EFI juht Nolani filmist: peaksime liikluse ümberkorraldamise kõrval vaatama suurt pilti

Edith Sepp
Edith Sepp Autor/allikas: Erakogu

Filmistuudio Warner Bros hakkab Eestis produtseerima režissöör Christopher Nolani uut linateost "Tenet", mille võteteks kaalutakse nädalateks Laagna tee sulgemist. Eesti filmi instituudi juht Edith Sepp ütles, et sellise mastaabiga võtete puhul tuleb näha laiemat pilti.

"Peaksime astuma sammu tagasi ja vaatama liikluse ajutise ümberkorraldamise kõrval suurt pilti. Kuna Eestis sedavõrd suurt produktsiooni tehtud ei ole, siis on
tõenäoliselt ka selle mõju ja ulatus hoomamatu," lausus Sepp.

Sepp lisas, et nägemata suurt pilti ja potentsiaali kardetakse seda, mille tagajärgi ei teata. "Mida sellised filmivõtted ühele väikesele riigile tähendavad, seda on kõige lihtsam kirjeldada Islandi näitel. Väike saareriik, eraldatud, võttepaigana mitte kõige lihtsam, ometi on Islandist tänaseks kasvanud rahvusvahelise, sh Hollywoodi filmitööstuse üks lemmikpaiku. Selle edulugu taga on James Bondi filmi "Die Another Day" võtted," rääkis Sepp, et arvestada tuleb sellega, mida Tallinn ja Eesti filmivõtetest võidavad.

Tema sõnul suutis ­Island maailma ühe suurima filmiproduktsiooni sedavõrd hästi vastu võtta ja efektiivselt ära teenindada, et sellest sai omamoodi kaubamärk. "Sellele on järgnenud teinegi Bondi film, rääkimata paljudest muudest mõjukatest filmidest ja sarjadest, mille võtted on otsustatud Islandile viia," rääkis Sepp.

Sepa sõnul tähendab sellise mastaabiga projekt majanduslikus plaanis suurt hulka raha, mis riiki jäetakse, olgu see siis töötasude näol või rahas, mida võtteid teenindavad ettevõtted teenivad, alustades hotellidest ja ehitusfirmadest ning lõpetades toitlustajatega. "Islandi näitel saab tuua teisegi paralleeli turismi näol, sest pärast Bondi filmivõtteid muutus Island paljude jaoks ihaldusväärseks sihtkohaks. Taas saab rääkida miljonitest eurodest, mida turistid seeläbi riiki jätavad," lausus Sepp.

Sepp lisas, et Eesti võiks Islandi eeskuju järgida, sest võita on sellest projektist täpselt sama palju. "Me ei ole harjunud käsitlema filmitööstust eraldi majandusharuna või riigi/linna eelarvet positiivselt mõjutava tegurina, sest Eesti filmitööstuses ei liigu sellised summad. Hollywoodi suurfilmi puhul jäävad aga juba paarinädalaste võtetega riiki miljonid ehk majanduslik mõju on otsene nii linna kui ka riigieelarvet silmas pidades. Eelduseks on aga meie enda võimekus ja tahe sedavõrd suurt projekti nii hästi teenindada, et maine Eestist kui suurepärasest filmipartnerist leviks üle maailma," ütles Sepp.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: