Kirjanduspreemia nominent Joonas Sildre: Arvo Pärti intrigeeris koomiksiformaat

Foto: ERR

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus vabaauhinna üks nominente on Joonas Sildre oma teosega "Kahe heli vahel. Graafiline romaan Arvo Pärdist".

Joonas Sildre selgitas, et "Kahe heli vahel" näol on tegemist graafilise romaaniga Arvo Pärdi elust. "See algab tema sünniga ja lõpeb 1980. aastaga, mil ta pidi Eestist emigreeruma," sõnas ta ja lisas, et sinna vahemikku jääb ka tema maailmakuulsa tintinnabuli muusikastiili sünd. "Osalt jutustab see Arvo Pärdi elust, aga osalt ka muusikast ja selle sünnist."

"Raamat valmis üpris pika aja vältelt, idee tuli 2005. aastal ja seitse-kaheksa aastat ma ei joonistanud midagi sellest, vaid kogusin infot ja töötasin mõttes selle materjali enda jaoks läbi," kinnitas Sildre ja sõnas, et 2013. aastal hakkas ta joonistamisega pihta. "See võttis aega umbes viis aastat."

"Arvo Pärt sai sellest raamatust teada 2013. aastal, kui ma tegin esimest kavandit," ütles kirjanik ja kinnitas, et Pärti huvitas tema idee. "Me saime kokku ja siis ta lülitas ennast ka sinna protsessi, teda see formaat intrigeeris, sest see ei ole kirjutatud biograafiline tekst, vaid kunstiline osa on seal juures."

Sildre sõnul aitas Pärt teda loometeel päris palju. "Kui mingid seigad jäid arusaamatuks, siis ma esitasin talle oma käsikirja ja ta täpsustas mingeid asju lisaks," tõdes ta ja lisas, et nad kohtusid viie aasta jooksul pea 15-20 korda, et arutada erinevatel teemadel. "Ma ise muusikaharidusega ei ole ja nooti ei loe, aga see poleks mind ka võib-olla päästnud, sest lugude filosoofilise tausta kohta ma varem kuigi palju ei teadnud."

"Tegelikkuses oli seda materjali alguses rohkem, me jätsime välja kuni 80 lehekülge, sest me proovisime seda fookust hoida muusika sünnil," ütles ta ja nentis, et kuna seal oli palju seiku vahel, mis ei mänginud rolli sellel teekonnal, siis need otsustasid nad välja jätta. "See kogu komplekt läks liiga väsitavaks, kui ta sisaldas liiga palju hüppeid erinevatele teemadele."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: