Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Kalevi staadionil algas noorte tantsupidu

Tallinnas Kalevi staadionil peeti reede õhtul noorte tantsupeo avaetendus. Tantsupeol osaleb 8500 tantsijat.

Reedel ja laupäeval toimuval kolmel tantsupeo etendusel toovad 585 tantsu- ja võimlemisrühma pealtvaatajateni iidsele Koidu ja Hämariku legendile tugineva loo põlvest põlve edasi pärandatava kullakera hoidjatest.

"Kui suurtel tantsupidudel näeb rohkem rahvusmustritest pärit elemente, siis noortepidudel klassikalisi pilte. Lisaks aastaaegade tunnustele joonistatakse väljakule ka peo logoelemente nagu minu juured või minu maa," rääkis tantsutoimetaja Kadri Tiis.

Tantsupidu valmistati ette kaks ja pool aastat. Lisaks traditsioonilistele ja tuntud tantsudele, oli etenduse tarbeks loodud ka täiesti uusi koreograafiaid. Nii jõudsid vaatajate ette esimest korda tantsud "Tita tots ja tulitilgad", "Pärglipolka" ja "Talitrallirein", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läbi nelja aastaaja kantud vaatemängu sidusid tervikuks Maian Kärmase kirjutatud Pööripäevalalulud, mida esitasid Vanaisa, Koit ja Hämarik.

Tantsupeost said osa ka vaegnägijad

Esmakordselt said tantsupeo vaatemängust osa ka vaegnägijad, kellele etendust vahendasid kirjeldustõlgid.

"Kirjeldustõlgil on tantsuetendusel tänamatu ülesanne kirjeldada seda, mis toimub väljakul. Aga ei tohi seda teha laulusõnade ajal. Loodame, et muusika räägib ka oma keelt ning pimedad saavad elamuse," rääkis kirjeldustõlk Kärt Mikli.

"Kirjandustõlge annab palju juurde, ma ei pea omastele seda kohustust panema," ütles kirjeldustõlke konsultant Sülvi Sarapuu.

Ratas: laulu- ja tantsupeod näitavad sidet maa, traditsioonide ja ajalooga

Peaminister Jüri Ratas tervitas reede õhtul noori tantsijaid ja lauljaid XII noorte tantsupeo avaetendusel "Mina jään".

Tänavuse noortepeo keskmes on side oma maa, kultuuri ja vanema põlvkonnaga. "Laulu- ja tantsupeod on väga eestlaslikud ja ilusad üritused, isegi vihmaga. Need näitavad meie tugevat sidet oma maa, meie traditsioonide ning olnud aegadega. Need on päris meie oma Eesti asi," ütles peaminister.

Ta märkis, et kuigi Eesti Vabariigi sünnist möödub sajand järgmiseks aastaks, tähistame juba praegu oma riigi rajamist ning noortepidu on osa sellest peost.

"Kutsun teid üles mõtlema kõigist neist ilusatest hetkedest ja ühiselt veedetud ajast ka siin tantsupeol, kui kingitusest meie oma vaba riigi sünnipäevaks. Just sellised ongi kingitused, mida meie riik vajab," kõneles Ratas.

XII noortepeost võtab tänavu osa 8500 tantsupeolist ja enam kui 25 000 laulupeolist.

Tantsupeo kaks järgmist etendust Kalevi staadionil toimuvad laupäeval ning õhtuse etenduse kannab üle ka ETV.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: