Kultuuriportaali suvesoovitus | Imeilus Läti animatsioon "Jakob, Mimi ja rääkivad koerad"

"Jakob, Mimi ja rääkivad koerad" Autor/allikas: Kaader filmist

Olen seda öelnud varem ja ütlen ka edaspidi: Eesti kinolevi suurimaks miinuseks on Läti ja Leedu filmikunsti täielik välistamine. Millal jooksis siinsetes kinodes mõni meie lõunanaabrite film? On olnud küll üksikuid koostööprojekte, kuid paljud huvipakkuvad filmid pole meie kinodesse paraku jõudnud.

Päästerõngaks on Balti filmipäevad, kus saab tasuta ära vaadata lätlaste ja leedukate viimase paari aasta parimad filmipärlid. Kui seekordsesse valikusse kuuluvatest filmidest enamik – "Oleg", "Sasha oli siin" ja "Nova Lithuania" – on varem linastunud PÖFF-il, siis õnneks jõuab vaatajate ette ka üks täiesti uus film, Läti režissööri Edmuns Jansonsi animatsioon "Jakob, Mimi ja rääkivad koerad".

Põhisüžee on lastefilmide klassika. Linnaeluga harjunud poiss Jakob saadetakse maale (täpsemalt Riia eeslinna Maskackasse!), kuna isa peab nädalaks komandeeringusse minema. Vastumeelsus maaelu suhtes kaob kiirelt ning koos hakkaja tüdruku Mimiga (ning karja rääkivate koertega!) hakatakse õiglust jalule seadma. Osavalt leiab film tasakaalu lapselike fantaasiate ja reaalsete eluliste probleemide vahel, meenutades Astrid Lindgreni või Tove Janssoni parimaid lasteraamatuid.

Kuigi "Jakob, Mimi ja rääkivad koerad" pole nii särav animatsioon kui möödunud aastal PÖFF-il linastunud Läti lavastaja Gints Zilbalodise "Ära" ("Away"), on see ikkagi hea märk lõunanaabrite filmikunsti üha kasvavast tasemest. Eriti tasub kiita Edmuns Jansonsi loodud maailma, mis tänu pastelsetele toonidele meenutab Läti asemel pigem mõnd Prantsuse väikest sadamalinna. Ambitsioon on pisut sarnane meie oma "Sipsiku" filmiga: maalida Eestist rahvusvahelisele turule pisut ilusam, muinasjutulisem pilt.

Karakterid on küll pisut üheplaanilised ja stsenaarium jääb isegi 70-minutilise kestuse juures venima, kuid lastele (või lapsemeelsetele täiskasvanutele!) peaks "Jakob, Mimi ja rääkivad koerad" ikkagi meelepärane olema. Millest sisus jääb vajaka, kompenseerib aga imeilus ja terviklik pildikeel, mis loob illusiooni igikestvast suvest. Augusti lõpus, mil enamik soojadest ilmadest on juba seljataha jäänud, kulub selline unistus lõppematust suvest igati ära...

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: