X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

PÖFF esimese elutööpreemia sai helilooja Rein Rannap

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tänavu 70. sünnipäeva tähistanud Rannap pälvis tunnustuse eelkõige novaatorliku muusika eest, mis kujundas popkunstist mõjutatud 1970-ndate alguse eesti animatsiooni. Ta on loonud muusika kolmele selle aja märgilisele joonisfilmile: Rein Raamatu filmidele "Lend" ja "Värvilind" ning Ando Keskküla filmile "Lugu jänesepojast".

Rein Rannap ise tõstab oma filmimuusikaloomingust esile filme "Lend" ja "Šlaager" ning sooloklaveriga salvestatud "tummfilme" "Karikakramäng" ja "Lootus 3D".

"Filmi "Lend" muusika on salvestatud enne filmitegemise algust 1972. aasta kevadel ning kukkus nooruse tõttu välja väga novaatorlik. Muusika mõjub endalegi üllatavalt emotsionaalselt isegi täna," ütles värske laureaat. "Samas vaimus on tehtud ka "Värvilind" ja "Lugu jänesepojast"."

Filmis "Šlaager" on palju laule erinevas žanris, kaasa arvatud raske rokk. "Sealsed laulude ülesvõtted võiksid ilmselt kvalifitseeruda esimesteks muusikavideoteks kogu NSV Liidu territooriumil," märkis Rannap.

Väga oluliseks peab Rannap ka sooloklaveriga saadetud "tummfilme" nagu "Karikakramäng" ja Arko Oki lühimängufilm "Lootus 3D". "Olen need salvestanud nii, et film jookseb mu ees suurel ekraanil," ütles Rannap.

"Tema filmile kirjutatud rokilik taustamuusika sünkroniseeris kujunduse ja heli lausa põlvkondlikuks 1960. aastate lõpu noortekultuuri väljenduseks," on kirjutanud kunstiteadlane ja -kriitik Andreas Trossek.

Tänavu ilmunud LP-plaat "Anima POP. Muusikat eesti animafilmidest 1965–1986" ütleb Rannapi animatsioonimuusika kohta järgmist: "Rahvusliku progeroki lipulaeva Ruja juhina oli Rannap 1970-ndate algul esimene valik helindama trendikate noorkunstnike Leo Lapini ja Ando Keskküla ekskursse animafilmi. Nende osalusel valminud multikad olid innustatud psühhedeelsest esteetikast, varasematest dünaamilisemad ja värviküllasemad. Ka kontrastsemad – nende tõusud, langused ja pöörded kajastuvad ka Rannapi saatemuusikas, kus ta džässi ja barokkpopi võtteid kasutades sai haarata helisid avaramalt kui rokipubliku ees."

Toimetaja: Annika Remmel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: