Kultuuriportaali suvesoovitus | Rumeenia krapsakas kelmikomöödia "La Gomera vilistajad"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"La Gomera vilistajad"

Alustame kultuuriportaalis uue suvise rubriigiga, kus jagame soovitusi tavapärasest rahulikumaks suveks. Soovituste hulka mahub ilmselt vähem üritusi ning rohkem just näpunäiteid, milliseid filme ja sarju tasuks vaadata, plaate kuulata ning raamatuid lugeda. Pikka juttu ajama ei hakka, iga soovituse kohta mõni lõik. Alustuseks üks ootamatult köitev Rumeenia film.

Tuleb tunnustada Eesti väikelevitajaid, kes leidsid vaatamata kinode sulgemisele ikkagi mooduseid, kuidas värsket Euroopa kino kohalike vaatajateni tuua. Üks selliseid näiteid on Estinfilm, kes paiskas otse digilaentusplatvormi Videolink uue Rumeenia krimikomöödia "La Gomera vilistajad". Kümnete auhindadega pärjatud Cristian Mungiu kõrval pole Rumeenia just esimene filmimaa, millele mõelda, kuid antud juhul tasub eelarvamused prügikasti heita ja võimalus anda. Ühelt poolt lihtsalt silmaringi laiendamiseks, kuid teisalt on rumeenlased tabanud naelapea pihta tasakaaluga tõsiseltvõetavuse ja keel põses huumori vahel.

Režissöör Corneliu Porumboiu viib vaatajad reisile kahte üsna vastandlikku keskkonda: suurem osa sündmustikust toimub Bukaresti öistele tänavatel, kuid kelmiloo käimalükkav jõud tuleb just Kanaari saartelt, kus peakangelased oma kurikavalaid skeeme valmis mõtlevad. Tänu sellele mõjub "La Gomera vilistajad" igati suurejooneliselt, mis väärinuks vabalt ka kinolevi. Parimate hetkedel meenutab ekraanil toimuv isegi mõnd 1980. aastate Roger Moore'i Bondi-filmi, mis on kui iseenda paroodia. Seda eriti tänu filmi avastseenile, kus naisspioon asub peategelase vahekorda, et kaitsta teda pealtkuulamise eest. Selliste toredate jaburuste peale annab tulla...

Kui loodate saada filmist parimate krimiromaanide tasemel lugu, siis peate kahjuks pettuma. Porumboiu on pannud suuremat rõhku atmosfäärile ja cool'ile, mistõttu loojutustus lonkab ning lõputud topeltmängud muutuvad lõpuks ühtlaseks segapuntraks. Aga ega suurt vahet polegi, sest mõnusa suvise retrospioonikana, milles saab näha nii ilusad inimesi kui ka maalilisi võttepaiku, on "La Gomera vilistajad" igati kohane.

Vaata filmi siit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: