26 Eesti kunstnikku võistlevad Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinnale

Esimest korda osalevad sel aastal konkursil ka Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetajad. Töö autor Asteria.
Esimest korda osalevad sel aastal konkursil ka Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetajad. Töö autor Asteria. Autor/allikas: pressimaterjal

Seitsmendat korda toimuval Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna konkursil (NOBA Award) lööb kaasa 26 Eesti kunstnikku, kelle teosed võistlevad 20. novembrini publikupreemia nimel.

Publikuhääletusel osalemiseks tuleb anda hääl oma lemmikteosele konkursi veebilehel NOBA.ac. Rahvusvaheliselt konkursist võtab osa 79 kunstnikku Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest kokku 154 teosega.   

Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhind (NOBA Award) on rahvusvaheline konkurss, mis tutvustab Eesti Kunstiakadeemia, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia ja Helsingi Kunstiülikooli Uniarts bakalaureuse- ja magistriõppe lõpetajate loomingut. Esimest korda osalevad sel aastal konkursil ka Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetajad. 

Konkursi ühe algataja, kunstikeskkonna NOBA.ac eestvedaja Andra Orni sõnul annab konkursiga liitumine lõpetajatele võimaluse silma paista laiema publiku kui ka galeristidele ja kuraatorite seas ning leida uusi võimalusi rahvusvahelisel areenil. 

"Lisaks suurepärasele võimalusele publikul tutvuda meie noorte talentide teostega, on konkursi üks eesmärk kaasata rahvusvaheliselt aktiivseid kuraatoreid ja kunstiteadlasi, kelle kaudu oleks noortel kunstnikel võimalik osa saada rahvusvahelistest kunstiväljast," selgitas Orn.

"Osalemine konkursil võib osutuda oluliseks hüppelauaks, mis toob kaasa põnevaid koostööprojekte ja võimalusi tulevikus, sest tänapäeva infokülluses on nähtavus üks olulisemaid aspekte. "

Konkursi 2022 rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad Oslo kunstiakadeemia dekaan, MoMA New York rahvusvahelise programmi endine asejuht Sarah Lookofsky,  Bergeni ülikooli kunstiakadeemia juht Frans Jacobi, Umeå kunstiakadeemia professor Per Nilsson, Islandi kunstiakadeemia rektor Fríða Björk Ingvarsdóttir, Taina Erävaara  ja  Dr. Vesa Taatila Turu kunstiakadeemiast, Cosmoscow kunstiline juht ja Uus Meremaa kaasaegse kunstimuuseumi endine juht Simon Rees, Anne Klontz, Konstfacki kunstiülikoolist, Läti kunstiakadeemia professor Andris Vītoliņš,  EKA galerist Pire Sova, Ieva Skauronė Vilniuse kunstiakadeemia direktor, Uniarts Helsinki õppejõud ja kunstnik Harri Monni ning NOBA.ac kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orn. 

Orni sõnul annavad konkursitööd hea ülevaate kunstimaailma trendidest ning küsimustest, mis noori autoreid painavad.

"Kui mitmeid aastaid andis tooni mure looduskeskkonna hävimise pärast ning viimasel aastal oli tunda ka meid kõiki puudutanud isolatsioonist tõstatunud teemasid, siis sel aasta jäi silma teemade hägustumine pigem üldfilosoofilisteks inimlikeks küsimusteks" lisas ta.

Kui eestlased on konkursil esindatud kõige enam traditsiooniliste maalidega, siis näiteks Leedu ja Soome on esindatud tugevamalt hoopis skulptuuride ja installatsioonidega. Lisaks leiab teoste seast joonistusi, graafikat, fotokunsti, videoprojekte ja muud.

Publikuhääletus toimub kuni 20. novembrini kunstikeskkonnas NOBA.ac, kus on võimalik tutvuda kõigi konkursil osalevate noorte kunstnike ja nende teostega. Kõige enam hääli kogunud kunstnik pälvib publikupreemia väärtuses 500 eurot. 

Lisaks publikupreemiale annab Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna rahvusvaheline žürii välja konkurssi Grand Prix ja maalipreemia. Grand prix' võitja pälvib 2000-eurose rahalise preemia. Maalipreemia laureaat saab 1000-eurose rahalise preemia.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: