Ilmus Piret Jaaksi romaanivõistlusel auhinnatud teos "Taeva tütred"

Kirjanike liidu romaanivõistluse võitjad
Kirjanike liidu romaanivõistluse võitjad Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kirjastuses Varrak ilmus Piret Jaaksi ajalooline romaan "Taeva tütred", mille käsikiri pälvis 2023. aasta Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel kolmanda preemia.

Laia ajaloolise diapasooniga romaan viib lugeja esimese maailmasõja aegsesse Osmanite riiki ja põhineb baltisaksa päritolu Eesti misjonäri Anna Hedwig Bülli (1887–1981) elulool, kelle teod olid võrreldavad Ema Teresa omadega.

Noor misjonär saadetakse Marashi linna orbudekodusse, kus tema silme all hakkavad lahti rulluma traagilised sündmused, mida tuntakse tänapäeval armeenlaste genotsiidina. Romaani keskseteks teemadeks on üksikisiku vastutus ja halastuse võimalikkus, mis kodust kaugele saadetud misjonäre sõja keerises painama hakkavad. Sammhaaval, sidudes kokku killukesi Eesti, Euroopa ja Lähis-Ida ajaloost, avaneb meie ees lugu inimlikust hingesuurusest.

"Taeva tütarde" autor Piret Jaaks rääkis, et teadis Anna Hedwig Bülli lugu juba mõnda aega, kuid lõpliku tõuke romaani kirjutamiseks andis sõda meie ümber.

"Bülli ja armeenlaste lugu kõlab tänapäevaga kokku mitmel tasandil. Esiteks sunnib see pöörama näo sõjas kõige haavatavamate poole ning annab hääle neile, keda on kõige vähem kuulda – lastele ja naistele. Teiseks toob see fookusesse, kuidas ajaloolised traumad ei lahene iseenesest. Kuid lisaks räägib see lugu veel millestki väga olulisest, mis võib kergesti kaoses kaduma minna, nimelt – julgusest aidata," selgitas ta.

Raamatu sisutoimetas Brigitta Davidjants, keeleliselt toimetas Tiina Randus ja kujundas Britt Urbla Keller.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: