Kultuuriportaali suvesoovitus | Misha Panfilov raiub Centre El Muusaga lustlikku krautrock'i

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Centre El Muusa Autor/allikas: Bandcamp

Eesti muusik ja produtsent Misha Panfilov on nagu vabrik, mis toodab aastas kolm-neli uut plaati. Küll annab ta välja müstilisi 7" vinüüle tolmuse soul'iga, küll ilmub eikusagilt retroelekroonika album "Heli maagia", rääkimata bändist Estrada Orchestra. Kes teeb, see jõuab.

Sel korral on Panfilov aga soul'i ja elektroonika kõrvale jätnud, keevitades bändi Centre El Muusa omanimelisel debüütplaadil hoopis lõbusat krautrock'i. Rõhk ennekõike sõnal "lõbus", sest klassikalise tumeda raiumise asemel on "Centre El Muusa" veider komplekt kraut'i huugamisest, kantri naivismist ja kõrberocki visuaalsusest.

See on kui taustamuusika mõnele vanale Ameerika teekonnafilmile, miks mitte Wendersi "Paris, Texasele"? Või siis taust "Mad Maxi" tsenseeritud versioonile, kus lõputu taplemise asemel sõidavad karmid tüübid lihtsalt mööda lagedaid kõrbevälju. Samas tundub, et see sobiks igati ka "From Dusk Till Dawni", vampiiridest koosnev bänd mängis baaris Titty Twister üpris sarnast kraami...

Panfilov teeb selgelt filmimuusikat, kuigi sobivat filmi sinna juurde (veel?) pole loodud. Paljuski meenutab ta seetõttu kõigi hipsterite lemmikbändi Khruangbin, nende muusikaline keel põhineb samadel elementidel. Vundament on laotud arhailisele blues'ile ja atmosfäärsele kantrile, kuid neid žanre ei järgita mitte igava täpsuse, vaid pigem piiritu hullusega. Ameerika juurtemuusika mõjud on surutud 21. sajandi popmuusika mudelisse, mistõttu sünnib sellest köitev ning küllalt liigitamatu kokteil.

Kui Khruangbin kaldub kohati liialt liftimuusikaks ja kaotab ära kõrberockile omase gruuvi, siis Centre El Muusa hoiab gaasi lõpuni põhjas. Naeruväärselt lihtsad lood kisuvad endasse ja lausa nõuavad, et autoaknad alla keerata, muusika valjuks keerata ja tunda end nagu filmis.

Josh Homme'i loodud kollektiiv The Desert Sessions oleks sellise plaadi üle õnnelik – tunneme siis meie ka rõõmu, et Eesti tegijate käe all valmis midagi nii tuumakat!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: