Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jan Kaus Köler Prize'i nominentidest: mind huvitab, kuidas lahendatakse universaalseid küsimusi

Kunstiauhind Köler Prize 2018, antakse välja mai alguses ning kaasaegse kunsti muuseumis on avatud nominentide näitus.

Kunstnikud esitasid omal valikul näitusele kaks teost - ühe juba varem eksponeeritud, mida võib ka teatud mõttes pidada kunstniku senist loomingut esindavaks teoseks, ning teise uue teose. Näitusega kaasneb nominentide loomingut tutvustav katalaoog, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kataloogis on nominentidega tutvust teinud ja nende loomingut lahti mõtestanud kaasaegse kunsti huviline kirjanik Jan Kaus. "Põnevamad tunduvadki mõtlikumad lähenemised. Näiteks Taavi Talve "Pimetähn", mis räägib tantsijast Epp Kotkasest, kellest on järel väga vähe andmeid. Uurib Taavi Talve tegelikult meie kõigi saatust ja seda, millise jälje me maailma jätame," ütles Kaus.

Nomineeritud on Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Varres. Kaus toob nominente iseloomustades välja, et kaasaegne kunst kitsalt sotsiaalne kunst, lisaks ühiskondlikele pingetele huvitab autoreid ka inimlik tunnetus.

"Mind huvitab igasuguse kunsti juures universaalsuse ja isiklikkuse vaheline pinge, kuidas kunstnik mingeid universaaleid küsimusi oma kunstis lahendab, mil moel suudab ta anda rakursi, mida pole varem antud ja ei anta ka hiljem," lausus Kaus.

Jan Kausi sõnul saab teha ühe üldistuse nominentide kohta - ükski kaasaegse kunsti kohta käiv klišee ei pea tegelikult paika.

2018. aastal toimub Köler Prize seitsmendat korda. Varasemalt on Köler Prize'i peapreemia võitnud Jevgeni Zolotko, Flo Kasearu, Jaanus Samma, Jass Kaselaan, Anu Vahtra ja Laura Põld. Publikupreemia on eelnevatel aastatel võitnud Tõnis Saadoja, Flo Kasearu, Jaanus Samma, Johannes Säre, Edith Karlson ja Art Allmägi.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: