Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valner Valme plaadisoovitused: ilu ja meditatiivsust närvilisse maailma

"Terevisioonis" oli külas kultuuriportaali vastutav toimetaja Valner Valme, kes soovitas nelja viimase aja põnevamat albumit.

Bibio "Phantom Brickworks" (Warp)

"Plaat sisaldab miniatuurseid helireise, mille jooksul inimene saab enda mõtteid mõlgutada ja maha rahuneda," ütles Valner Valme ja selgitas, et tegemist on Bibio üheksanda albumiga. "Huvitava kokkusattumusena on see üheksas album ka Four Tet'l ja Nils Frahmil, kes tulevad soovitamisele."

Valme sõnul tasub sellele plaadile aega anda. "Seda enam, et maailm meie ümber on närviline, aga samal ajal on mingid jõud, kes üritavad seda asja positiivsema pilguga vaadata," sõnas ta ja kinnitas, et tuleks näha ka ilu.

Four Tet "New Energy" (Text)

"Four Tet on maailmas ilmselt TOP5 produtsent, kes on ka popmuusikat teinud, aga plaat "New Energy" on taaskord sellised ilusad helilainetused, kus on rütmilised võnked ja kaunid erinevate elektrooniliselt töödeldud instrumentide rännakud," tõdes ta.

Valner Valme kinnitas, et ta on jäänud kindlaks CD-formaadile, sest nende helisev ja kõlav saund sobib hästi just elektroonilise muusika ja jazziga.

Reigo Ahven Trio "Remember" (Fish Records)

"Mingis mõttes on Eesti jazzile heidetud aeg-ajalt ette, et see on standardite udjamine ja tehakse helireise tuntud kohtadesse, eks siin on ka Miles Davise lugu 1957. aastast ja Herbie Hancocki 1965. aastast, lisaks on siin aga ka poiste omaloomingut," mainis ta ja tõdes, et sellele vaatamata on "Remember" sõltuvalt tunnetusest üsna aegumatu muusika.

"Siin on kolme pilliga tekitatud 3D, 4D või isegi 5D ruum, kuhu on päris mõnus sisse astuda," sõnas Valme ja leidis, et see muusika on õhuline, reljeefne ja ruumiline.

Nils Frahm "All Melody" (Erased Tapes)

"Nils Frahm on klassikalise muusika taustaga pianist, kes liidab akadeemilise muusika tausta kõige moodsamate lähenemistega produktsioonis ja heliloomes," sõnas kultuuriportaali vastutav toimetaja ja sõnas, et Frahm kuulub uude põlvkonda, kus on lisaks temale näiteks Max Richter ja Hauschka. "Nad on pianistid, kes ei tee liiga akadeemilist muusikat, vaid vaatavad tulevikku."

"Tal on hiiglaslik stuudio, terve vana tööstushoone korrus, kus ta majandab enda aparatuuriga," selgitas ta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: