Saates "Kultuuristuudio. Looming" on külas luuletaja Sveta Grigorjeva

Sveta Grigorjeva, Kaisa Ling ja Kaspar Viilup
Sveta Grigorjeva, Kaisa Ling ja Kaspar Viilup Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Saates "Kultuuristuudio. Looming" on sel nädalal vaatluse all luuletaja Sveta Grigorjeva debüütkogu "Kes kardab Sveta Grigorjevat?", samuti uuritakse kunsti rolli sõja ajal ning räägitakse vabakutseliste olukorrast Eestis.

2013. aastal ilmunud Sveta Grigorjeva debüütkogu "Kes kardab Sveta Grigorjevat?" oli ootamatu menuraamat, mis müüdi kiirelt läbi ning mille tagasiside oli küllalt keevaline. Oli neid, kellele läks Grigorjeva looming väga korda, teised samas vihkasid seda samuti kirglikult. "Kultuuristuudio. Looming" üritab muukida lahti, miks on saanud sellest luulekogust omamoodi ajastu märk.

Saatejuht Kaspar Viilup uurib Grigorjeva loomingut ja kunsti rolli sõja ajal koos muusiku ja kirjandusajakirjaniku Kaisa Linguga. Lisaks vaatleb lähemalt Sveta Grigorjeva luulet kirjandusteadlane Joosep Susi.

Kaspar Viilupi sõnul on Sveta Grigorjeva üks neid autoreid, kellest pidevalt räägitakse, kuid keda enamik inimesed tegelikult lugenud pole. "Sveta nime seostavad paljud ilmselt aastaid tagasi presidendi roosiaias peetud kõnega, mis ajas suurt hulka inimesi tõsiselt vihale, kuid tegelikult on ta kirjutanud ka mitu luulekogu, mis ajaksid neid samu inimesi ilmselt veel kümme korda vihasemaks."

Saates üritavad nad mõista, mis tiivustab Grigorjevat looma ning milliseks luuletajaks ta end ise peab. Samuti proovitakse leida vastust küsimusele, kui erinevad persoonid on Sveta Grigorjeva inimesena ning Sveta Grigorjeva luuletajana.

Sarja "Kultuuristuudio. Looming" iga osa vaatleb ühe looja ühte või kahte märgilist teost, mida avatakse koos tegija enda ja tema looming mõtestajaga. Saate finaalis üllatab külaline vaatajaid ühe teda ennast mõjutanud teose looga.

Saatejuhid on Ave Häkli, Kaspar Viilup ja Meelis Oidsalu. "Kultuuristuudio. Looming" on eetris teisipäeva õhtuti kl 21.30 ETV2s.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: