TalTechi tudengisatelliit viib laulu "Ta lendab mesipuu poole" orbiidile

Reedel, 5. juulil kell 8.41 stardib tehnikaülikooli uue põlvkonna tudengisatelliidiga Koit rakett Soyuz Vostoschnoy kosmodroomilt Maa orbiidile. Koit lennutab kosmosesse laulupeo laulu "Ta lendab mesipuu poole" ning asub Maad seirama liitvärvi- ja lähi-infrapuna kaameraga.

Tehnikaülikooli teise satelliidi Hämarik viib kosmosesse kanderakett Vega 5. septembril 2019 kell 4.45 Eesti aja järgi.

TalTechi kosmosevaldkonna juhi Rauno Gordoni sõnul saab uue põlvkonna tudengisatellitidega Koit ja Hämarik teha kosmosest detailseid värvipilte Maast ja nende piltide abil maakera kaardistada.

"Saame jälgida detailsemalt mingis piirkonnas toimuvaid muutusi, näiteks geoloogilisi protsesse või ilmastikunähtusi. Lähi-infrapuna ja värvikaamerad annavad võimaluse jälgida taimestikku ehk seda, kui heas eluvormis on taimed mingis piirkonnas – kas nad kasvavad jõudsalt või on kuivanud."

Kõige tähtsamaks ja innovaatilisemaks katseks on Gordoni sõnul niivõrd väikesel satelliidil kõrgsagedusliku andmeside kasutamine. Satelliidil on väike x-riba raadiosaatja ning sellele on Maal kuulajaks seatud suur 5-meetrise diameetriga kõrgsageduslik paraboolantenn TalTechi Mektorys.

Teine oluline test on tõrkekindla arvuti-arhitektuuri katsetamine, mis peaks kosmoses radiatsioonist tulenevatest arvutusvigadest hoolimata suutma edasi töötada. Lisaks on satelliidil seadmed optilise side ja andmeside turvalisuse katsetusteks.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: