikogu lisas filmilinnaku riiklikult tähtsate kultuuriehitiste nimekirja

{{1631548920000 | amCalendar}}
Riigikogu alustas uut sügisistungjärku
Riigikogu alustas uut sügisistungjärku Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogus läbis teise lugemise riiklikult tähtsate kultuuriehitiste eelnõu, nimekirja lisati ka filmilinnak.

Kultuurikomisjon tegi eelnõuga ettepaneku kinnitada riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerida järgmiselt: Tartu Südalinna kultuurikeskus, Narva Kreenholmi kultuurikvartal "Manufaktuur", Arvo Pärdi nimeline muusikamaja Rakveres, rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitus.

Riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingeritta lisati viiendaks Tallinna filmilinnak 73 poolthäälega.

Eelnõu kiideti heaks 79 poolthäälega, vastu ei hääletanud keegi.

Eesti Kultuurkapitali seaduse kohaselt toetab kultuurkapitali nõukogu vastavalt riigikogu otsusega kinnitatud pingereale riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamist ja renoveerimist. Ühel ajal saab toetada kuni kahte objekti. Kultuuriehitiste rajamiseks ja renoveerimiseks eraldatakse igal aastal 60,6 protsenti kultuurkapitalile sihtotstarbeliselt laekuvast hasartmängumaksust.

Eesti Kultuurkapitali vahenditest on riigikogu 1996. aasta otsuse alusel rahastatud kolme riiklikult tähtsa kultuuriobjekti ehitust: Kumu kunstimuuseum, Eesti Rahva Muuseum ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saal. Praeguseks on Kumu kunstimuuseumi ehitamine tasutud. Eesti Kultuurkapital saab oma osa Eesti Rahva Muuseumi ehituse rahastamisest tasutud prognooside kohaselt 2022. aasta juuliks ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saali osa 2022. aasta märtsiks.

Seejärel on võimalik asuda esmaspäevase otsuse alusel pingeritta seatud objektide ehitamise ja renoveerimise rahastamise juurde.

Riigikogu kultuurikomisjon alustas riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingerea ettevalmistamisega 2020. aasta veebruaris, kui esitas avaliku üleskutse ettepanekute esitamiseks. Ettepanekuid oodati ehitiste kohta, mis on olulised kogu Eesti kultuurile, aitavad kaasa Eesti kultuuri, sealhulgas rahvuskultuuri järjepidevuse tagamisele ja kultuurivaldkonna terviklikule arengule ning soodustavad kultuurivaldkondade vahelist koostööd. Ettepanekute esitamisel sooviti ka ehitise regionaalset põhjendatust ning selle võimalikke kasutajaid ja osasaajaid.

Kultuuriminister: filmilinnak peab valmima võimalikult kiiresti

Kultuuriminister Anneli Ott ütles oma kommentaaris, et filmilinnaku lisamine riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimekirja on filmitööstuse arengu jaoks hädavajalik.

"Filmitööstus on rahvusvaheline ja nende väärtusahelad ei tohi Eesti majandusest mööda joosta ainult sellepärast, et meil on puudu kõigile nõuetele vastav võttekompleks," ütles kultuuriminister ja Eesti Kultuurkapitali nõukogu esimees.

"Edasised arutelud peavad otsustama, millise prioriteetsusega Eesti Kultuurkapital üleriigilise tähtsusega objekte rajama hakkab. On oluline, et filmilinnak valmiks võimalikult kiiresti," lisas Ott.

Ott märkis, et peatselt algavatel riigieelarve läbirääkimistel on kultuuriministeeriumi tähtis eesmärk filmieelarve, et kodumaiste filmide tootmine ja levitamine saaks jätkuda varasemaga võrreldes vähemalt samas mahus.

Ott Maaten: Eesti rahvas on ooperisaali ära teeninud

Rahvusooperi peadirektor Ott Maaten ütles, et rahvusooperi praeguse hoone juurdeehituse kinnitamine tähtsate kultuurobjektide nimekirjas võimaldab nii hoonet kui kogu institutsiooni kaasajastada.

"Me teame, et see otsus on alles pika tee algus. Lubame, et edasine diskussioon ning edasiliikumine ehituse suunas on võimalikult läbipaistev, tasakaalukas ning püüab võimalikult palju arvesse võtta kriitikat ja ettepanekuid. Kindlasti peavad selles protsessis saama vastuse kõik muinsuskaitse ja linnaplaneerimisega seotud küsimused. Edasiste arengute märksõnadeks on laiapõhjaline kaasamine ning kõigi osapoolte kuulamine ja arvestamine," kommenteeris ta.

"Eesti rahvas on Eesti esimese ooperisaali ära teeninud," lisas Maaten.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: