Katre Väli: ootame NO99 majja juba kogemustega tegijat, debütandil tuleks olla väga veenev

Sihtasutus Vanalinna Teatrimaja ja kultuuriministeerium kuulutasid välja ideekonkursi, et leida uus kasutaja teatrimajja Tallinnas aadressil Sakala 3, kus enne tegutses teater NO99. "Terevisiooni" stuudios oli kultuuriministeeriumi teatrinõunik Katre Väli, kes rääkis muu hulgas, et potentsiaalne uus etenduskunstnike grupp võiks olla eksperimentaalse lähenemise ja arvestatava varasema kogemusega. Päris debütantide kohta sõnas ta, et nad peaksid sel juhul olema väga veenvad, et ruumid enda kasutada saada.

"Tingimustena oleme välja kuulutanud selle, et otsime uuenduslikke, etenduskunstide piire nihutavaid pakkumisi, mis oleksid ka suunatud rahvusvahelistumise edendamisele. Need, kes soovivad ühendada neid erinevaid valdkondi, et ei pea jääma kitsasse teatrivõtmesse.

Väli märkis, et praeguses faasis võtavad nad vastu kõik ideed. "Ei saa öelda, et ei ole kvalifitseerunud. Loomulikult soovime ikkagi näha tegevus- ja äriplaani ning nimekirja inimestest, kes seal tegutsema hakkavad. Kindlasti mingisugust taustainfot, millega nad juba enne on tegelenud," tõi ta välja.

"See peaks olema keegi, kellesse saab selles mõttes uskuda, et tal on juba mingisuguseid kogemusi, et kas ta on midagi mingis teises vallas juba teinud. Päris debütant peab ikkagi väga veenvalt seda ideed siis esitama. Kindlasti nendega kohtume ka, kellega me sooviksime edasi arendada ja küsida lisaküsimusi."

Välja sõnul otsivad nad praeguseks ruumidesse ikkagi üht konkreetset tegijat, mitte erinevaid truppe, nagu Vaba Lava teatrimaja puhul. "Me vaatame, millised pakkumised tulevad. Loomulikult selle ühe idee sees võib olla mitu inimest, kes soovivad seda ellu viia, või mitu gruppi või mitu suunda. Aga sellist asja, et me valiks välja kümme või viisteist, seda pigem mitte. Me otsime esialgu ühte ideed, ühte tegijat, kes võiks seda sellise põneva ja huvitava etendustegevusega täita."

Ta kinnitas, et otsivad ruumidesse tõesti just etendustegevuse viljelejaid. "Kas see on kaldu rohkem teadusteatri või muusikateatri vm poole, see on see, mille oleme avaraks jätnud. Aga me oleme ikkagi mõelnud, et seal toimub edasi etendustegevus.

Välja sõnul näitas NO99, et ruumidest rääkides on piiriks sinu oma fantaasia. "Loomulikult on meil kuskil neli seina ja kuskil on see koht, kuhu saab riputada vastava tehnilise atribuutika. Sellest üle minna ei saa. Aga loomulikult ei kujuta me ette, et keegi tuleb ettepanekuga lõhkuda vaheseinad maha ja teha sinna korrus peale. Selliseid asju muidugi mitte. Tuleb piirduda nende seintega, mis seal on ja lagi on seal, kus ta on. Aga sisutegevuse mõttes on kõik huvitavad mõtted oodatud."

Neljapäeva hommiku seisuga ei olnud ühtegi taotlust ruumide kasutamiseks veel laekunud. "Inimesed natuke mõtlevad läbi ja panevad oma plaane paika. Me ikkagi eeldame, et see on ka sellises ärilises mõttes läbimõeldud, otsivad oma partnereid ja mõtlevad nende ideede sõnastamisele. Nii ruttu vast mitte ei ole keegi veel ideed lauale pannud."

Siiski tunnistas Väli, et kui tuli teade, et NO99 lõpetab oma tegevuse nendes ruumides, oli kosilasi, kes olid valmis ruumid üle võtma, piisavalt. "Aga me ei saa võtta seda ametliku konkursi või pakkumisena, sest need olid lihtsalt need inimesed, kes ütlesid, et meil on selline mõte. Kes rääkis sellest meedias, kes saatis meile otse. Seal oli tõesti üle 20 erineva ja erinevates suundades inimese."

Tema sõnul otseselt teatrid pakkumisi ei teinud, aga seal olid muuseumivaldkonna inimesed, muusikavaldkonna inimesed, kes nägid selles võimalust oma tegevust laiendada või senise väikse saali suurema saali vastu vahetada.

Ta lisas, et märtsikuus plaanivad nad pakkumise teinud tegevusgruppidega läbi rääkida ja otsuseid nende kohta teha aprillis. Seni on varem sõlmitud rendilepingutest tulenevalt NO99 ruumides erinevad rendiüritused. "Seal tuleb välja lavakunstikooli diplomilavastus ja veel mõned erinevad Eesti teatrid, kes kasutavad seal ruume oma külalisetenduste tegemiseks."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: