NO99 asemele uut riigi osalusega sihtasutust ei looda, ent etendustegevus jätkub

NO99 teatrimaja sildi eemaldamine Sakala 3 fassaadilt.
NO99 teatrimaja sildi eemaldamine Sakala 3 fassaadilt. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kultuuriministeerium kutsub lähinädalatel kokku Sakala 3 konkursi komisjoni ja vajadusel ka lõppvooru pääsenud kahe loomingulise ühenduse juhid.

"Ühiselt arutame, milline võiks olla parim võimalik lahendus väljapakud ideede elluviimiseks," ütles ministeerium ERRile. "Konkursil edukaks osutunud ideed oleks meie teatripilti rikastavad, mitmekesisust loovad, ning oleks kahju neid mitte teostada. Selleks võimalusi otsitaksegi."

Kultuuriministeerium katkestas juunis Sakala 3 teatrimaja ideekonkursi põhjendusega, et riigieelarves pole selleks raha. Teatrimaja tulevik lubati otsustada sügisel, kui on teada täpsem eelarveprognoos.

Katkestamise järel saatsid teatriliit ja teised teatrialased loomingulised ühendused avaliku pöördumise kultuuriminister Tõnis Lukasele, milles avaldasid rahulolematust Sakala 3 teatrimaja osas kujunenud olukorraga. 

"Kui minister otsustas teha kärpe just eksperimentaalse teatri arvelt, siis oli see tema poliitiline valik," ütles tookord endine Teater NO99 dramaturg Eero Epner ERR kultuuriportaalile, mispeale minister Lukas nimetas Eero Epneri väidet otsuse poliitilisusest "katseks lavastada näitemängu, mida osa publikust arvatakse ootavat ja mille sisuks on näidata, kuidas valitsus on asunud vaba loomingut piirama."

Pärast Teater NO99 läinudsügisest otsust lõpetada tegevus alustas kultuuriministeerium läbirääkimisi, et leida parim lahendus Tallinnas aadressil Sakala 3 asuvas teatrimajas püsiva etendustegevuse käivitamiseks. Lõppvooru jõudsid kevadel loominguline ühendus Ēlektron ja lavastaja Lauri Lagle projekt.

Täna teatas kultuuriministeerium ERRi kultuuriportaalile, et Sakala 3 maja haldava SA Sakala Teatrimaja toetamist jätkatakse mahus, mis võimaldab seal väljaarendatud teatrikeskkonda kasutada erinevatel truppidel ja etendusasutustel nii külalisetenduste andmiseks kui lavastuste ettevalmistamiseks ja väljatoomiseks. Hinnanguline kulu aastas on 200 000 eurot.

Likvideeritud SA NO99 asemel uut riigi osalusega sihtasutust ei looda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: