Selgusid Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse võitjad

Foto: Priit Mürk/ERR

Esmaspäeval kuulutati Theatrumi kohvikus Ait välja Eesti Teatri Agentuuri 2023. aasta näidendivõistluse võitjad. Kokku konkureeris 74 näidendit, välja jagati esimene, teine ja kaks kolmandat auhinda ning kolm näidendit tõsteti esile äramärgituna.

Seitsmeliikmelisse žüriisse kuulusid dramaturg ja lavastaja Liis Aedmaa, lavastaja ja dramaturg Johan Elm, kirjanik ja dramaturg Piret Jaaks, näitekirjanik ja lavastaja Gerda Kordemets, teatrijuht ja produtsent Märt Meos, tele- ja filmirežissöör René Vilbre ning näitleja ja lavastaja Priit Võigemast, kes valisid nende hulgast auhinnalistele kohtadele seitse teksti.

Preemiad pälvisid:

I auhind: Erki Aule "Ellujäämise tõenäosus"

II auhind: Ott Aardam "Armas ilves"

III auhind: Vootele Ruusmaa "Keti viljad" ja Kaarel B. Väljamäe "Angerja teekond"

Äramärgitud: Kristiina Jalasto "Preili Dora pooluni", Indrek Koff "Issi!" ja Roos Lisette Parmas "Kolmas kiri: palve"

Esimese auhinna saanud Erki Aule ajalooline draama "Ellujäämise tõenäosus" on sügav ja puudutav näidend Eesti teadlasest, leiutajast ja nõukogude okupatsiooni ohvrist Johannes Hindist. Aule tekstis saavad kokku nii läbitunnetatud ajalookäsitlus kui ka rohked mänguvõimalused näitlejatele.

Ott Aardami teise auhinna saanud näidendi "Armas ilves" süžee on täis pidevalt üllatusi, jaburaid sündmusi ning nende loodud olukordade ootamatuid lahendusi. Tavalise perekonnaloona algavas näidendis püsib pinge, millega seguneb mustapoolne huumor.

Mõlemat kolmanda auhinna saanud teksti ühendab perekondlik poleemika. Vootele Ruusmaa lühinäidend "Keti viljad" on napp, puhta stiili ja tugeva kaasahaardejõuga katkestusi täis dialoog ema ja poja vahel. Kaarel B. Väljamäe "Angerja teekond" on petlikult lihtsa struktuuriga peredraama, mille iga leheküljega avaldub inimlik sisu, milles ootamatult ilmnevad meie võimetus andeks anda, oskamatus olla üksteise lähedal ja piinlikkus harjumatute teemade ees.

Kolm äramärgitud näidendit iseloomustavad võistlusele saadetud tekstide varieeruvust nii sisus kui ka vormis. Kristiina Jalasto kahe maailma vahel kõikuv "Preili Dora pooluni" üllatas huvitava struktuuriga ja tõi harvaesineval viisil sisse sõja, kõneldes sel teemal väga diskreetselt. Indrek Koffi lastenäidend "Issi!" jäi lisaks hoogsale värsile ja nõtkele keelekasutusele silma mänguliste ja põnevate kujunditega. Roos Lisette Parmase külalislahkusest kõnelev Piibli-viiteline "Kolmas kiri: palve" on paeluva omailmaga ja lavastajale väljakutset esitav tekst, mis mõjub värskelt ka teemavaliku poolest.

"Seekordne võistlus oli laia teemade galeriiga," kinnitas žüriiliige Piret Jaaks. "Rohkesti leidus peresuhete käsitlusi. lmeolukordadest perevägivallani, leebest snobismist tõeliste, hingekriipivate lähisuhtelugudeni. Võluvaimad neist näidenditest kõnelesid vanemate ja laste erinevatest maailmadest, üksteiseni väljamurdmise raskusest ka siis, kui väga hoolitakse. Puudutati sotsiaalseid teemasid tänapäeva elu varjupoolelt, nagu alkoholism, narkootikume tarbimine või suisa laste väärkohtlemine."

Eesti Teatri Agentuur korraldab näidendivõistlusi alates 1995. aastast.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: