Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii ja video. Köler Prize läks jagamisele

Foto: Sander Koit / ERR

Esimest korda EKKMi väljaantava kaasaegse kunsti auhinna Köler Prize ajaloos läks see jagamisele. Tänavuse Köler Prize"i pälvisid Anna Škodenko ja Tanja Muravskaja.

Laureaatide vahel jagamisele läinud peapreemia, kogusummas 10000 eurot, ning Ketli Tiitsari ja Anneli Tammiku kujundatud rinnamärgi, andis üle Köler Prize"i peasponsori AS Smarten Logisticsi nõukogu esimees Armin Kõomägi.

Publikupreemia, mida käesoleval aastal võimaldasid kunstisõbralikud eraisikud –perekond Kruuse – ning millega kaasnes 2000 eurone auhinnaraha ning rinnamärk, pälvis Holger Loodus.

Köler Prize"i peapreemia saajad ning selle seekordse pretsedenditu jagunemise otsustas rahvusvaheline žürii kooseisus Laura Põld (Köler Prize 2016 peapreemia laureaat), Laura Herman (Brüsselis asuva näitusemaja La Loge kuraator), Maria Lind (Tensta Konsthalli direktor, Spånga), Post Brothers (Kunstverein Müncheni kuraator), Raimundas Malašauskas (kuraator ja kriitik Leedust ja Brüsselist).

Žürii kommenteeris oma otsust järgnevalt: "Otsus, mille me vastu võtsime, oli valida kaks inimest. See oli ebatavaliselt üksmeelne otsus, mis tuli ka žüriile üllatusena, sest oma taustade ja praktikate poolest erineme me teineteisest märgatavalt. Me oleme veendunud, et see otsus suhestub vägagi nii preemia kui EKKMi enda olemusega, mis rajati mõlemad enesemääratlemise, mõttevabaduse ja erinevate struktuuride radikaalse ümbermõtestamise toel.

Kahe kunstniku valimise põhjus seisneb selles, et neid mõlemaid iseloomustab tung tegeleda meie aja iseärasustega, kuid nad on valinud selleks väga erinevad moodused. Mõlemad neist on selgelt välja näidanud oma avatust katsetustele ja ebaõnnestumistele, ning formaalsete, kontseptuaalsete ja isiklike riskide võtmisele.

EKKMi juhatuse liige Anders Härm ütles "Aktuaalsele kaamerale" auhinnagalal EKKMis, et kaht võitjat ühendab asjaolu, mis on ühtlasi Köler Prize'i fenomen: selleks konkursiks valmivad sageli mastaapsed ruumiinstallatsioonid.

"Anna Škodenko ja Tanja Muravskaja installatsioonid on väga massiivsed," märkis Härm. "Tanja tegeleb identiteediküsimustega ja Anna on mõnevõrra poeetilisema käekirjaga kunstnik."

Ülejäänud Köler Prize'i nominentideks olid Holger Loodus, Taavi Talve ja Tarvo Varres.

Kunstnikud esitasid omal valikul näitusele kaks teost ühe juba varem eksponeeritud, mida võib ka teatud mõttes pidada kunstniku senist loomingut esindavaks teoseks, ning teise, spetsiaalselt Köler Prize'ile valminud uue teose. Köler Prize 2018 grand prix võitja valis näitusele esitatud tööde ning kunstniku varasema loomingu põhjal rahvusvaheline žürii.

Köler Prize on 2011. aastal Eesti kaasaegse kunsti muuseumi poolt asutatud kunstiauhind, mille keskne eesmärk on kohalikul kunstiväljal silmapaistvalt tegutsevate oluliste kunstnike esiletoomine ning kaasaegse kunsti populariseerimine. Köler Prize'ile nomineeritakse viis eesti päritolu või Eestis alaliselt resideeruvat kunstnikku või kunstirühmitust viimase kolme aasta loomingulise tegevuse põhjal. Köler Prize'i nominendid valib EKKMi juhatus. Alates 2016. aastast toimub Köler Prize üleaastaselt.

Näitusega kaasneb nii nominentide loomingut tutvustav katalaoog (tekstide autor Jan Kaus) kui dokumentaalfilm "Ekraaniproovid Köler Prize'ile 2018" (režissöör Nora Särak). Filmi saab vaadata näituse jooksul EKKM-is või internetis aadressil ekkm.ee/ekraaniproovid.

2018. aastal toimub Köler Prize seitsmendat korda. Varasemalt on Köler Prize'i peapreemia võitnud Jevgeni Zolotko, Flo Kasearu, Jaanus Samma, Jass Kaselaan, Anu Vahtra ja Laura Põld. Publikupreemia on eelnevatel aastatel võitnud Tõnis Saadoja, Flo Kasearu, Jaanus Samma, Johannes Säre, Edith Karlson ja Art Allmägi.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: