Tiit Pääsuke avab Toompea lossi kunstisaalis isikunäituse "Nostalgiata"

Tiit Pääsuke
Tiit Pääsuke Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Kolmapäeval, 17. jaanuaril 2018 avab Tiit Pääsuke Toompea lossi kunstisaalis isiknäituse "Nostalgiata".

Avataval näitusel on väljas maalisari, mis on alustatud kolmkümmend aastat tagasi ja mida on hiljem täiendatud. Teos "Altar'88" kuulub Eesti rahvusraamatukogule ja seda eksponeeritakse näitusel raamatukogu loal. Teose maht ja kompositsioon muutub vastavalt ruumile ja seinapinnale, kus seda eksponeeritakse.

Näituse teine sari "Figura" sai alguse 2004. aastal ja koosneb praeguseks mitmekümnest väikesest maalist, mille aluseks on tsitaat Thomas Manni romaanist "Võlumägi". Vastuseks Thomas Mannile kirjeldab Tiit Pääsuke, kuidas sünnib inimese kujutis, kuid iga sarja osa esitab ka ise vaatajale küsimusi. Sarja viimased maalid on valminud aastal 2018.

Tiit Pääsuke õppis aastatel 1957–1962 Tartu kunstikoolis ning aastatel 1962–1963 ja 1966–1971 Eesti riiklikus kunstiinstituudis. Aastatel 1970–2006 töötas Pääsuke Eesti kunstiakadeemias maalimise- ja joonistamise õppejõuna, 1992–1994 Soomes Rovaniemi kunstikooli ja Lapi ülikooli õppejõuna ning aastatel 2004–2005 Tartu ülikooli vabade kunstide külalisprofessorina. Alates 2006. aastast on Tiit Pääsuke Eesti kunstiakadeemia emeriitprofessor. Näitusetegevuses osaleb Pääsuke alates 1968. aastast, aastate jooksul on tal olnud lisaks rohketele rühmanäitustel osalemisele enam kui nelikümmend isiknäitust. Alates 2006. aastast on Pääsuke vabakutseline kunstnik ja Eesti kunstnike liidu, Eesti maalikunstnike liidu ja viskiklubi UBC liige.

Tiit Pääsukest on pärjatud rea oluliste auhindade ja preemiatega, teiste hulgas Konrad Mäe nimelise medaliga 1992. aastal ja Kristjan Raua nimelise preemiaga 1975. ja 1981. aastal, Vilniuse maalitriennaali preemiaga 1975. aastal. Pääsuke on pälvinud riigi kultuuripreemia 2011. aastal ja Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Tema teoseid on mitmetes Eesti ja välismaa kunstikogudes: Eesti kunstimuuseum, Tartu kunstimuuseum, Eesti kunstnike liidu kunstikogu, Tallinna linna kunstikogu, Viinistu kunstimuuseum, Eesti vabariigi presidendi kantselei, Eesti vabariigi riigikantselei, Eesti Panga kunstikogu, ES Sadolini kunstikogu, Ludwig Fond, (Aachen, Saksamaa), ajaleht "Kaleva" kunstikogu (Soome), Tallinna Linnateater, rahvusooper Estonia, Eesti rahvusraamatukogu ning erakogud Eestis ja mujal.

Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ja see on avatud 13. aprillini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: