Tallinnas toimub Baltimaade nüüdistantsu tutvustav festival Balti Tantsu Platvorm

"Olmeulmad" Alissa Šnaider Autor/allikas: Pressimaterjal

Baltimaade nüüdistantsu tutvustav Balti Tantsu Platvorm toimub 19.–21. maini Tallinnas.

Balti Tantsu Platvormi ülevaatefestival tutvustab Balti riikide sõltumatul nüüdistantsu väljal tegutsevate tantsukunstnike tähelepanuväärsemaid lavastusi. Esmakordselt pilootprojektina 2019. aastal Vilniuses toimunud ülevaatefestival toimub nüüdseks teist korda.

Eelmisel nädalal kuulutati välja rahvusvahelise žürii poolt Platvormile valitud osalejad. Avaliku kutsungi teel laekus 104 taotlust, neist 36 Eestist. Kaheosaline valikuprotsess toimus kõigepealt lokaalselt igas Balti riigis eraldi ning seejärel jaanuaris ühise lõppvooruna. Eelvaliku žürii oli igas riigis erinev, kuid kõikjal oli selle koosseisus üks rahvusvaheline ja kaks kohalikku eksperti. Žürii sai valida Balti Tantsu Platvormile igast Balti riigist kolm lavastust, viis pitching-esitlust ja ühe töötoa.

Eesti lavastustest valiti seekordsele Balti Tantsu Platvormile Mart Kango "Enneminevik" ja Jette Loona Hermanise ning Johan Rosenbergi "Eden Detail" (mõlemad koostöös Kanuti Gildi SAALiga) ning loomekoosluse Olmeulmad teos "Olmeulmad: Sanctum textum*" (*"Pühakude").

Lisaks etendusprogrammile tutvustavad igast Balti riigist valitud loomingulised kooslused ennast pitching- ehk esitlusprogrammis festivali väliskülalistele.  Eestist osalevad pitchingul Sveta Grigorjeva, Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste, Zuga Ühendatud Tantsijad, The Biofilm Sisters kollektiiv ning Maria Metsalu. Töötube viivad läbi Külli Roosna ja Kenneth Flak ning Üüve-Lydia Toompere.

Rahvusvahelisse žüriisse kuulunud Helsingi Moving in November festivali kuraator Kerstin Schroth tõi Eestist kandideerinud tööde tugevusena esile mitmekülgsuse, katsetuslikud vormimängud ja esteetika. "Eesti tantsukunstnike laiahaardelisus ja formaatide avar valik oli üllatav. Iseäranis tõstaksin esile kollektiivset töö- ja mõtteviisi, uudset lähenemist tööstruktuuridele, teemade avamisele, esteetikale ja ajakäsitlusele," sõnas ta.

Balti Tantsu Platvorm on ellu toodud kolme Balti riigi ühistööna. Korraldajad on Sõltumatu Tantsu Lava Eestist, Tantsuinfo keskus Lätist ja Leedu Tantsuinfo keskus.

Koostöö eesmärk on tutvustada Balti riikide sõltumatul nüüdistantsu väljal tegutsevaid loojaid, nende teoseid ja valdkonnas tegevaid organisatsioone välisriikide ekspertidele, teatritele, tantsumajadele ja produtsentidele, aga ka kohalikule publikule.

Balti Tantsu Platvormi programm kuulutatakse välja märtsis.

Toimetaja: Karoliina Tammel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: