Teatriliit kuulutas välja aastaauhindade nominendid ({{commentsTotal}})

Liisa Pulk, Ivo Uukkivi ja Hendrik Toompere jr
Liisa Pulk, Ivo Uukkivi ja Hendrik Toompere jr "Väikekodanlastes". Autor/allikas: Draamateater

Eesti Teatriliit kuulutas välja tänavused teatri aastaauhindade nominendid 2018. aasta loomingu eest. Laureaadid selguvad rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil. Pidulik auhinnagala toimub sel aastal Rakvere Teatris.

Auhinnaga kaasneb klaasikunstnik Ivo Lille loodud Theodori silm, mida rahastab Kultuuriministeerium, või Vaike Pääsukese kujundatud auaadress. Mõlemale lisandub Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali rahaline preemia.

Enim nominatsioone (12) on tänavu Vanemuise teatrist.

Eesti Teatriliit on andnud teatri aastaauhindu välja alates 1961. aastast.

2019. aastal on auhindade nominendid järgmised:

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Jaak Allik, Tambet Kaugema, Piret Kruuspere, Toomas Lõhmuste, Annemari Parmakson, Külliki Saldre ja Liina Tepand.


NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Maria Klenskaja – Sveta lavastuses "Isamaa pääsukesed" (Eesti Draamateater ja Nargenfestival).

Anu Lamp – Jutustaja lavastuses "Kalevipoeg" (Teater Vanemuine) ja Mertis Katherine Graven lavastuses "John" (Tallinna Linnateater).

Ester Pajusoo – osatäitmised lavastuses "Jaanipäev" (Eesti Draamateater) ning Anu lavastuses "Isamaa pääsukesed" (Eesti Draamateater ja Nargenfestival).

Ragne Pekarev – dr Gertie Ladenborger lavastuses "33 variatsiooni" (Teater Vanemuine).

Ursula Ratasepp – Kati lavastuses "Toomas Nipernaadi" (Temufi) ja Naine lavastuses "Mineku eel" (Tallinna Linnateater).


MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Markus Luik – osatäitmised lavastustes "Jaanipäev" (Eesti Draamateater) ning "Kostja ja hiiglane" (R.A.A.A.M.), Serge Haulupa lavastuses "Monument" (Kinoteater ja Von Krahli Teater).

Andres Mähar – Poni-William lavastuses "Noad kanade sees" (EMTA lavakunstikool).

Allan Noormets – Bubnov lavastuses "Põhjas" (Tallinna Linnateater).

Indrek Sammul – Vassili Vassiljevitš Bessemjonov lavastuses "Väikekodanlased" (Eesti Draamateater).

Rain Simmul – Mihhail Ivanov Kostõljov lavastuses "Põhjas" (Tallinna Linnateater) ning Aare lavastuses "Miljoni vaade" (Tallinna Linnateater ja Vana Baskini Teater).


NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

Maria Annus – nimiosa lavastuses "Medeia" (Teater Vanemuine).

Tatjana Kosmõnina – Olga monolavastuses "Nastja, Nastja, Nastja" (Vene Teater).

Piret Laurimaa – Inriid Nipernaadi lavastuses "Inriid ja Toomas Nipernaadi" (Pärnu Suveteater).

Ursula Ratasepp – nimiosa lavastuses "Preili Julie" (Tallinna Linnateater).

Liisa Saaremäel – Juta lavastuses "Kas kalad magavad?" (VAT Teater) ning Ella Ilbak / Kaie Skalle lavastuses "Leek" (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum).


MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

Aleksandr Ivaškevitš – Zilov lavastuses "Pardijaht" (Vene Teater).

Egon Nuter – Ants Rahuoja lavastuses "Miljoni vaade" (Tallinna Linnateater ja Vana Baskini Teater).

Lembit Peterson – nimiosa lavastuses "Kuningas Lear" (Theatrum).

Veiko Porkanen – Karl lavastuses "Midagi tõelist" (Teater Vanemuine).

Andrus Vaarik – Gilbert Horn lavastuses "Noad kanade sees" (EMTA lavakunstikool) ja André lavastuses "Mineku eel" (Tallinna Linnateater).

KUNSTNIKUAUHIND

Arthur Arula – kujundused lavastustele "Väikekodanlased" (Eesti Draamateater), "Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt" (Emajõe Suveteater) ja "Elokäük".

Jaanus Laagriküll – kujundus lavastusele "Mineku eel" (Tallinna Linnateater).

Martin Mikson – kujundused lavastustele "Põhjas" (Tallinna Linnateater), "Jaanipäev" (Eesti Draamateater) ning "Miljoni vaade" (Tallinna Linnateater ja Vana Baskini Teater).

Kristjan Suits – kujundused lavastustele "Öö lõpp" (Vaba Lava), "Väike jumalanna" (EMTA ja Eesti Draamateater), "Kalevipoeg" (Teater Vanemuine), "Metsa forte" (Eesti Draamateater ja Nargenfestival), "Väike prints" (Tallinna Linnateater ja EMTA lavakunstikool) ning "Leek" (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum).

Eugen Tamberg – kujundused lavastustele "Medeia" (Teater Vanemuine) ja "Noad kanade sees" (EMTA lavakunstikool).


LAVASTAJAAUHIND

Karl Laumets – "Kalevipoeg" (Teater Vanemuine).

Kertu Moppel – "Väikekodanlased" (Eesti Draamateater).

Andres Noormets – "Midagi tõelist" (Teater Vanemuine).

Hendrik Toompere – "Mineku eel" (Tallinna Linnateater).

Kaili Viidas – "Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt" (Emajõe Suveteater).



ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Heidi Aadma, Monika Larini, Ene Paaver ja Mihkel Seeder.

Auhind puudutab kahe viimase aasta jooksul lavale jõudnud algupäraseid teatritekste.


Martin Algus – "Midagi tõelist".

Siret Campbell – "Beatrice".

Laur Kaunissaare, Aare Pilv, Jarmo Reha ja Co – "Oomen", Aleksei Gastevi loomingu alusel.

Maria Lee Liivak ja Mari-Liis Lill – "Väljast väiksem kui seest".

Ivar Põllu – "Kremli ööbikud".


REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Anne-Ly Sova, Jim Ashilevi, Laura Kalle, Arne Merilai, Peeter Raudsepp, Inga Vares ja Liina Viru.


Inna Grünfeldt – Virumaa Teataja kultuuriajakirjanik, tänuväärne maa sool, kes on läbi aastate tarkuse ja visadusega analüüsinud ja tutvustanud teatrielu nii Rakveres kui mujal.

Ott Karulin – laia silmaringi ja omapärase stiiliga kriitik, kes söandab teosele läheneda ka üksiku aspekti, näitlejaportree või stseeni kaudu; annab tundlikult jälgivat, analüütilist ja väärikat tagasisidet tegijaile ning asetab välisteatrit vahendades selle konteksti ka kohaliku teatripildi.

Kerri Kotta – erudeeritud ja isikupärane kriitik, kelle kirjutisi iseloomustab professionaalne muusikakeele analüüs, detailitäpsus, kontekstitaju ja üldistusjõud.

Valle-Sten Maiste – bravuurikas ja avarapilgulise haardega kriitik, kelle bisarses headuses ja triksterlikult mängulised kirjutised rikastavad mõtlemiskultuuri ning on jõulises dialoogis mitte ainult teatri-, vaid ka laiema kultuurilooga.

Madli Pesti – detailne ja üldistusjõuline kriitik, kelle neutraalsed ja selged kirjeldused tekitavad elavaid kujutluspilte ning on lahutamatult seotud analüütilise seisukohavõtuga.



SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Jaak Urmet, Iir Hermeliin, Kairi Kruus, Katrin Nielsen ja Maria Peterson.


Kersti Heinloo – lavastus "Lohe needus" (Eesti Draamateater).

Eva Kalbus – oskuslik pedagoogi- ja näitejuhitöö lavastuses "Rasmus, Pontus ja Lontu" (MTÜ Liigub ja Loob, Iloni Imedemaa).

Tiina Mölder ja Christin Taul – lavastus "(p)ÖÖ" (NUKU teater).

Liisa Saaremäel – Juta lavastuses "Kas kalad magavad?" (VAT Teater) ning Sissi, Shakra ja Famagott lavastuses "Lohe needus" (Eesti Draamateater).

Marion Undusk – kunstnikutöö lavastusele "Gulliveri reisid" (NUKU teater).



ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Evelyn Raudsepp, Evelin Lagle, Kerri Kotta, Annemari Parmakson ja Priit Raud.


MIMproject – "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas": ooperižanri mänguline avardamine (Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAAL, EV 100 teatrisarjas "Sajandi lugu").

Mart Kangro, Juhan Ulfsak ja Eero Epner – "Workshop": peenekoeline kontseptsioon, nauditav etendajate kohalolu ning köitev vaataja intellektuaalne kaasakutsumine (Kanuti Gildi SAAL).

Henri Hütt ja Mihkel Ilus – "Kapriisid III" ja "Kapriisid 3,5": tabav installatiivne ja kohaspetsiifiline ruumiloome seriaalses vormis (Kiasma Teater, Kanuti Gildi SAAL).

Autorid, lavastajad, esitajad Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva ja Maarja Tõnisson, lavakunstnik Kairi Mändla, kostüümikunstnik Liisi Eesmaa, valguskunstnik Revo Koplus, helikunstnikud Hello Upan ja Killu Sukmit – "Olmeulmad 2": kogu trupi uljas ja värske loominguline sünergia, külluslik kujundikeel ja loov ruumilavastamine.

kadrinoormets – "Maandatud tõotus": individuaalse ja kollektiivse vaatajateadvuse äratamine mitmekülgse ruumikogemuse ja etendajate pingevaba publikusuhtluse kaudu (Kanuti Gildi SAAL).



TANTSUAUHIND

Žürii: Leenu Nigu, Heili Einasto, Kristiina Garancis, Priit Raud ja Iiris Viirpalu.


Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva ja Maarja Tõnisson – "Olmeulmad 2": kujutlusvõime troopiline vohamine ja lopsakalt unenäolise ruumi kehtestamine tööstuslikul tühermaal.

Külli Roosna ja Kenneth Flak – "Prime Mover": pühendunud, professionaalne ja tehniliselt kõrgetasemeline lavastus, mis on ühtaegu täpne, voolav, pingevaba (Bærum Kulturhus / Regional Arena for Samtidsdans, Endla Teater, Sõltumatu Tantsu Lava, Scenekunst Sør).

Ruslan Stepanov – "Невесомость": võluvalt abstraktsed ja minimalistlikud variatsioonid peaaegu eimillestki, viimse detailini välja lihvitud absoluutne kohalolu (Kanuti Gildi SAAL).

Liis Vares – "Hingake! Ärge hingake!": süvenenud, empaatiline ja peenetundeline lähenemine ühiskondlikult olulisele teemale (Sõltumatu Tantsu Lava).



BALLETIAUHIND

Žürii: Enn Suve, Tiit Härm, Jelena Karpova, Saima Kranig ja Age Oks.


Jevgeni Grib – lühiballeti "Valgus aknas" koreograaf-lavastaja (Eesti Rahvusballett).

Darja Günter – osatäitmine lühiballetis "Valgus aknas" (Eesti Rahvusballett).

Marta Navasardjan – osatäitmine lühiballetis "Valgus aknas" (Eesti Rahvusballett).

Vanemuise balletitrupp – lavastustes "Kinolina kangelane" ning "Romeo ja Julia"  (Teater Vanemuine).



MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta, Alvar Loog, Tiina Mattisen, Mart Mikk ja Aivo Välja.


Pirjo Jonas – Pepi Pleiningeri, Johanna Barkeri ja Tütarlapse muusikaliselt nüansirikkad rollid Johann Straussi operetis "Viini veri", Stephen Sondheimi muusikalises põnevikus "Sweeney Todd" (mõlemad Teater Vanemuine) ning Victor Kioulaphidese kammerooperis "Ocean Dream" (Läänesaarte Kammerorkester).

Atlan Karp – Jack Rance'i ja krahv Gili jõuliselt kehastatud lavakujud Giacomo Puccini ooperis "Tütarlaps kuldsest läänest" (Rahvusooper Estonia) ja Ermanno Wolf-Ferrari lühiooperis "Susanna saladus" (Opera Veto).

Rasmus Kull – Sweeney Toddi muusikaliselt nõudlik roll Stephen Sondheimi muusikalises põnevikus "Sweeney Todd" ning Josefi lavakuju maitsekas kehastamine Johann Straussi operetis "Viini veri" (mõlemad Teater Vanemuine).

Giorgio Madia – Johann Straussi opereti "Viini veri" suurejooneline ja žanri vaimu hästi tabav lavastus (Teater Vanemuine).

Elmo Tiisvald – Rahvusooper Estonia meeskoori särav panus Giacomo Puccini ooperis "Tütarlaps kuldsest läänest" (Rahvusooper Estonia).



LAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Žürii: Olav Ehala, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits ja Ardo Ran Varres.


Artjom Astrov – muusikaline kujundus lavastustele "Невесомость" ja "Workshop", originaalmuusika lavastusele "Plaan T" (Kanuti Gildi SAAL, Vaba Vorm).

Markus Robam – originaalmuusika lavastustele "Loodusjõud" (Von Krahli Teater), "Üksi ja Esmeralda" (Theatrum), "Noored hinged" (NUKU teater), "Südames sündinud" (Tervise Arengu Instituut) ning "Elias maa pealt" (NUKU teater).

Liina Sumera – originaalmuusika lavastustele "Gulliveri reisid" ja "Vari" (mõlemad NUKU teater).

Argo Vals – originaalmuusika lavastustele "Somnium" (Tallinna Tantsuteater) ja "Naine merelt" (Ugala Teater).

TEATRI TEHNILISTE TÖÖTAJATE AUHINNAD

Žürii: Roland Leesment, Toivo Kaev, Jaanus Laagriküll, Taivo Pahmann, Rait Randoja ja Heigo Teder.


LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND


Ivika Jõesaar – Vanemuise teatri kostüümiosakonna alajuht, kelle ennastsalgav tegutsemine on aidanud jõuda lavale ka ülisuure kostüümimahuga muusikalavastustel.

Ülle Konovalov – Ugala teatri grimmiala juht, üks kogenumaid grimeerijaid Eestis, kes näeb ükskõik kui keerulist ülesannet alati võimalusena latt veelgi kõrgemale tõsta.

Margus Vaigur – Endla teatri valgusala juht ja valguskunstnik, kes on loonud teatris tugeva valgusosakonna ning kelle professionaalset kätt ja loovat meelt on jätkunud ka lavastustele mujal, alates sõnateatrist kuni muusikalavastusteni.


ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Anu Hövel – Endla teatri inspitsient-rekvisiitor, kes on oma ametisse etenduse juhina nii endastmõistetavalt sisse elanud, nagu ta oleks seda tööd alati teinud, ja seda kõikvõimalikes tingimustes.

Mario Madiste – Rahvusooper Estonia kauaaegne lavameister, nüüdne pealavameister, kes on olnud silmapaistev oma loovate lahendustega keerulistes lavaoludes ringreisidel nii Eestis kui ka välismaal.

Helga Aliis Saarlen – Eesti Draamateatri jumestusosakonna juhataja, kelle käe all tegutseb grimmituba eriti ladusalt ja professionaalselt. Valmis mistahes erialaseks katsumuseks, on ta igal hetkel ka usaldusväärne teatritark partner.


HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Ain Miilberg – Endla teatri administraator, kes on rakendanud oma müügiosavust ja suurepärast teatrivaistu ka suvelavastuste projektijuhina ning andnud seeläbi värske hingamise kogu suvehooaja korraldusele.

Mari Nurk – Ugala teatri turunduse ja avalike suhete juht, kelle osa toimiva turundusosakonna moodustamises, selle juhtimises ja uuenenud teatri avaliku kuvandi loomises on olnud hindamatu.

Tiiu Talvist – VAT Teatri korraldus- ja kommunikatsioonijuht, kes kirjutab, toimetab, lepib kokku, teeb ära. Tema ühtaegu kelmikas ja läbimõeldud tegevus on teatrit pidevalt pildil hoidnud ja edendanud.

Toimetaja: Valner Valme



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: