Galerii. Tallinna Linnateatris esietendub Nikolai Gogoli "Revident"

Tallinna Linnateatris esietendub 29. oktoobril Nikolai Gogoli "Revident", mille lavastab Markus Helmut Ilves. Gogoli 1836. aastal kirjutatud satiiriline komöödia pilab korrupeerunud Tsaari-Venemaa ametnikke, nende ahnust ning rumalust.

Väikelinna ametkond satub ärevusse, kui hakkavad levima kuuldused pealinnast saabuvast revidendist. Kui võõrastemajja saabub kahtlane klient Hlestakov, omistataksegi talle revidendi roll ja võõras puistatakse üle nii tähelepanu kui ka rahaga, et linna kohta võimalikult positiivne raport kirjutataks. Võltsrevident ei lase võimalust käest ja kasutab lipitsevaid ametnikke nende hirmudes maksimaalselt enda kasuks ära.

Lavastaja Markus Helmut Ilves on sündmustiku toonud abstraktsesse ajatusse aega, kus lavakujundusest leiab viiteid väga erinevatele epohhidele. Seejuures pole püütud teksti tänapäevaseks muuta, sest lavastaja hinnangul töötab väheste muudatustega originaaltekst väga hästi ka kaasajal.

"Peamine põhjus, miks lavastus ei saa olla samas ajastus, kus näidend kirjutati, on Hlestakovi tegelaskuju. Hlestakov peab tänapäeval olema palju võimsam ja kavalam ning tal peab palju rohkem relvi arsenalis olema," selgitas Ilves.

Samuti on lavastaja hinnangul ajas muutunud Hlestakovi roll ja tähendus ühiskonnas. "Selle tegelase hirmuäratavus seisnebki selles, kui tavaline ta tegelikult on," märkis ta.   

Laval astuvad üles Allan Noormets, Mikk Jürjens, Simo Andre Kadastu, Külli Teetamm, Alo Kõrve, Märt Pius, Mart Toome, Kalju Orro, Andero Ermel, Jan Ehrenberg, Kaspar Velberg, Elisabet Reinsalu, Maiken Pius ja Rain Simmul.

Näidendi on vene keelest tõlkinud Toomas Kall, lavakujunduse autor Kristjan Suits, valguskunstnik Rene Liivamägi, helikujundaja Arbo Maran, dramaturgid Roos Lisette Parmas ja Markus Helmut Ilves ning lavastaja assistent Jan Ehrenberg.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: