Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tristan Priimägi filmisoovitused: düstoopiline "Terminal", jube "Vaimude lahkaja" ja kuu käkerdis "Sobibor"

Foto: kaader filmist

Filmikriitik Tristan Priimägi jagas "Terevisiooni" eetris traditsioonilisi filmisoovitusi. Päris soovituste hulka jõudsid kaks filmi "Terminal" ja "Vaimude lahkaja", nn kuu käkerdisena tõi ta esile "Sobibori".

"Terminal", rež Vaughn Stein

"Terminal" Autor: kaader filmist

See räägib tulevikuühiskonnast, kus on näha, et asjad ei ole läinud kõige paremini. Ka siin, nagu "Kellavärgiga apelsinis" on seda tüüpi düstoopia, kus Venemaa on mingil määral maailma üle võimust võtnud. Sellele otseselt tekstis viiteid ei ole, aga näiteks sõidavad nad mingites stseenides Volgaga. Inglasted on selles mõttes erilised tüübid, et neil õnnestub alati teha žanrifilme nii, et nad suudavad luua väga kihvti õhustiku, mingi atmosfääri, keskkonna, mis hakkab kuidagi eraldi tegelasena seal filmis mängima. See on lugu just sellest täpselt lõpuni seletamata maailmast. Tegevus toimub rongijaamas ja selle ümber. Selline düstoopiline keskkond, hästi kihvtides neoonvärvides, kus algab mingisugune n-ö topeltmäng kuritegeliku maailma ülevõtmise osas ja siis tuleb välja, et seal on ka taga mingisugune kättemaksulugu. Margot Robbie kordab põhimõtteliselt enda rolli "Suicide Squadist" ehk siis on selline kaunis blond, kes on peast täiesti segi. Need mehed on mängukannid tema mingisuguses suures skeemis.

Film on mingil põhjusel vastu võetud erakordselt halvasti. Mina sellega ei nõustuks. Sellel on piisavalt unikaalsust ja originaalsust, et jääda silma. Jällegi, just see inglaste asi mulle ikkagi meeldib. Neil ei pruugi eriti raha olla, aga nad on suutnud sellega luua mingisuguse väga kihvti keskkonna.

See [odavus – toim] paistab teadjatele välja rohkem selle järgi, et kui palju on näiteks võttekohti, et see on suhteliselt sellises kompaktses ja kinnises keskkonnas üles filmitud, mistõttu ta on ilmselt natukene tundlikuma eelarvega kui mõni teine.

"Vaimude lahkaja", rež Andy Nyman ja Jeremy Dyson

"Vaimude lahkaja" Autor: kaader filmist

See läheb eelmisega väga hästi kokku, sest on ka inglise õudusfilm. Jälle äärmiselt õhustikukeskne ja minu meelest väga jube. [Oleneb] mida keegi kardab – siin ongi see vaimude maailm või mingisugune teispoolne hingede ränne, mis on minu jaoks selline teema, mille suhtes ma olen väga tundlik. Siin on ka puänt, mis selle kokku võtab.

Film on olnud kinos juba mõnda aega. Nii et see on rohkem selline viimase hetke soovitus. Soovitaks kinos kindlasti vaadata, ma arvan, et see on väga kõva adrenaliinielamus.

"Sobibor", rež Konstantin Habenski

"Sobibor" Autor: kaader filmist

Mõtlesin, et kolmandaks jagame välja kuu käkerdise auhinna. See läheb "Sobiborile". Seal on mitu päris huvitavat kunstilist valikut, millest ma lihtsalt ei saa aru. Esiteks tuleb välja, et "Highlander" on tõepoolest surematu, kuna keegi on kuskilt pööningult üles leidnud kirstu, kus on Christopher Lambertilt tolmu maha pühkinud ja pannud ta ekraanile. Ei ei saa ei väljanägemise ega näitlemisoskuse põhjal ühtegi põhjust anda, miks seda on tehtud. Ta oli kunagi kuulus mees vist. Teiseks näiteks on mindud seda rada, et ükski tegelastest peale peategelase ei räägi enda keeles. Kõik on dubleeritud, mis loob teatud filtri vahele. Konstantin Habenski, kes on ise peaosas, on režissöörina selle filmi teinud. Iseenesest juba skisofreeniline olukord ja ta ei ole sellega üldse hakkama saanud. Selle nimi võiks vabalt olla ka "Sobibor 2", kuna mulle tundub, et tegelased lihtsalt tulevad ja hakkavad midagi tegema. Mingisugust ekspositsiooni või tutvustust ei ole. Pluss sinna see heroiline värk peale. See kõik mõjub täpselt vastupidisena kui ta tegelikult ilmselt mõjuma peaks. Põhineb muidugi tõsielusündmustel – Sobibori koonduslaagri ülestõus, kust ka osad inimesed lõpuks pääsesid, ja see Petšerski on reaalne tegelane, kes seal peaosas on, aga mulle tundub, et sellele loole ja kõigile nendele tegelastele, nende mälestustele on tegelikult tehtud sellise lahendusega liiga.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: