Olev Subbi näituse taustalt. Vabadus luua ja liikuda

Olev Subbi. Linn jõe ääres. 1974. Õli, tempera, puitkiudplaat.
Olev Subbi. Linn jõe ääres. 1974. Õli, tempera, puitkiudplaat. Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum

Adamson-Ericu muuseum avas 12. märtsil Eesti maalikunstniku näituse "Olev Subbi. Värvidega ideaalmaailma otsingul" ning sulges selle eriolukorra lõpuni juba järgmisel päeval. Muuseum jätkab näitusega seotu tutvustamist veebi vahendusel.

Olev Subbi reisis aktiivselt oma parimate kaaslastega Euroopas ringi, kui ajad ja olud seda võimaldasid. Eesti oli saanud taas iseseisvaks ning loominguline vabadus koos liikumisvabadusega aitas kaasa sellele, et kogeda ja õppida tundma neid unistustes peegeldunud valgeid linnu. Koos uuriti paljusid kunstimaailma tippteoseid. Põhjalikum ettevalmistus tagas vahetu elamuse tõhususe sealsetes mainekates muuseumides ja galeriides.

Koos president Lennart Meriga oli tal muuhulgas võimalus koostada ja kultuuridiplomaatia erilise sammuna viia Pariisi kohale Eesti kunstnike teoseid tutvustav näitus. See sündmus toimus aastal 2001. Teise maailmasõja järgselt oli poliitilistel põhjustel tekkinud pikk paus kahe riigi kultuurielu dialoogis. Ideaalmaailm sai osaliselt kättesaadavaks.

Olev Subbi kui isikupärase looja elu sisu oli olnud mõtestatud ja ainulaadse kunstiteose loomise vajadus. Tema loomepärand kõnetab läbi aegade. Tuleb vaatajail vaid võtta hetk süvenemiseks.

Näitus "Olev Subbi. Värvidega ideaalmaailma otsingul" Adamson-Ericu muuseumis avatakse publikule pärast eriolukorra piirangute lõppu ning on avatud siis juba varasemaga võrreldes pikendatuna 25. oktoobrini 2020.

Tiit Pääsuke (1941), Olev Subbi (1930 – 2013) ja Andres Tolts (1949 – 2014) Tallinna Kunstihoones ühisnäituse avamisel. 1985. Autor/allikas: Kalju Suur / Eesti Kunstimuuseumi arhiiv

Olev Subbi mõtteavaldustest ja reisidest on säilinud erinevat visuaalset ja digitaalset materjali ning pärast meistri lahkumist aastal 2013 valmis ka film "Õnnemaastikud. Olev Subbi" (2015), režissöör Kalev Lepik ja tootja Artes Film OÜ.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: