Kirjanduspreemia nominent Priit Põhjala: absurditaotlus oli "Onu Mati, loomaarsti" puhul teadlik

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus lastekirjanduse kategoorias on üks nominente Priit Põhjala oma teosega "Onu Mati, loomaarst". Ta märkis, et üks tema teadlikke taotlusi seda raamatut kirjutades oli absurditaotlus. Põhjala kinnitas ka, et Mati Kaal ei ole tema Onu Mati tegelase prototüüp.

"Onu Mati töötab loomaarstina loomaias, mis tähendab seda, et tal ei ole mitte üksnes pistmist meile hästi tuttavate koduloomadega nagu koerad, vaid ka igasuguste põnevate eksootiliste liikidega. See ongi selle raamatu üks pedagoogilisi väärtusi, et õpetab lastele natuke lastele ka igasuguseid võõraid, eksootilisi liike," märkis Põhjala.

"Raamat koosneb hulgast lühikestest lugudest. Neid lugusid on ligi 30 ja igaüks neist keskendubki ühele väikesele juhtumusele või seiklusele Onu Mati elus. Kõik need juhtumused Onu Mati enda jaoks on muidugi hästi igapäevased ja tavalised, aga lugeja jaoks – ma loodan – parasjagu põnevad, jaburad, isegi absurdsed."

"Kui ma seda raamatut kirjutasin, siis üks minu teadlikke taotlusi oligi absurditaotlus. Absurd on mulle endale alati hästi nauditav olnud ja seekord ma püüdsin seda oma raamatusse rohkem ka sisse panna. Kui mõni lugeja ütleb, et ta millestki aru ei saa, siis ma saan talle vastata Brechti sõnadega, mis mulle väga meeldivad: kui sa kohe millestki aru ei saa, siis ära muretse, sest tegevus ongi arusaamatu."

Põhjala ütles, et paljud on tema käest küsinud, kas Onu Mati tegelase prototüüp on Eesti kõige kuulsam Onu Mati ehk Mati Kaal. Ta on kõigile öelnud, et ei ole. "See nimi Mati tuli kuidagi iseenesest. Ta tundus sellele peategelasele algusest peale sobivat ilma, et ma kuidagi oleksin kordagi Mati Kaalule mõelnud."

Ta rääkis, et kui illustraator Anni Mäger talle pildid saatis, siis üks tema suurimaid hirme oli see, et ta võib-olla on joonistanud Mati Kaalu. "Aga minu arust õnneks ei olnud, et tegemist on siiski üsna erinevate inimestega. Mati Kaalult ma tagasisidet ei ole saanud."

"Onu Mati, loomaarst" on Põhjala teine lasteraamat ja ta usub, et lugejatele meeldib see raamat samadel põhjustel, mis esimenegi. "Ta on peaasjalikult lõbus. Kõige rohkem ongi minu lasteraamatute kohta kasutatud kaht sõna – lõbus ja humoorikas. See on minu jaoks kompliment ja arusaadav kompliment, sest kui ma lastele kirjutan, tahangi alati kirjutada niimoodi, et mul endal oleks lõbus."

"See ongi üks põhilisi eesmärke, miks ma lastele kirjutan – et saada vaheldust oma igapäevasest, mõnevõrra tõsisemast kirjatööst. Minu ootused kirjutama hakates ja lugejate ootused selles mõttes kattuvad. Kui mul endal on kirjutades hea tunne, siis on lugejatel ka," lisas ta.

Kuigi "Onu Mati, loomaarst" on absurdi kalduv ja suuresti fantastiline lugude kogu, siis tegelikult päris paljud asjad tuginevad selles suuresti ka päriselule, märkis Põhjala.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: