Kirjanduspreemia nominent Kaia Sisask: kirjutasin sellest, kuidas prantsuse vaim jõudis eesti külarealismi sekka

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus esseistika kategoorias on nominent ka Kaia Sisask oma teosega "Noor-Eesti ja prantsuse vaim", mis ilmus Tallinna Ülikooli kirjastuselt.

"See raamat sündis minu doktoritööst ja on seotud minu põhitööga, mis on Tallinna Ülikoolis loengute pidamine prantsuse kultuurist ja kirjandusest," tutvustas Kaia Sisask oma teost.

"Doktoritööd kaitsesin küll juba 2009, siis oli ta natuke aega varjusurmas, aga siis ma mõtlesin, et miks mitte võtta kätte ja teha temast midagi," sõnas Sisask.

""Noor-Eesti ja prantsuse vaim" tekkis sellest, et tundus, et eriti ei ole mõtet võistelda prantslastega Rousseau või Voltaire'i uurimises, vaid teha midagi sellist, mis oleks ka Eesti kontekstis oluline ja selles mõttes võibolla ainulaadne," põhjendas Sisask fookust.

"Tollal oli mitte ainult noor-eestlastel, vaid kogu Euroopal pistmist Prantsusmaaga, sest Prantsusmaa oli siis kogu Euroopa kultuuri kese, millest lähtusid kõik uued voolud: sümbolism, estetism, dekadentism ja muu 19. ja 20. sajandi vahetuse vaim. Eestis valitses siis aga külarealism, mida noor-eestlased muidugi sügavalt põlgasid."

Kuulake kogu kommentaari videost.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: