Kirjanduspreemia nominent Kristjan Haljak: minu raamatut iseloomustab tugev intertekstuaalsus

Foto: ERR

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus luule kategooria üks nominente on Kristjan Haljak oma teosega "Verlaine'i revolver".

Kristjan Haljak selgitas, et tema teose pealkiri "Verlaine'i revolver" on otsene viide 19. sajandi Prantsuse luuletajale Paul Verlaine'ile. "Aga miks revolver, võiks ju arvata, et tegemist on mingisuguse mõrvalooga või kriminulliga, ometi ei ole," ütles ta ja lisas, et see on kirjandusajaloo kõige olulisem revolver. "Selle revolvri ostis Paul Verlaine esialgu selleks, et ennast maha lasta, aga see tal ei õnnestunud, seepeale pärast kasutas ta selleks, et oma armukest Artur Rimbaud' maha lasta, kes oli samuti üks olulisemaid 19. sajandi Prantsuse luuletajaid."

"Raamat koosneb seitsmest osast, kui olla aus, siis isegi kaheksast, arvestades ka eessõna," ütles Haljak ja mainis, et igas osas on üheksa luuletus ja igas luuletus 14 värsirida. "Lugeja võib mõelda, et miks need arvud on täpselt sellised, aga ta võib sellele ka mitte mõelda, see ei peaks olema tähelepanu keskmes."

"Seda raamatut iseloomustab väga tugev intertekstuaalsus, mõnes kohas mõni inimene võiks süüdistada isegi plagiaadis, kuigi ma ei usu, et 20. sajandi kirjandusloo taustal oleks see väga adekvaatne süüdistus," sõnas kirjanik ja nentis, et vihjeid nii maailma- kui ka Eesti kirjandusele on palju. "Nende hulgas kaasaegsetele kirjanikele Eda Ahile, Kaur Riismaale, Hasso Krullile ja Kelly Turgile, samas on vihjeid ka üsna obskuursetele Nõukogude Vene ja Vana-Kreeka luuletajatele, seega kõiki neid vihjeid siit üles leida oleks paras piin."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: